Czym tak naprawdę jest błonnik?

Każdy z nas o nim coś słyszał, ale czy wiemy, czym tak naprawdę jest i jak ważną rolę odgrywa? Zacznijmy od początku. Błonnik pokarmowy to niemożliwe do strawienia części roślin (takie jak liście, skórki owoców i warzyw lub łodygi), które nie dostarczają energii organizmowi. Są jednocześnie trudnymi elementami podczas obróbki technologicznej, dlatego od kilkudziesięciu lat usuwa się je podczas produkcji żywności. 

Tymczasem od lat mówi się o tym, że niedobór błonnika może być jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych1. Ale oprócz tego, że błonnik może nam pomóc chronić się przed chorobami, ma również inną zaletę: dzięki temu, że pęcznieje w żołądku, wywołuje uczucie sytości. Dzięki bogatej zawartości błonnika w diecie o wiele łatwiej będzie nam zmniejszyć ilości spożywanego jedzenia i skontrolować wagę. 

Kolejną, być może nawet ważniejszą zaletą błonnika jest fakt, że wchłania on toksyny zawarte w żywności, takie jak pestycydy, metale ciężkie czy mykotoksyny. Ponieważ błonnik nie jest trawiony, po wchłonięciu toksyn zostaje wydalony wraz z nimi z organizmu.2 Ważne jest, aby błonnik był obecny w każdej naszej potrawie, by regularnie mógł działać. Trudno przecenić korzystne znaczenie błonnika dla naszego organizmu, ale wiemy, gdzie go szukać?

Gdzie znaleźć błonnik?

Błonnik występuje w zbożach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych, a także w owocach, warzywach i orzechach. Nie znajdziemy go w mięsie, rybach czy nabiale. Jeśli spojrzymy na piramidę zdrowego żywienia, to właśnie wszystkie pokarmy zalecane obecnie do najczęstszego spożywania (poza tłuszczami) zawierają błonnik. Co zrobić, jeśli chcemy „nadrobić” niedobory błonnika i potrzebujemy go nieco więcej niż w produktach, które jemy?

Na rynku możemy znaleźć również błonnik „w czystej postaci”. Warto wypróbować takie produkty jak błonnik z czarnego bzu, jabłkowy, gryczany lub aroniowy bioQlinar. To zdecydowanie produkty nadzwyczajne. Dzięki unikalnej technologii produkcji błonniki te są mocno rozdrobione i dzięki temu uzyskują niesamowite właściwości kulinarne.

Co ważne, taki błonnik BIO możemy wykorzystywać w naszej kuchni na wiele sposobów, np. jako niskokaloryczny zagęstnik do dżemów, sosów, kremów, zacierek, jako dodatek do panierek, czy też środek nadający puszystość wybranych potraw.

Czasem próbujemy najbardziej skomplikowanych sposobów i metod na rozwiązanie naszych problemów, w czasie, gdy najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejszą odpowiedzią. Warto pamiętać o błonniku w naszej codziennej diecie – wystarczy zacząć zwracać uwagę, czy w naszych potrawach znajdują się produkty o jego wysokiej zawartości. Warto także sięgać po błonnik z czarnego bzu, jabłkowy, gryczany lub aroniowy bioQlinar, by pokonać niedobór tego składnika w organizmie, urozmaicić swoją dietę oraz odkryć korzystny wpływ na cały organizm. To jedna, na pierwszy rzut oka niepozorna, zmiana w naszej diecie, która z czasem może stać się dla nas zbawiennym nawykiem żywieniowym. 

Więcej o błonnikach dowiedzieć się można na stronie www.bioqlinar.pl/biowarto. Znajdziesz tam inspirujące filmy z przepisami kulinarnymi na proste i pełne błonnika dania, które specjalnie dla ciebie przygotował znany kucharz i ambasador marki – Sebastian Gołębiewski. 

Spróbuj już dziś – BIO warto!

 

1. https://dietetycy.org.pl/blonnik-pokarmowy-a-choroby-cywilizacyjne/ 

2. EFSA Journal 2010;8(10):1735, EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA), European Food Safety Authority (EFSA), Parma, Italy, str. 16