Pstrąg jest ceniony ze względu na swoje walory smakowe i jest popularnym wyborem w restauracjach na całym świecie. Mięso pstrąga jest delikatne, soczyste i ma bardzo delikatny smak, który uwielbiam. Można go robić na wiele sposobów, ale najważniejsze jest, aby zachował soczystość i miał w sobie dużo różnych aromatów. – zaznacza Pascal.

Choć dieta rybna nie należy w naszym kraju do najpopularniejszych, to Polacy coraz chętniej sięgają po ryby i owoce morza. Zarówno specjaliści od żywienia, jak i szefowie kuchni zachęcają, aby dania z ryb, w tym pstrąga, spożywać 2-3 razy w tygodniu – najlepiej w wersji pieczonej lub gotowanej na parze. Tego samego zdania jest Pascal Brodnicki.

Dla mnie najlepsza jest świeża ryba z pieca, w ten sposób przyrządzona nie traci wartości odżywczych i zachowuje swój pyszny smak. Inną techniką, którą bardzo lubię, jest gotowanie pstrąga na parze, to zdrowa i bardzo delikatna metoda obróbki, która pozwala zachować większość składników odżywczych. Szczerze mówiąc, nie przepadam za pstrągiem z patelni. Jeśli jednak się zdecydujesz na smażenie, użyj koniecznie zdrowych olejów roślinnych i ograniczaj koniecznie ilość oleju – podkreśla.

mat. prasowe

W naszym kraju ryby spożywa się głównie od święta. Dosłownie. Wigilijny karp jest tego najlepszym przykładem: smażony lub w galarecie króluje na Wigiliii. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świąteczny stół wzbogacić o inne ryby – np. pstrąga, podpowiada Pascal.

Coraz więcej ludzi w Polsce odchodzi od tradycyjnych dań rybnych na przykład w Wigilię Bożego Narodzenia. Oczywiście każdy może wybierać i jeść w święta, na co ma ochotę, ale jeśli zależy nam, na podtrzymaniu rybnych tradycji, to warto wybrać pysznego pstrąga. Nie ma tutaj żadnego specjalnego przepisu – można pstrąga grillować, upiec, marynować w stylu europejskim lub azjatyckim. Ja po prostu bawię się w kuchni i wymyślam kolejne przepisy. 

Kucharz podpowiada też, jak sobie radzić z nadmiarem jedzenia, szczególnie w okresie świątecznym:

Świeżego pstrąga można przechowywać w lodówce do maksymalnie dwóch dni, ale pod warunkiem, że wcześniej został sprawiony. Możemy go także zamrozić, ale pamiętajmy, żeby rozmrażać ryby powoli, w lodówce. Najlepiej dzień przed przyrządzeniem.

mat. prasowe

Co ważne, pstrąg jest rybą bezpieczną – pochodzący z lokalnych hodowli trafia do sklepów niemal od razu po złowieniu, dzięki czemu jest naprawdę świeży. Gospodarstwa akwakultury dokładają wszelkich starań, aby ich ryby były zdrowe, woda czysta, a cykl rozwoju pstrągów niezakłócony i nieprzyspieszony na siłę. Przekłada się to bezpośrednio na jakość i smak ich mięsa, a na tym korzystają wszyscy konsumenci.

W Polsce nie ma aktualnie warunków, aby pstrąg tęczowy przetrwał i rozmnażał się w dzikich wodach, jedyna opcja to tworzenie akwakultur. Gospodarstwo tego typu daje nam możliwość zjedzenia ryby, która rozwijała się w swoim tempie i przez to jest zdrowa. Takie działanie naprawdę może uratować nasz ekosystem. Wybierając pstrąga z akwakultury, wspieramy też lokalne społeczności – dodaje ambasador.

Razem z Pascalem Brodnickim zachęcamy do konsumpcji pstrąga, nie tylko od święta.

Zapraszamy do odwiedzenia strony terazpstrąg.pl

mat. prasowe