Świąteczne przepisy na Wigilię to przede wszystkim barszcz czerwony – podawany zależnie od domu z uszkami lub „czysty” w towarzystwie krokietów lub wege pasztecików. Nie może zabraknąć karpia – smażonego, w galarecie lub podanego w formie zupy rybnej. Aromatu nada z kolei wigilijny kompot z suszu – charakterystyczny i zdrowy. Aby nie zabrakło barszczu, karp nie straszył tyloma ościami, a kompot raczył zapachem „pod kontrolą”, przyda się odpowiedni sprzęt. W ofercie marki Fiskars znajdziemy szereg niezbędnych pomocników do gotowania – od pojemnego 5-litrowego garnka po pęsetę do ości. Najlepiej ich wykorzystanie opisać w praktyce – na najlepszych wigilijnych pysznościach.

Przepis na Wigilię – zaczynamy od barszczu

Wigilijne i świąteczne potrawy mają smakować wyjątkowo. Ta dewiza dotyczy króla świątecznych zup, czyli barszczu czerwonego. Podstawą jest dobry zakwas buraczany – na jego bazie gotujemy zupę. Na minimum tydzień przed świętami poszatkowane buraki z przyprawami (liść laurowy, ziele angielskie i opcjonalnie ząbek czosnku) zalewamy w kamionkowym garnku letnią wodą i dodajemy kromkę żytniego chleba. Przykrywamy gazą, a po 5 dniach płyn zlewamy. Zakwas łączymy z wywarem warzywnym, doprawiamy do smaku i serwujemy tak, jak w wigilijny wieczór lubi nasza rodzina. 

Jak radzi babcia – „barszcz smakuje jeszcze lepiej, gdy ma czas „przegryźć się”. Dobrze jest więc ugotować go dzień wcześniej w sporych rozmiarów garnku – najlepiej z dopasowaną przykrywką. Garnek Hard Face marki Fiskars, wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej, będzie idealny do tej potrawy. Pojemność 5-litrowa, wygodna i stabilna pokrywka oraz grube 3-warstwowe dno, które efektywnie i równomiernie rozprowadza ciepło pozwolą nie tylko ugotować barszcz przed odświętną kolacją, ale też ułatwią jego przechowywanie i podgrzewanie.

Postna ryba na Święta – nie tylko karp

Karp od dawna uważany jest za tradycyjną, wigilijną rybę. Najczęściej na warsztat w kuchni przed świątecznym biesiadowaniem bierzemy dzwonka lub filety tej ryby. Niestety, karp należy do ryb ze sporą ilością ości. Do ich częściowego usunięcia przyda się praktyczna pęseta. Stalowe, bardzo praktyczne akcesorium od marki Fiskars to must have nie tylko do świątecznego gotowania. Fani ryby docenią ten gadżet w kuchni na co dzień. Wracając do przepisu na karpia na Wigilię – spore kawałki ryby – w tym dzwonka – najlepiej przygotować na dużej patelni. Do smażenia karpia sprawdzi się patelnia Hard Face o średnicy 30 cm. Posiada wyjątkowo trwałą powłokę Hardtec SuperiorTM, która zapobiega przywieraniu potraw. Grube dno i aluminiowy korpus doskonale rozprowadzają ciepło. Patelnia może być używana na wszystkich rodzajach kuchenek. Technologia Energy Base sprawia, że naczynie szybciej nagrzewa się na płytach ceramicznych w porównaniu do zwykłych patelni. Ponadto – patelnia może być myta w zmywarce.

Wśród ryb na świąteczny stół warto wymienić również inne propozycje – przygotowane na patelni kawałki łososia, sandacza, halibuta czy pstrąg w całości również zachwycą gości przy stole. Jak radzi babcia, dobrze jest smażyć rybę na maśle i mieć do tego osobną, nieporysowaną patelnię i mocno rozgrzany tłuszcz, aby panierka idealnie przyklejała się do ryby. Kawałki ryby powinny być idealnie osuszone, a sok z cytryny albo marynaty dodawać najlepiej zawsze na koniec – ścina się wtedy białko i rozpoczynają proces „gotowania” mięsa zanim rzeczywiście zaczniemy je smażyć. Do smażenia sprawdzi się patelnia szefa kuchni Hard Face 26 cm z pokrywką. Unikalna technologia OPTIHEAT™ chroni patelnię przed przegrzaniem na kuchniach indukcyjnych, a wyjątkowo trwała powłoka zapobiega przywieraniu. Co najważniejsze – po smażeniu możemy śmiało umyć patelnię w zmywarce.

