Utrzymanie porządku w kuchnie to nie lada wyzwanie, ale istnieje kilka sposobów na to, by ułatwić sobie to zadanie. Jak dobrze zorganizować kuchenny blat, szafki i lodówkę? Te proste patenty pozwolą szybko i łatwo utrzymać porządek, a co za tym idzie, uprzyjemnią codzienne gotowanie! 

Lodówka dobrze ułożona

Dobrze zorganizowana lodówka wymaga odpowiedniego rozplanowania. Aby produkty jak najdłużej zachowały świeżość, powinny być układane w odpowiedniej kolejności. Jogurty, mleko czy sery najlepiej umieścić na środkowych półkach. Tam bowiem panuje najlepsza dla nich temperatura. Niżej, gdzie jest już nieco zimniej, rozkładamy ryby oraz mięso (zarówno to świeże, jak i wędliny czy mięsa pieczone). Z kolei świeże warzywa i owoce przechowujemy najniżej, w dolnych szufladach. Aby nie więdły, warto układać je na ręczniku papierowym lub zamykać w szklanych lub plastikowych pojemnikach.

Ustawienie ma znaczenie

Kiedy wiemy już jak układać produkty poziomami od najwyższej do najniższej półki, powinniśmy też zwrócić uwagę na ustawienie produktów w głębi i na brzegu lodówki. Najlepszą metodą na uniknięcie przeterminowania jedzenia jest układanie opakowań zgodnie z ich terminem przydatności do spożycia. Jedzenie, które ma jeszcze długą datę ważności, ustawmy z tyłu lodówki tuż przy jej "plecach", natomiast bliżej brzegu ułóżmy opakowania, których koniec przydatności już się zbliża. W ten prosty sposób, otwierając lodówkę od razu mamy przed oczami te składniki, które należy zjeść w pierwszej kolejności. 

Kolejnym sprytnym sposobem może być oddzielne pudełko lub skrzyneczka w lodówce na produkty do zjedzenia "last minute". Do takiej wydzielonej przestrzeni wkładamy napoczęty ser, otwarty kubeczek jogurtu czy rozkrojone awokado. Ułożenie takich produktów w jednym miejscu sprawi, że będziemy mieli je ciągle na widoku i wykorzystamy je możliwie najszybciej.

Organizacja szafek

Dobre rozplanowanie jest równie ważne w lodówce, co i w szafkach. Kolejność ustawiania produktów na półkach i w szafkach nie powinna być przypadkowa. Jedzenie, przyprawy i kuchenne akcesoria, z których korzystamy rzadko, dosuńmy z tyłu szafki, a bliżej ustawmy częściej używane rzeczy. Dzięki temu, otwierając szafkę, będziemy mieli od razu przed oczami akcesoria, z których korzystamy najczęściej, co pozwoli uniknąć ciągłego grzebania, szukania i przesuwania sprzętów.

Sprawdzony sposób na oszczędność miejsca to także magnetyczne listwy, na których możemy jednym ruchem przymocować noże i wszelkie metalowe akcesoria kuchenne. Dobrym rozwiązaniem są również uchwyty montowane od środka kuchennych drzwiczek. Wewnątrz frontów możemy przykręcić lub przykleić poręczne uchwyty, idealne na pokrywki do garnków i patelni.

Wielofunkcyjne sprzęty

Jak zaoszczędzić miejsce w kuchennych szafkach? Najlepiej wybierać wielofunkcyjne urządzenia, które łączą funkcję kilku innych sprzętów w jednym. Multicooker Tefal Cook4me Touch to najlepszy kuchenny pomocnik, który umożliwi zarówno gotowanie na parze, pod ciśnieniem, na wolnym ogniu, jak i podgrzewanie. Urządzenie samodzielnie zarządza procesem gotowania zgodnie z wybranym przepisem i automatycznie podtrzymuje ciepło potraw. W ten sposób jeden sprzęt zastępuje nam kuchenkę, parowar, piekarnik i wolnowar.

Multicooker umożliwia też sprytne gotowanie z wyprzedzeniem, dzięki funkcji opóźnionego startu. W ten sposób rano przed wyjściem do pracy możemy zaprogramować gotowanie tak, aby po powrocie do domu czekał na nas gorący obiad. Wystarczy znaleźć ulubiony przepis, przeglądając bazę 250 wbudowanych receptur. Darmowa aplikacja w łatwy sposób pozwala spersonalizować urządzenie, aby mieć wszystkie ulubione przepisy pod ręką. A jeśli jeszcze nie masz pomysłu na obiad, funkcja „w mojej lodówce” podpowie Ci przepis na podstawie zapasów, jakie masz w domu. 

Duży dotykowy ekran z intuicyjnym menu pozwoli wykorzystać to jedno urządzenie do wielu zadań, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko miejsce w kuchni, ale i pieniądze. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wygodnego i szybkiego mycia misy urządzenia w zmywarce.

Tych kilka patentów znacznie ułatwi i przyspieszy organizację i czyszczenie kuchni. Dzięki kilku prostym trikom uporządkujecie wasze lodówki, szafki i blaty w mgnieniu oka... a jeszcze więcej czasu zaoszczędzicie, przygotowując posiłki w wielofunkcyjnym urządzeniu Tefal Cook4me Touch! Skorzystajcie z pomocy tego kuchennego pomocnika, a wolny czas wykorzystajcie na długie celebrowanie rodzinnych posiłków przy wspólnym stole.

Artykuł powstał we współpracy z marką Tefal.