Zasada ich działania jest stosunkowo prosta. Woda pod ciśnieniem około 6 barów uderza w drobno zmieloną kawę w kolbie. Po około 30 sekundach kontaktu kawy z wodą powstaje gęste, aromatyczne espresso, które jest podstawą wszystkich kaw z ekspresu ciśnieniowego – od americano po latte. Nieodłącznym elementem tego typu ekspresów jest też dysza do spieniania mleka. Pod wpływem ciśnienia spieniamy mleko ręcznie lub automatycznie do pożądanej konsystencji delikatnej pianki, która jest nieodzowna w przygotowaniu wszystkich kaw białych.

Espresso nie zawiera w sobie dużo kofeiny, ale jego działanie jest intensywne i natychmiastowe. Jego skoncentrowany i wyrazisty smak wciąż ma wielu fanów. Ekspresy ciśnieniowe cieszą się niemalejącą popularnością. Są obecne niemal we wszystkich mniejszych i większych gastronomiach, hotelach i barach, a kawiarnie rosną jak grzyby po deszczu w każdym mieście.

Dla kogo najlepiej sprawdzi się ekspres ciśnieniowy? 

Wszyscy amatorzy włoskiej klasycznej kawy będą zadowoleni z posiadania ekspresu ciśnieniowego. Zapewni on codzienną dawkę kawy i kofeiny najlepszej jakości bez uciekania się do grzechu picia kawy rozpuszczalnej czy słodzonych napojów energetycznych. Wybór ekspresu ciśnieniowego do domu może być całkiem niezłą przygodą po świecie kawy. Przed zakupem warto poczytać, który z modeli będzie najbardziej odpowiadał naszym preferencjom. A największy wybór ekspresów do kawy, młynków i innych akcesoriów znajdziesz na Coffeedesk.pl.

Oprócz użycia domowego ekspresy ciśnieniowe są niezastąpione w kawiarniach i gastronomiach. Dlatego jeśli planujesz otworzyć swój lokal – koniecznie pomyśl o tym, gdzie postawisz swój ekspres!

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych – kolbowe i automatyczne 

Nie wszystkie ekspresy ciśnieniowe są taki same. Mimo że zasada ich działania zazwyczaj jest podobna, to obsługa maszyn różni się w zależności od tego, jaki typ ekspresu wybierzemy.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe są najbardziej tradycyjne, a do ich użycia potrzeba wiedzy i szkolenia, ponieważ przygotowanie kawy wymaga umiejętności baristy i dobrego młynka. Możliwości, jakie daje korzystanie z ekspresu ciśnieniowego kolbowego, są niezliczone, ponieważ możemy kontrolować  wiele czynników, które wypływają na ostateczny efekt w filiżance. Ten typ ekspresów doskonale sprawdzi się w kawiarniach i u ambitnych domowych baristów.

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe są mniej skomplikowane w obsłudze. W swojej budowie zwierają wszystko, czego potrzeba do przygotowania kawy – łącznie z wbudowanym młynkiem. Użycie takiego ekspresu jest banalnie proste – wystarczy wybrać kawę i nacisnąć guzik. Intuicyjność, wygoda i prostota – to z pewnością słowa, którymi można opisać ten typ ekspresów. Idealnie wpasuje się zarówno do domowej kuchni, jak i do gastronomii.