Zdrowy i niezdrowy sposób odchudzania - czym się różnią? 

Proces odchudzania jest bardzo złożony i wymaga czasu. Ten ostatni czynnik jest najważniejszym, który determinuje efekty oraz to, czy utrzymają się one z nami na dłużej. W większości zdrowe odżywianie i skuteczne odchudzanie zajmują odpowiednio długą ilość czasu. Pozwala to systematycznie wprowadzać nowe nawyki żywieniowe i sukcesywnie zmieniać swój styl życia na lepsze.

Niezdrowy sposób odchudzania polega na stosowaniu różnego rodzaju diet, które wymagają korzystania z rygorystycznych zasad żywieniowych, wymyślonych na potrzeby takiej diety. Często te systemy żywieniowe są monotonne, niesmaczne, a ich skrajnie niska wartość kaloryczna pogarsza samopoczucie.

Niezdrowy styl odżywiania to również głodzenie się i próba jedzenia jak najmniejszej ilości kalorii, aby efekty były szybsze. Oczywiście taka sytuacja ma miejsce, ale tylko na chwilę, niedługo po rozpoczęciu takich diet i sposobu odżywiania, porzuca się tą metodę. Często wraca się potem do starych zachowań żywieniowych, generując błędne koło odżywiania.

Skuteczne odchudzanie, polega na modyfikacji stylu życia i zmianie diety na zdrowe odżywianie, oparte o produkty niskoprzetworzone. Wśród nich znajdują się produkty pełnoziarniste, zboża, wysokiej jakości białko oraz zdrowe tłuszcze, a przede wszystkim warzywa i owoce.


Część osób może zadać sobie pytanie - Ile kilogramów tygodniowo powinienem/am schudnąć? Jest to faktycznie dobre pytanie, ponieważ odpowiedź na nie, pozwala z dużą skutecznością monitorować swoje postępy i trzymać regularność wprowadzanych modyfikacji. Poleca się, aby tempo odchudzania tygodniowe wynosiło 0,5 - 1% masy ciała.

Podsumowując, zdrowe odżywianie, które gwarantuje efektywne i skuteczne odchudzanie, powinno przebiegać według odpowiedniego planu. Musi on zakładać stopniowe wdrażanie zmian w stylu życia. Tylko w takim przypadku efekty odchudzania pozostaną z nami na długo. Niezdrowy sposób odchudzania to właściwie odwrotność powyższego procesu.

Dieta online dla indywidualnych potrzeb

Wiele osób, podejmując się wyzwania, jakim jest proces odchudzania, decyduje się na wsparcie specjalisty. Dietetyk lub trener online to osoby, które mogą pomóc i skutecznie poprowadzić osobę zainteresowaną, przez cały proces odchudzania. Przy takiego rodzaju usłudze, kluczowym jest tzw. plan diety online. Jest to kompleksowa usługa, która uwzględnia także stały kontakt z takim specjalistą.

Dieta online to coraz częściej wybierana usługa przez osoby chcące poprawić swoje zdrowie i sylwetkę. Usługi takie, dostępne są dostępne u specjalistów w zakresie żywienia, chociażby u https://akopszostak.com/dieta-online/ . Indywidualnie przygotowana dieta obejmuje plan diety oparty o preferencje żywieniowe, ilość czasu w trakcie dnia na spożycie posiłków, a także ich objętość. Całość oparta jest również o pomiary ciała i poziom aktywności fizycznej. Korzystając z takiego wsparcia, otrzymujesz też stały kontakt ze swoim specjalistą. Pozwala to na stałe monitorowanie postępów, a co za tym idzie, skuteczne odchudzanie.

Zdrowe przepisy podstawą dobrych nawyków

Zdrowe nawyki żywieniowe to element żywienia, który polega na spożywaniu produktów nisko przetworzonych. Wiele osób niestety losowo spożywa produkty, które klasyfikowane są, jako zdrowe. Powoduje to istny bałagan w kuchni i brak zdecydowania, co również generuje stres i rozdrażnienie. Idealnym rozwiązaniem podtrzymującym zdrowe nawyki żywieniowe są przepisy. Układają one poszczególne składniki w smaczną całość, która sprawia, że dieta staje się przyjemna i możliwa w utrzymaniu. 

Zdrowe przepisy gwarantują utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych, tym samym minimalizują obecność złych nawyków żywieniowych. Są one podstawą do ogólnej zmiany nawyków żywieniowych na lepsze. Przykłady zdrowych przepisów, można znaleźć na blogach i stronach ekspertów w zakresie żywienia, np. https://akopszostak.com/category/przepisy/ . Dzięki zdrowym przepisom, które dostępne są w internecie i w różnych książkach kucharskich, można skutecznie ułożyć nawet swój własny plan żywienia. Taka metoda także pomoże Ci w odchudzaniu.


Warto pamiętać, że nawyki żywieniowe buduje się stopniowo. Takie działanie pozwala na skuteczne odchudzanie i utrzymanie jego efektów. Zdrowe nawyki żywieniowe warto budować na bazie zdrowych i prostych przepisów, które systematyzują wiedzę o poszczególnych składnikach. Pozwalają także wprowadzić do diety nowe i pyszne smaki.

Efekt jojo w odchudzaniu

Podczas procesu odchudzania, częstym zjawiskiem jest efekt jojo. Polega on na negatywnej zmianie zachowań żywieniowych. Skutkuje to powrotem do starych nawyków, polegających na spożywaniu zbyt dużej ilości kalorii. Efekt jojo jest pokłosiem drastycznych diet, często głodówek. Pojawia się on także w przypadku prób i chęci zbyt szybkiej utraty wagi i kilogramów na własną rękę. 

Efekt jojo wynika głównie z niewiedzy i braku cierpliwości we wdrażanych nawykach żywieniowych. Hasła typu “dieta na szybkie odchudzanie” to slogany, których powinno się unikać. Odchudzanie nigdy nie jest błyskawicznym i szybkim procesem.

Tylko zdrowe nawyki żywieniowe, pozwolą uniknąć efektu jojo i sprawią, że odchudzanie stanie się przyjemnością i trwałą zmianą w stylu życia. Warto pamiętać o tym, aby najpierw ustalić sobie realny plan na odchudzanie. To pozwoli nam na dokładne zaplanowanie swojego grafiku i stopniowe zmiany w diecie. Nie można także zapominać o aktywności fizycznej, która przyspiesza proces odchudzania w zdrowy sposób. Tylko takie podejście do procesu spalania tkanki tłuszczowej i odchudzania, pozwala na osiągnięcie wymarzonych efektów.

Materiał powstał z udziałem marki Akopszostak.