Szaro-bure wczorajsze ziemniaki nie zachęcają do odgrzewania ich ponownie. Jak więc sprawić, żeby nie ciemniały i wyglądały apetycznie nawet kolejnego dnia? Wystarczy wrzucić do gotowania ten niepozorny produkt z kuchennej szafki. Będziecie zaskoczeni jak dobrze działa.

Dlaczego ziemniaki ciemnieją po ugotowaniu?

Co powoduje ciemnienie ziemniaków? Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj jest to zupełnie normalne zjawisko, wywołane obieraniem. Wszystkiemu winna jest oksydaza polifenowa, czyli enzym odpowiadający za brązowienie tkanek po uszkodzeniu mechanicznym rośliny. Po zdjęciu skórki z ziemniaka, tlen z powietrza reaguje z enzymem, co sprawia, że powierzchnia bulwy nabiera nieapetycznej, ciemnej barwy. Taki ziemniak w żadnej sposób nie traci na walorach smakowych i można go bezpiecznie jeść.

Czasem jednak czernienie jest spowodowane czymś gorszym. Jeśli pyry ciemnieją bardzo szybko i gwałtownie, może być to oznaka, że zostały potraktowane dużą dawką nawozów przyspieszających wzrost lub były niewłaściwe przechowywane (w nieprzewiewnym i wilgotnym pomieszczeniu). Takie kartofle niestety nie będą ani smaczne, ani zdrowe.

Co zrobić, żeby ugotowane ziemniaki zachowały jasny kolor?

Aby zapobiec ciemnieniu ziemniaków, wystarczy wrzucić do garnka liść laurowy. Ten niepozorny składnik bardziej kojarzy się nam z zupami i gulaszami, niż z ziemniakami, tymczasem okazuje się świetnym ich kompanem. Wystarczy już 1 suszony listek, aby gotowane ziemniaki zachowały apetyczny, jasny kolor. 

Inne sposoby na ciemniejące ziemniaki

Liść laurowy to tylko jedna z metod na czernienie ugotowanych ziemniaków. W podobny sposób działają też inne składniki z kuchennej szafki. Do wody do gotowania ziemniaków można też dosypać szczyptę kwasku cytrynowego lub wlać kilka kropli octu.