Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Umożliwia  usuwanie końcowych produktów przemiany materii oraz transportuje substancje odżywcze do komórek. Dlatego wymieniana jest jako jeden z sześciu podstawowych składników pokarmowych obok  węglowodanów, białek, tłuszczów, składników mineralnych i witamin.

Woda w diecie odchudzającej

Picie wody ma podstawowe znaczenie dla efektywnego odchudzania. Bezpośrednio wpływa na tempo przemiany materii i odgrywa kluczową rolę w wydalaniu toksyn powstałych w procesie spalania kalorii. Sama woda nie dostarcza kalorii,  dlatego terapię odchudzającą należy rozpocząć od wprowadzenia do diety wody jako zamiennika dla innych napojów zawierających cukier i przez to bardziej kalorycznych (np. wody smakowe, soki owocowe czy niektóre napoje mleczne). Badania pokazują, że zrezygnowanie z napojów słodzonych na rzecz wody może w krótkim czasie przyczynić się do spadku masy ciała nawet o kilka kilogramów.

Niektórzy dietetycy rekomendują także, by rozpoczynać dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, która pobudza perystaltykę jelit i przeciwdziała zakwaszeniu organizmu. Sok z cytryny zawiera również błonnik pektynowy, który spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia – dzięki temu zapewnia uczucie sytości na dłużej i mniejsze wydzielanie insuliny. Wypicie szklanki wody 30 min. przed posiłkiem zmniejszy uczucie głodu i ilość spożytego jedzenia. 

Warto mieć w domu zawsze pod ręką np. dzbanek filtrujący AQUAPHOR Provence, który pozwala na jednorazowe przefiltrowanie nawet 4,2 l wody, a wkład filtrujący wystarcza na uzdatnienie 350 litrów wody. Taka ilość to zabezpieczenie dostępności czystej wody na 1-3 miesiące w zależności od ilości domowników korzystających z urządzenia. Dodatkowym walorem tego dzbanka jest materiał, z którego jest wykonany – Tritan™. Jest to rodzaj szkła organicznego, które jest lekkie, nie tłucze się i jest odporne na zarysowania. Dzięki tym cechom, dzbanek z wodą jest bardzo poręczny i z łatwo się z niego korzysta.

Woda a aktywność fizyczna

O odpowiednim nawodnieniu należy pamiętać szczególnie, gdy w ramach terapii odchudzającej zwiększamy aktywność fizyczną. Woda chroni organizm przed przegrzaniem i dostarcza składniki odżywcze do mięśni. Jej utrata prowadzi do zmniejszenia objętości osocza i przepływu krwi przez mięśnie, co powoduje zmęczenie. Każdy 1 % odwodnienia organizmu przyspiesza pracę serca o 5 uderzeń. W rezultacie efektywność ćwiczeń spada. Pamiętaj, by o nawodnienie zadbać nie tylko w trakcie, ale także przed i po wysiłku fizycznym. Bez względu na intensywność ćwiczeń zwróć uwagę na to, by woda którą pijesz była wysokiej jakości, najlepiej wzbogacona w minerały, takie jak magnez. 

Butelka filtrująca – poleca się na treningi i spacery po mieście

Zamiast butelek PET, z których do wody przenikają rujnujące nasze zdrowie i odporność  bisfenole, lepiej zaopatrzyć się w  specjalne butelki z filtrem, które usuną z wody chlor, metale ciężkie, alergeny, a także poprawiają smak i zapach wody, a przy tym zachowają pełny skład mineralny wody. Taką wielorazową butelkę bez problemu można zabrać ze sobą na spacer, przejażdżkę rowerem czy trening. Butelki filtrujące pomagają oszczędzić pieniądze i dbać o planetę – jeden filtr może oczyścić nawet 150 litrów kranówki, a co za tym idzie, oszczędzić planecie stosów plastikowych butelek, które będą rozkładały się przez kilkaset lat. Wybierając idealną butelkę warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana, rodzaj zamknięcia, wygodę użytkowania oraz estetykę. Wśród akcesoriów filtrujących dostępnych na rynku na uwagę zasługuje butelka AQUAPHOR City, dostępna w 6 energetycznych kolorach, idealnych na wiosenno-letnie aktywności. 

Czysta woda prosto z kranu

Woda z kranu z założenia jest bezpieczna dla zdrowia, gdyż jest wodą uzdatnioną do picia i spełnia określone normy. Zawiera jednak pochodne uzdatniania w postaci chlorowania lub ozonowania. Czasem także stan instalacji wodociągowej, zwłaszcza w starych budynkach, jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie wody w kranie. Jeżeli nie mamy pewności, czy możemy pić wodę z kranu bez uprzedniego przegotowania, można oddać próbkę do badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

Dzbanki i butelki filtrujące doskonale poradzą sobie z filtracją wody wodociągowej. W dłuższym okresie lepiej sprawdzi się jednak wyposażenie kuchni w dodatkowy kran z czystą, przefiltrowaną wodą. Firmy opracowujące technologie oczyszczania wody oferują coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które nie tylko zmiękczą wodę i usuną z niej wszystkie zanieczyszczenia oraz szkodliwe substancje, ale dodatkowo wzbogacą w minerały takie jak wapń czy magnez np. filtr kuchenny Morion od AQUAPHOR.

System odwróconej osmozy Morion jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych filtrów kuchennych. To metoda filtracji, która polega na przepływie wody pod ciśnieniem przez specjalną membranę, przepuszczającą cząsteczki wody i całkowicie zatrzymującą znajdujące się w niej zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie, wirusy czy bakterie, a także związki wapnia i magnezu, które odpowiadają za utrzymanie minimalnej twardości wody. Z tej przyczyny wodę uzdatnioną w filtrze osmotycznym należy dodatkowo mineralizować. Problem ten nie istnieje w przypadku filtrów wyposażonych w mineralizatory. Takim rozwiązaniem jest np. system AQUAPHOR Morion, który posiada mineralizator dolomitowy oraz węgiel szlifujący, które wzbogacają wodę w drogocenne minerały m.in. wapń, magnez i potas. System charakteryzuje się wysoką wydajnością - wyłapuje zanieczyszczenia o wielkości 0,0001 mikrona (200 krotnie mniejsze niż wirusy i 4000 razy mniejsze od bakterii) oraz zapewnia nawet 50% niższe koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi filtrami odwróconej osmozy. 

Pamiętajmy, że kranówka poddana filtracji nie tylko zyskuje „czysty skład”, ale również wydobywa prawdziwie wyjątkowy smak i zapach z napojów i potraw, które są na jej bazie przyrządzone. 

Zatem filtruj, pij i chudnij !