Drób stanowi jeden ze szczególnych gatunków mięsa dostępnych na rynku. Jego różnorodność pozwala przygotować dania, które będą różnić się od siebie smakiem, wyglądem, teksturą. Rosół gotowany na kurzym mięsie czy pieczona kaczka nadziewana jabłkami i podrobami to dania, bez których ciężko jest nam sobie wyobrazić niedzielny lub świąteczny obiad. O tym, że drób stanowi jeden z bardziej lubianych przez konsumentów gatunków mięsa świadczy fakt, że z roku na rok wzrasta jego spożycie, a co za tym idzie produkcja. 

Gwarancja smaku i jakości

Mięso z drobiu to produkt, który ze smakiem jedzą zarówno dorośli, jak i dzieci. Często stanowi główny składnik potraw wpisanych do jadłospisu sportowców oraz osób dbających o swoją kondycję. Dietetycy zalecają, aby mięso z kurczaka stało się jednym z elementów zbilansowanej diety dzieci oraz osób na dietach redukcyjnych.  Przy zakupie, wybierając odpowiedni dla nas gatunek drobiu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na opakowaniu. Wysoka jakość mięsa drobiowego potwierdzona jest często m.in. certyfikatem QAFP (System Gwarantowanej Jakości Żywności). Przy zakupie sprawdzajmy świeżość zakupionego produktu, która jest gwarantem dobrego smaku i wysokiej jakości mięsa. W całym procesie produkcyjnym obowiązuje całkowity zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu i hormonów. Mięso pochodzące ze sprawdzonych hodowli jest wolne od nastrzykiwania czy wprowadzania substancji dodatkowych. Kupując produkt z oznaczeniem źródła pochodzenia,  mamy gwarancję, że jest ono bezpieczne dla nas i naszych najbliższych. 

Mięso drobiowe na tle innych gatunków mięs wyróżnia się swoją delikatnością. Dzięki temu możemy przygotować ciekawe potrawy różniące się smakiem. Wystarczy wybrać odpowiedni dla nas gatunek drobiu, przygotować ulubioną marynatę, natrzeć nią mięso i je upiec. Szybko i prosto. A w dodatku jeszcze smacznie! Postaw na drób! 

„Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (CHAFEA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.”

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pl.eu-poultry.eu/