Podczas tych kilku świątecznych dni stoły uginają się pod ciężarem pierogów, bigosu, ryb i ciast, które są przepyszne, ale niestety kaloryczne i ciężkostrawne. Jak gotować, aby potem nie żałować? Oto kilka prostych pomysłów, dzięki którym przygotujemy zdrowe zamienniki tradycyjnych świątecznych dań. Będą równie pyszne, ale znacznie lżejsze dla naszych żołądków, więc można je jeść bez wyrzutów sumienia!

Zupa wigilijna

Barszcz czerwony, zupa rybna, a może grzybowa na wigilię? W różnych regionach Polski każda rodzina ma swoją tradycyjną zupę. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, warto przygotować ją w nieco lżejszym wydaniu. Z założenia zupy nie mają zbyt dużo kalorii, jednak to dodatki podbijają ich wartość. Wystarczy, że zrezygnujemy z zagęszczania zupy zasmażką oraz zabielania jej śmietaną (ewentualnie zrobimy to za pomocą mleka lub jogurtu naturalnego). Taki prosty zabieg sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pyszną zupą bez wyrzutów sumienia. 

Sałatka jarzynowa

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez tej kultowej sałatki, dlatego warto przygotować ją, nawet jeśli jesteśmy na diecie. Przedstawiamy prosty patent na jej dietetyczną wersję, czyli zamiana majonezu na sos przygotowany z jogurtu naturalnego i musztardy. Taka kombinacja świetnie smakuje i idealnie komponuje się z gotowanymi jarzynami. Innym sposobem jest użycie domowego fit majonezu, który przygotujemy w kilka minut, blendując serek wiejski, jajko i musztardę. Taką miksturę wystarczy doprawić do smaku solą i pieprzem i gotowe! Sałatka jarzynowa będzie równie pyszna i kremowa, ale znacznie lżejsza dla żołądka.

Ryby na wigilię

Choć ryba na wigilię może być przygotowana na wiele sposobów, prawdziwym królem wigilii jest oczywiście karp. Karp w galarecie, karp smażony, a może karp po żydowsku? Ta ryba to obowiązkowy element świątecznego stołu. Lubimy, gdy jest rumiana i chrupiąca, niestety, panierowana i smażona chłonie tłuszcz jak gąbka. Najlepszym wyborem będzie więc karp z piekarnika lub grilla. Możemy upiec go także w "papilotach"" z folii aluminiowej lub papieru do pieczenia.

Kolejnym rybnym klasykiem na święta jest śledź. Choć sam w sobie jest bardzo zdrowy i odżywczy, zwykle podajemy go w towarzystwie tłustych sosów, co znacznie zwiększa jego kaloryczność. Śledzie w majonezowych sosach i sałatki śledziowe pod pierzynką powinniśmy więc nieco "odchudzić". Jak przygotować takie dietetyczne śledzie na wigilię? Śledzie w śmietanie wystarczy zamienić na śledzie w jogurcie naturalnym. Podmiana jednego składnika znacznie obniży wartość energetyczną całego dania, jednocześnie nie odbierając mu pysznego smaku. 

Ostatnie rybne danie, bez którego trudno wyobrazić sobie wigilijną kolację, to ryba po grecku. Aby przygotować fit rybę po grecku, wystarczy wybrać chudą rybę, taką jak dorsz, panga, mintaj, tilapia czy morszczuk i zamiast smażenia, upiec lub ugotować ją na parze. Jeśli chodzi o sos, cebulkę warto poddusić na patelni bez tłuszczu, a następnie dodać do niej startą marchew oraz koncentrat pomidorowy. Wszystko dusimy i doprawiamy solą, pieprzem, słodką papryką i oregano. 

Sekretem wszystkich rybnych przepisów jest oczywiście świeża, jakościowa ryba. Jeśli kupimy złej jakości rybę, nie uratujemy jej nawet najlepszym sosem i przyprawami. Gdzie kupić rybę o wysokiej jakości w niskiej cenie? 

Szeroki wybór świeżych i mrożonych ryb oraz owoców morza znajdziemy w Netto. Sieć ta wyjątkowo dba o świeżość oferowanych produktów i stale sprawdza oferty konkurencji, aby zawsze oferować najniższe ceny swoich produktów. Wybierając ryby z Netto, możemy mieć pewność, że wszystkie rybne smakołyki wyjdą wspaniale, a my nie nadwyrężymy świątecznego budżetu. Na stronie Netto znajdziemy przydatny katalog świąteczny, w którym zebrano wszystkie produkty potrzebne na święta i garść kulinarnych inspiracji. Dzięki niemu nie zapomnimy o żadnym potrzebnym składniku!

