Bigos świąteczny to bogactwo składników. Muszą się w nim znaleźć przyprawy, suszone owoce oraz kapusta. Nie może oczywiście zabraknąć także odpowiedniego mięsa, aby miał pożądany smak i aromat. Znajduje się tam między innymi dobrej jakości kiełbasa. Dzięki niej wytapia się tłuszcz wraz z unikalnym smakiem przegryzającym się z warstwami kiszonej kapusty. Pomijając ją, robicie ogromny błąd, który może znacznie odbić się na smaku dania. Sprawdźcie, w czym tkwi sekret.

Jaką kiełbasę użyć do bigosu, aby miał odświętny smak?

Znana jurorka, Anna Starmach jest znana z wielu udanych i aromatycznych przepisów. Wiedza i doświadczenie nabyte przez lata pozwala na odpowiedni dobór smaków, który w praktyce przekłada się na jakość potraw. Nie inaczej jest z bożonarodzeniowym bigosem, który w każdym domu potrafi smakować nieco inaczej. Jeżeli chcecie, aby smakował jeszcze lepiej niż dotychczas, weźcie przykład z Anny Starmach i użyjcie kiełbasy jałowcowej. Delikatnie przesiąknięta aromatem owoców jałowca jest intensywna, w sam raz pasuje do dań jednogarnkowych. Jest dość często używana także do leczo na papryce i pomidorach, urozmaicając całość.

Nie możecie znaleźć odpowiedniej kiełbasy? Wystarczy dodać ziarna jałowca, które są dostępne w postaci suszonej. Kilka ziaren starczy na kilogram dania. Podprażcie je na suchej patelni przed dodaniem do bigosu, aby uwolniły swój prawdziwy leśny aromat.

Jakie mięso powinno znaleźć się w bigosie na święta?

Jeżeli chcecie, aby bigos stał się numerem jeden na świątecznym stole, nie powinno zabraknąć w nim kilku rodzajów mięsa. Różnią się tłustością, smakiem i teksturą, która urozmaica to danie:

  • karczek wołowy - nadaje tekstury całemu daniu - najlepiej okroić lub poszarpać w mniejsze kawałeczki,
  • kiełbasa jałowcowa - to kluczowy dodatek, który nadaje smaku poprzez wytapiający się tłuszcz wraz z aromatem jałowca,
  • żeberka - mięso z żeberek jest delikatne i różowawe, podbija wędzony aromat bigosu, gdy nie mamy suszonych śliwek,
  • słonina - dodawana na dno garnka z bigosem zapobiega przypaleniu się od spodu,
  • łopatka wieprzowa - delikatne mięso, które rozpływa się w ustach po duszeniu przez kilka godzin,
  • boczek wędzony - podobnie jak kiełbasa czy żeberka, odpowiada za aromat dania. Uważajcie z jego ilością, jeżeli kapusta kiszona jest zbyt słona.