Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce, dlatego bardzo często jako pierwsze przychodzi na myśl, kiedy myślimy o słodkościach. Warto wiedzieć jakie kroki podjąć, żeby wyszedł jak najlepiej. Jeśli chcecie poznać sposoby na to, co zrobić, żeby sernik nie opadł, zapoznajcie się z naszym artykułem.

Chyba każdemu, kto interesuje się wypiekami, choć raz zdarzyło się wyjąć z piekarnika opadnięte ciasto. Może zdarza wam się to za każdym razem, może przy konkretnym cieście. Zadajecie sobie zapewne pytanie: „Dlaczego mój sernik opada?”. Najczęstszą przyczyną jest zawarty w cieście cukier i proces fermentacji, który zachodzi podczas pieczenia. Niestety, trudno wyobrazić sobie sernik bez cukru. Na opadanie ciasta wpływa także gwałtowna zmiana temperatury. Drożdże i proszek do pieczenia przy wysokiej temperaturze sprawiają, że powstaje dwutlenek węgla w postaci gazowej. W momencie wyjmowania ciasta z piekarnika gaz traci objętość, a ciasto opada pod wpływem ciężaru. Jest jednak kilka sposobów, które mogą uratować nasz sernik.

Czy sernik zawsze opada po upieczeniu?

Sernik jest ciężkim ciastem i opada bardzo często, praktycznie zawsze, więc tak naprawdę w żadnym wypadku nie świadczy to o naszych umiejętnościach kulinarnych. Tym bardziej nie warto się przejmować, kiedy jesteśmy początkującymi cukiernikami. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec lub zminimalizować ryzyko.

Dlaczego sernik opada? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. nieodpowiedni ser. Ten dobry powinien sprawiać, że ciasto zachowa pożądane właściwości. Jak wybrać ten najlepszy? Na sernik dobry jest twaróg tłusty, który jednak nie może być zbyt kwaśny. Jeśli masz zaufanego sprzedawcę, zapytaj go o radę. Jeśli nie chcecie mielić sera, musicie kupić ten trzykrotnie mielony.

Aby nasz wypiek nie opadł, potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura pieczenia i proporcje składników. Warto również wiedzieć, że większą tendencją do opadania wykazują się te najbardziej, często po prostu zbyt mocno, wypieczone serniki.

Co zrobić, żeby sernik nie opadł podczas pieczenia?

Patrzycie na coraz bardziej rosnące ciasto w piekarniku, przyglądacie się temu przez długi czas w zadowoleniu, gdy nagle, już pod sam koniec pieczenia obserwujecie, jak sernik opada i zastanawiacie się, co źle zrobiliście. Dobrym sposobem, żeby tego uniknąć, może okazać się kąpiel wodna. Jak ją wykonać? Potrzebna jest do tego stuprocentowo szczelna foremka, ponieważ zostanie ona umieszczona w naczyniu wypełnionym wodą. Dobrze jest, gdy poziom wody odpowiada poziomowi ciasta. Para wodna przyczyni się do równomiernego nawilżenia. Kąpiel wodna jest również przydatna, kiedy nie chcemy mieć popękanego ciasta.

Sernik opadł po wyjęciu z piekarnika

Zdarzyło wam się, że ciasto opadło zaraz po wyjęciu z piecyka? Najczęściej powoduje to różnica temperatur, co jest szczególnie ważne przy sernikach przyrządzanych z dodatkiem ubitej piany. Co zrobić, żeby sernik nie opadł po upieczeniu? Należy poczekać i potrzymać ciasto w piekarniku trochę dłużej. Dużym błędem jest wyjmowanie go od razu po upieczeniu. Nasz wypiek będzie miał się najlepiej, kiedy wyłączymy piekarnik, ale ciasto pozostanie w środku jeszcze przez ok. pół godziny. Jest to jeden z najlepszych sposobów, który zapobiega opadnięciu sernika.

Dobrym sposobem może być również posmarowanie masłem jeszcze ciepłego wierzchu ciasta. Można zrobić to palcami lub, po uprzednim roztopieniu masła, pędzelkiem.

W jakiej temperaturze piec sernik, żeby nie opadł?

Oczywiście każdy przepis nieco się różni, lecz każde ciasto z sera cechują podobne właściwości. Serniki należy piec w temperaturze 180 stopni, nie dłużej niż pół godziny. Po upływie tego czasu temperaturę powinno się stopniowo obniżać. Możliwe, że cały proces potrwa wtedy dłużej, ale będzie skuteczny. Co więcej, warto wiedzieć, że do pieczenia sernika nie należy używać składników, które przed chwilą zostały wyjęte z lodówki. Zanim przystąpi się do pracy, dobrze jest, aby wszystkie produkty osiągnęły temperaturę pokojową.

Jak studzić sernik?

Sernik należy studzić bez żadnego pośpiechu i z uwagą. Jak zostało wspomniane wyżej, sekret tkwi w tym, żeby nie wyciągnąć ciasta z piekarnika zbyt szybko. Najlepiej pozostawić ciasto w wyłączonym piecyku i poczekać aż wystygnie. Gdy obawiamy się, że nas sernik za bardzo się przypiecze, dobrze jest po prostu otworzyć drzwiczki naszego piecyka. Dobrą metodą jest stopniowe ich otwieranie. Oto kilka kroków:

  • Kiedy ciasto skończy się piec, zostawcie je w wyłączonym piekarniku na ok. 10-15 minut
  • Po upływie tego czasu lekko uchylcie drzwiczki piekarnika i zostawcie tak na 5 minut
  • Otwórzcie drzwiczki trochę szerzej, znów na 5 minut
  • Na koniec całkiem otwórzcie piekarnik i poczekajcie do całkowitego wystygnięcia ciasta

Co zrobić, kiedy sernik opadnie?

Jeśli nasz sernik już opadł, należy jak najszybciej włożyć go z powrotem do nagrzanego piekarnika. Jeśli uchylimy drzwiczki, ciasto nie będzie się bardziej zapadać. Należy pamiętać, że zapadnięcie się ciasta w żadnym wypadku nie wpłynie na jego walory smakowe. Jeśli mimo wszystko bardzo chcemy zamaskować ten efekt, można po prostu odkroić wystające brzegi. Odważni kucharze, który czują się pewnie w dekorowaniu wypieków, mogą opadnięty sernik udekorować tak, że ten niechciany proces stanie się wręcz niewidoczny dla pozostałych.