Schab to szlachetne, lecz bardzo wymagające mięso. Dania z niego przygotowane często wychodzą zbyt suche i twarde. Powodem takiego stanu rzeczy jest niemal całkowity brak tłuszczu w schabie. W przypadku potraw mięsnych to właśnie on jest naturalnym nawilżaczem i generatorem miękkości.  

Jak upiec soczysty i miękki schab? 

Jeżeli marzy się wam mięciutka pieczeń ze schabu, to powinniście upiec go w mleku. Nie mamy tu na myśli wielogodzinnego moczenia mięsa w tym płynie, które stosowane jest w przypadku kotletów schabowych, tylko dodanie mleka na etapie obróbki cieplnej. Tak przyrządzony schab będzie wyjątkowo delikatny, kruchy i pełen wilgoci

  • Zamarynujcie 2-kilogramowy kawałek mięsa w oleju i ulubionych przyprawach. 
  • Obsmażcie je na patelni ze wszystkich stron. 
  • Włóżcie do naczynia żaroodpornego razem z pokrojoną cebulą.  
  • Wlejcie mleko, tak by przykryło 2/3 wysokości mięsa i zamknijcie naczynie pokrywką. 
  • Pieczcie 2 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. 
  • Po godzinie obróćcie schab, a pod koniec pieczenia zdejmijcie pokrywkę, aby potrawa się zarumieniła. 

Jak zatrzymać soki w pieczeni? 

Aby mięso zatrzymało w sobie większość soków, należy je przed pieczeniem zblanszować we wrzątku lub obsmażyć na patelni. Ten zabieg pozwala zamknąć pory mięsa i zapobiega nadprogramowemu uciekaniu drogocennej wilgoci podczas pieczenia. 

Jeżeli chcecie dodatkowo nawilżyć chude mięso, możecie obłożyć je tłustym boczkiem, a następnie obwiązać sznurkiem. Taki chrupiący boczek stanowi smakowity dodatek do różnego rodzaju pieczeni.