Na jesienne chrypki i zaschnięcia w gardle wykorzystajcie naturalne składniki, które macie dostępne w kuchennej szafce. Największym sprzymierzeńcem w walce z tym okazuje się ocet jabłkowy, który sporządzony własnoręcznie, będzie miał jeszcze większą skuteczność. Żywy ocet to skarbnica witamin i minerałów. Co zrobić, aby zapomnieć o przykrym kłuciu w gardle? Podpowiadamy.

Jak zrobić mieszankę na chrypkę na bazie octu jabłkowego?

Jak już dobrze wiecie, ocet jabłkowy to niezwykle drogocenny płyn, który wspomaga nasze zdrowie. Służy nie tylko jako dodatek do wody czy soku, ale także jako składnik płukanki, która pozwoli zapomnieć o chrypce. Zobaczcie, jak zrobić ją w prosty sposób w kilku krokach:

Składniki:

  • szklanka naparu z szałwii,
  • łyżeczka octu jabłkowego,
  • 3-4 krople propolisu w płynie.

Przygotowanie:

  1. Gotową saszetkę z szałwią zaparzamy przez około 10 minut. Możecie wykorzystać także tę wysuszoną z ogrodu.
  2. Wlejcie łyżeczkę octu jabłkowego.
  3. Dodajcie propolis.
  4. Wszystko dokładnie wymieszajcie.
  5. Płuczcie gardło rano i wieczorem.
  6. Po 2-3 dniach nastąpi znacząca ulga. Propolis działa dodatkowo przeciwbakteryjnie.

Jak dozować ocet jabłkowy w zależności od zastosowania? Praktyczne porady

Ocet jabłkowy jest tak wszechstronny, że jego brak w kuchennej szafce to ogromny błąd. Ten owocowy sprzymierzeniec każdej gospodyni domowej musi być stosowany w odpowiednich dawkach, w zależności od zastosowania. Poniżej znajdziecie praktyczny spis, jak to robić, aby uzyskać najlepsze efekty:

  • ocet do mycia owoców i warzyw - wybrane składniki przełóżcie do miski z ciepłą wodą i wlejcie 3 łyżeczki octu jabłkowego o stężeniu 6%, pozostawcie na około 10 minut i przemyjcie ściereczką. To doskonały środek wspomagający usuwanie pestycydów i środków ochrony przed szkodnikami.
  • odkamieniacz do czajnika - wodę wraz z łyżką octu o stężeniu 5% zagotujcie w czajniku i powtórzcie tę czynność dwukrotnie. Po tym czasie przelejcie jeszcze raz wodą i zagotujcie czystą.
  • zwalcza muszki owocówki - do malutkiego pojemniczka z niewielkimi otworami wlejcie kilka łyżek octu jabłkowego o stężeniu 6%, dzięki temu będą zwabione w pułapkę, wabione słodkawym i fermentującym zapachem jabłek,
  • płukanka do włosów - sprawdzi się w przypadku każdych włosów, zwłaszcza tych przetłuszczających się. Na koniec, po umyciu włosów szamponem, polejcie je kubkiem wody z 2 łyżkami octu. Pozostawcie na chwilę i wysuszcie włosy.
  • środek do czyszczenia kuchni - do pojemnika ze spryskiwaczem wlejcie ocet jabłkowy o stężeniu 6% z odrobiną soku z cytryny. Zapełnijcie wodą. Potrząśnijcie i spryskajcie brudne powierzchnie oraz wnętrze lodówki, w celu odświeżenia.