Pierogi

Wszyscy kochamy pierogi i przygotowujemy je w różnorodnych wersjach. Zwykle są obsmażane i podane w towarzystwie okrasy z masła i złocistej cebulki, jednak taka propozycja może bardzo obciążyć nasze żołądki. Jak zrobić pierogi w zdrowszej wersji? Wystarczy, że zrezygnujemy z podsmażania i podamy gotowane pierogi bez okrasy. Jeśli jednak chcemy, aby nasze pierogi były bardziej odżywcze, możemy przygotować pełnoziarniste ciasto na bazie mąki razowe. Osoby z nietolerancją glutenu mogą użyć mąki ryżowej, gryczanej, owsianej lub jaglanej.

Kapusta z grochem i bigos

Wigilia zdecydowanie kojarzy się z kapuścianymi daniami. Kapusta pojawia się na świątecznych stołach z grochem, grzybami, łazankami, w formie bigosu oraz jako farsz do pierogów i uszek. Jak odchudzić te wszystkie dania? Wystarczy, że zrezygnujemy z nadmiaru tłuszczu do smażenia. Aby podsmażyć kapustę i cebulkę wystarczy dosłownie kilka kropelek oleju. Wiele przepisów na kapustę zawiera też zasmażkę z masła i mąki, która zagęszcza całe danie. Ten składnik dodaje daniu ponad 50 dodatkowych kalorii, więc lepiej będzie go pominąć. Do zagęszczenia bigosu wystarczy jedynie powolne, długie gotowanie na wolnym ogniu, a wtedy woda z niego odparuje i danie stanie się gęstsze.

Kompot z suszu

Tradycyjny kompot z suszonych owoców sam w sobie jest wystarczająco słodki, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego dosładzania go cukrem. Suszone owoce oddadzą swoją słodycz, gotując się w wodzie, a dodatek korzennych przypraw, takich jak cynamon czy goździki, sprawi, że kompot nabierze jeszcze więcej smaku. Aby jeszcze bardziej podbić słodycz napoju, oprócz tradycyjnych suszonych jabłek, śliwek i gruszek można dodać również suszone figi i daktyle. Jeśli jednak napój nie jest dla nas wystarczająco słodki, zamiast dodawać do gotowania cukier, lepiej dosłodzić już wystudzony kompot miodem, syropem z agawy lub słodzikiem. Wystudzony kompot świetnie smakuje podany z plasterkami świeżej pomarańczy.

Zdrowe ciasta i ciasteczka

Ciasteczka świąteczne możemy przygotować na bazie mąk pełnoziarnistych lub zmielonych płatków owsianych. Z kolei cukier możemy zastąpić zdrowszym miodem, syropem z agawy, ksylitolem czy stewią. Jeśli mamy zamiar dekorować ciastka lub pierniczki świąteczne, przygotujmy dietetyczny lukier z soku z cytryny oraz zmielonego na puder erytrytolu. Fit piernik świąteczny możemy natomiast zrobić z czerwonej fasoli, zamiast mąki. Choć może to brzmieć dziwnie, takie ciasto jest pyszne i wilgotne, a smak fasoli zamaskuje dodatek przypraw korzennych i kakao. Wszystkim fanom sernika, polecamy wypróbować dietetyczny sernik bez spodu na bazie twarogu, jajek i budyniu.

Wszystkie potrzebne produkty znajdziemy w sklepach Netto i to w promocyjnych cenach! Zakupy w sieci Netto to nie tylko gwarancja dobrej jakości, ale także niskiej ceny. Dzięki ekspertom, którzy co tydzień sprawdzają ceny ponad 500 produktów, możemy mieć pewność, że nie przepłacimy. Kupując w Netto, otrzymujemy dyskontową gwarancję ceny dla najpopularniejszych, najczęściej sprzedających się artykułów z różnych kategorii, np. nabiał, wędliny, mięso, owoce i warzywa, produkty sypkie, kawa i herbata czy słodycze. W czasie wielu przedświątecznych wydatków, warto wybrać się do Netto, aby oszczędzić na świątecznych zakupach.

Ile kalorii mają świąteczne dania?

Przygotowując zdrowsze zamienniki świątecznych dań, podczas całej wigilijnej kolacji, możemy zaoszczędzić nawet tysiąc kalorii! Przykładowo 100 g karpia panierowanego i smażonego na głębokim tłuszczu ma około 500 kalorii, podczas gdy taka sama porcja z grilla lub pieca będzie miała tylko 120 kalorii. Inny przykład to pierogi- podsmażane na oleju mają około 400 kalorii w 100 gramach, a ugotowane w wodzie aż o połowę mniej! Z kolei między sałatką jarzynową z majonezem a taką na bazie jogurtu jest aż o 50 kalorii różnicy!

Zainspirujcie się naszymi poradami i gotujcie się do świątecznych przygotowań! Wyczarujcie przepyszne i zdrowe dania, które rozpieszczą podniebienia, a przy tym nie obciążą żołądków. Życzymy zdrowych i smakowitych świąt!

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Netto.