Czosnek to jeden z ulubionych produktów w wielu kuchniach świata. Jego wyrazisty smak i aromat podkręca każde danie, a dodatkowym walorem, przemawiającym na jego korzyść, są cenne składniki odżywcze. Wiele mówi się o tym, że warto spożywać czosnek dla zdrowia, jednak nie każdy wie jak to robić, a wcale takie oczywiste. 

Jak i kiedy jeść czosnek?

Według specjalistów czosnek najlepiej spożywać 1 ząbek rano na czczo i popijać go szklanką wody, a dopiero później zabierać się za robienie śniadania. Choć dla wielu nie brzmi to najbardziej apetycznie, warto robić tak dla zdrowia, gdyż jedzenie czosnku na czczo pozwala maksymalnie wykorzystać wszystkie jego dobroczynne wartości odżywcze. Tak dostarczony organizmowi ma on znacznie większą moc, niż kiedy dodamy go do obiadu czy przyprawimy nim kolację.

Co daje jedzenie czosnku na czczo?

Przyjmowanie go na pusty żołądek oczyszcza i odtruwa organizm z toksyn, a także pozwala uporać się z pasożytami. Regularnie zaczynanie dnia od ząbka czosnku w dłuższym okresie pomaga też zapobiegać infekcjom, a także chroni przed wystąpieniem cukrzycy i zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję.

O tym warto pamiętać przed zjedzeniem czosnku

Gdy wiemy już o jakiej porze dnia najlepiej jeść czosnek, warto też zwrócić uwagę jak go odpowiednio przygotować. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób go podamy. Należy więc zapamiętać, że zanim zjemy czosnek, musimy go rozdrobnić i odstawiać na co najmniej kwadrans, a najlepiej nawet na kilka godzin. To niezwykle ważne, gdyż dopiero po zmiażdżeniu ząbka i odczekaniu 15 minut powstaje allicyna, która odpowiada za właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze czosnku.

Kto nie powinien jeść czosnku na czczo?

Należy jednak podkreślić, że przy wszystkich dobroczynnych właściwościach czosnku, nie każdemu będzie on służył. Jedzenie czosnku nie jest wskazane osobom cierpiącym na choroby żołądka i jelit, zbyt niedociśnienie tętnicze oraz zakrzepicę.