Wigilijna kapusta – idealnie poszatkowana

Kapusta wigilijna to zarówno danie, jak i całe warzywo, które odpowiada za przynajmniej trzy podstawowe świąteczne dania. Wśród 12 potraw znajdziemy m.in. kapustę z grzybami. Jak radzi babcia – wyjątkowy aromat i smak dania zapewni połączenie kapusty kiszonej i białej. Najlepiej w proporcji 1/3 świeżej i 2/3 kiszonej. Jeśli mamy do dyspozycji bardzo kwaśną kapustę, dobrze jest ją przepłukać pod bieżącą wodą i odcisnąć. Aby konsystencja obu była perfekcyjna, musimy poszatkować kapustę białą na szatkownicy, a kapustę kiszoną drobno posiekać ostrym nożem. To najsprawniejszy i najwygodniejszy sposób. Szczególnie, kiedy używamy tarki Fiskars Functional Form ze specjalną osłoną, która chroni palce. Ważna uwaga – zbyt kwaśny smak już po ugotowaniu potrawy możemy zniwelować, dodając zasmażkę z mąki i masła. 

Kompot wigilijny – dla zdrowia i smaku

Kompot z suszu, czyli wigilijny kompot ma tylu zwolenników, co przeciwników. Nie wszystkim bowiem odpowiada dość charakterystyczny i intensywny zapach gotowanych suszonych owoców. Co ważne – warto wybierać śliwki, morele czy rodzynki bez dodatku siarki lub używać samodzielnie wysuszonych jabłek i gruszek. Kompot najlepiej gotować w praktycznym garnku – tu sprawdzi się model Hard Face z pokrywką. Wykonany z aluminium, dzięki czemu doskonałe rozprowadza ciepło, a grube dno jest energooszczędne, co z kolei wpływa na to, że rozgrzewa się dużo szybciej. Jego bakelitowe rączki nie nagrzewają się, więc razem z pokrywką można go wygodnie przenosić z kuchni do stołu i serwować bezpośrednio do szklanek domowników. Jak radzi babcia, kompot z suszu również lubi „przegryźć się” i dobrze jest moczyć owoce osobno, a następnie gotować z dodatkiem laski wanilii, cynamonu, goździków i skórki pomarańczy.

Bigos świąteczny – danie „na zapas”

Kolacja wigilijna to początek delektowania się wigilijnymi potrawami. Na kolejne dni celebracji przygotowujemy zarówno sałatki, ciasta, jak i dania główne. Jednym z nich jest bigos, a ten jak wiadomo najlepiej smakuje odgrzewany i to kilkukrotnie. Śmiało więc ugotujmy większą porcję tej potrawy – z myślą o pierwszym i drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. Jak radzi babcia – bigos przygotujmy nawet tydzień wcześniej, dodając różne gatunku mięs: wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, drób, wędzony boczek i kiełbasę. Ponadto wzbogaćmy jego smak o grzyby, suszone śliwki, czerwone wino i przyprawy. Gotowy bigos można zamrozić, a następnie odgrzewać. Do tej czynności sprawdzi się patelnia szefa kuchni Hard Face z pokrywką. Patelnia wykonana z wytrzymałej stali nierdzewnej, idealna do codziennego użytkowania. Wyróżnia ją bardzo wytrzymała powłoka Hardtec SuperiorTM i grube 3-warstwowe dno, które równomiernie rozprowadza ciepło.

Powyższe potrawy wigilijne i triki to zdecydowanie lista obowiązkowa, jak ugościć rodzinę i gości przy stołach. Zadbajmy o esencjonalny barszcz w kolorze burgundu, pachnącą grzybami kapustę, idealnie wysmażonego karpia i prawdziwy, aromatyczny kompot z suszu. Nawet jeśli na stole nie znajdą się wszystkie z 12 dań, zróbmy popisowo wybrane potrawy i cieszmy się ich smakiem przygotowany w sprytny sposób na dobrym sprzęcie i z jakościowych składników. A tym, co zostanie w nadmiarze – podzielmy się z sąsiadami, bliskimi czy w jadłodzielni. W Święta zadbajmy o siebie i innych.

Artykuł powstał we współpracy z marką Fiskars.