Wiesz, po czym poznać dobrego szefa kuchni? Profesjonalista zawsze ma swój własny komplet noży. I jest to zdecydowanie najlepszy dowód na to, że dobry nóż to podstawa udanego gotowania. Innym nożem będziemy w końcu filetować ryby, innym kroić warzywa, innym mięso i tak dalej. Dobry nóż powinien być dopasowany do twoich potrzeb, obowiązkowo musi być wykonany z odpowiedniego materiału i mieć trwałą rękojeść. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ostrze noży, czyli absolutna podstawa

Idealny nóż będzie ostry, nie tylko do kilkunastu pierwszych cięć, ale również po kilkudziesięciu i stu. Sekretem długotrwałej ostrości jest jakościowa stal o wysokiej twardości, nieco elastyczna. Istotne jest, aby zachować odpowiednią proporcję obydwu wartości, ponieważ zbyt twardy materiał będzie podatny na pęknięcie i szczerbienie. Kolejnym istotnym czynnikiem jest odporność na rdzewienie. W tej kategorii bezkonkurencyjna będzie stal nierdzewna wysokowęglowa, która zachowa swoje właściwości na długi czas i znacząco poprawi komfort pracy w kuchni: czy to przy krojeniu na plastry, siekaniu czy porcjowaniu i filetowaniu.

Zwróć uwagę na rękojeść

Powinna dobrze leżeć w dłoni, być trwała i odpowiednio wyprofilowana. Idealnie byłoby, gdyby trafiła w twój gust, a także pasowała do designu kuchni. Dobrym wyborem będą noże z drewnianą rękojeścią, która dzięki odpowiedniemu polerowaniu uzyskała satysfakcjonującą gładkość, pozostaje ciepła w dotyku, dodatkowo nie pęka. Ważną kwestią jest również sposób mocowania rękojeści i ostrza. Ciekawym rozwiązaniem są noże typu full tang – rdzeń rękojeści stanowi jeden element z klingą, co zapewnia maksymalną stabilność i trwałość, a także bezpieczeństwo użytkowania.

Te jedyne na długie lata

Jeśli już wiemy, na co zwrócić uwagę, warto poszukać takich ofert, które w sposób rzetelny i kompletny prezentują informacje o rodzaju materiałów użytych do produkcji noży. Jedną z nich jest nowość w portfolio polskiej marki Kohersen, która już od 15 lat dba o to, by codziennie obowiązki w kuchni były bardziej komfortowe i dostarczały przyjemności. Dziś prezentuje wyjątkową kolekcję noży kuchennych: Elegance Ebony Wood ze stali damasceńskiej i drewna hebanowego, które usatysfakcjonują nawet wymagających entuzjastów sztuki kulinarnej.

W Kolekcji Elegance Ebony Wood znajdują się następujące produkty:
- Nóż do warzyw 8,9 cm
- Nóż uniwersalny 12,7 cm
- Nóż szefa kuchni 21,6 cm
- Nóż do trybowania 15,2 cm
- Nóż santoku 12,7 cm
- Nóż do chleba 22,9 cm
- Tasak 16,5 cm
- Widelec do mięs
- Ostrzałka bagnetowa (musak)

Czym wyróżniają się noże z kolekcji Elegance EBONY WOOD?

Ostrze perfekcji

Noże Kohersen ujawniają od początku swoje sekrety w najważniejszej kwestii – materiał ostrza. Dowiadujemy się, że mamy do czynienia z kompozycją 67 warstw stali nierdzewnej, tworzących piękny, damasceński ornament, charakterystyczny dla tego typu kling, uzyskiwany w procesie ręcznego polerowania. Wysokowęglowa stal molibdenowo – wanadowa o twardości 60 HRC (w skali Rockwella) jest jednym z najlepszych materiałów używanych do produkcji noży kuchennych.

Dzięki zastosowaniu tradycyjnych technik obróbki ręcznej, zwłaszcza ostrzenia, mamy pewność, że każdy nóż spełni wysokie standardy jakości, przechodząc indywidualny, wieloetapowy proces. Krawędź ostrza uzyskuje symetryczny profil i wyjątkową gładkość.

Idealnie dopasowana rękojeść

Elegancka rękojeść typu full tang z afrykańskiego drewna hebanowego została odpowiednio wyprofilowana, co znacznie poprawia komfort pracy z nożem. Rękojeść jest ergonomiczna, nie ślizga się, pozostaje ciepła i gładka w dotyku, a to za sprawą ręcznego polerowania. Stalowy rdzeń rękojeści stanowi jeden element z ostrzem, co znacząco wpływa na stabilność, a co za tym idzie – trwałość noży Kohersen. Dla dodatkowego wzmocnienia konstrukcji zostały zastosowane nity, które sprawiają, że całość prezentuje się wyjątkowo elegancko.

Design 

Noże z kolekcji Elegance Ebony Wood zostały zaprojektowane i wykonane z dbałością o każdy szczegół, funkcjonalnie i estetycznie prezentują najwyższą jakość. Z pewnością świetnie wpasują się w kuchnie stylowe, zarówno te tradycyjne, jak i o wyrazistym charakterze. Jakby tego było mało, każdy z noży został umieszczony w luksusowym futerale, wyłożonym miękkim tworzywem. 

 

Dla tych którzy wolą szybciej i sprawniej, a także dla tych którzy cenią precyzję i finezję w kuchni – noże kuchenne Kohersen będą spełnieniem oczekiwań i więcej. Tym bardziej, że oprócz kolekcji Elegance Ebony Wood, marka wprowadza także linię dla zawodowych kucharzy i amatorów najwyższej jakości rozwiązań – kolekcję Professional Olive Wood z japońskiej stali damasceńskiej i drewna oliwnego. Warto zapoznać się z ofertą naszej rodzimej marki, która bardzo szczegółowo prezentuje na swojej stronie każdą z kolekcji i dostarcza wszelkich niezbędnych informacji, aby móc podjąć świadomy wybór i cieszyć się najlepszym kompletem noży w swoim domu.