Chrupiąca polenta z pieczarkami i gorgonzolą
Chrupiąca polenta z pieczarkami i gorgonzolą - Przepis na Chrupiąca polenta z pieczarkami i gorgonzoląChrupiąca polenta z pieczarkami to wspaniała propozycja na szybką przekąskę. Możemy zaserwować ją na przykład na imprezie - świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Na wierzch położyliśmy pieczarki i charakterną w smaku gorgonzolę. Taki finger food doskonale sprawdzi się jako jedna z kilku przystawek. Zrobimy ją szybko, a będzie bardzo efektowna. Możemy też podać ją jako przystawkę na zwykłej kolacji - wtedy przygotujmy z polenty po prostu większe kawałki.

Polenta / fot. Artur Rogalski, styl. Ewa Gmiter-Rogalska
PrzystawkipolentaPrzekąski
- Czas przygotowania:
- 40 min.
- Dla ilu osób:
- dla 6 osób
- Poziom trudności: Średni
(średnia 4.5 z 185 głosów)
Składniki:
- bulion warzywny 1 l
- sól 2 łyżeczki
- masło 2 łyżki stołowe
- suszone grzyby 1 łyżeczka
- kasza kukurydziana 35 dag
- parmezan 10 dag
- olej słonecznikowy 1 łyżka stołowa
- oliwa z oliwek 3 łyżki stołowe
- szalotka 2 łyżki stołowe
- pieczarki 10 szt.
- śmietana 36% 150 ml
- gorgonzola 10 dag
- rodzynki 1 łyżeczka
- szpinak 12 liści
- konfitura żurawinowa 4 łyżki stołowe
Rodzaj diety:
Kroki wykonania:
1.W rondelku doprowadzamy bulion lub wodę do wrzenia, dodajemy masło, zmielone suszone grzyby i sól. Wsypujemy kaszkę i mieszamy drewnianą łyżką, pilnując, aby nie powstały grudki. Kasza ma wchłonąć wodę. Pod koniec wsypujemy starty na małych oczkach parmezan, mieszamy i wykładamy do szklanego naczynia wyłożonego papierem. Trzeba tak dobrać jego wielkość, aby warstwa kaszy miała 1 cm grubości. Polentę schładzamy najlepiej przez całą noc w lodówce, potem wycinamy z niej foremkami dowolne niewielkie kształty (kółka, trójkąty, kwadraty) i rumienimy na złoto na niewielkiej ilości oleju słonecznikowego.
2.Rozgrzewamy 3 łyżki oliwy, wrzucamy drobno posiekaną szalotkę na 2–3 minuty, dokładamy cienkie plasterki pieczarek i dusimy razem ok. 2 minuty. Zalewamy śmietaną, oprószamy solą i pieprzem. Doprowadzamy do wrzenia, redukujemy 5 min. Zdejmujemy z ognia, wkruszamy natychmiast gorgonzolę, dodajemy namoczone i odsączone małe rodzynki, mieszamy i studzimy. Na podsmażonych i zimnych kawałkach polenty układamy po łyżeczce pieczarkowej masy, dokładamy małą porcję żurawiny, wykańczamy listkami młodego szpinaku.
Porady
W przepisie używamy:
- bulionu warzywnego, który może być zastąpiony wodą, ale polenta traci wtedy nieco na smaku.
- suszonych grzybów w wersji zmielonej na proszek
Polenta pasuje do wielu dań. Możemy tak jak w tym przepisie pokroić ją na kawałki i zrobić smaczną przekąskę, ale także podawać np. do sosów czy zup. Polenta z pieczarkami to połączenie różnych tekstur - chrupiącej, miękkiej i kremowej, soczystej. Ważny jest tu także balans smaków. Ponieważ sama polenta nie ma za wiele smaku, więc możemy zestawiać ją z wyrazistymi składnikami, takimi jak gorgonzola. Słony ser dobrze komponuje się ze słodkimi rodzynkami i kwaskową konfiturą. Oprócz gorgonzoli w sosie sprawdzą się także inne łagodne sery pleśniowe. Szpinak można dodać pod koniec przyrządzania sosu. Polenta musi chrupać z zewnątrz i być miękka w środku. We Włoszech jest sprzedawana w papierowym rożku jak frytki - możemy jeść ją podczas spaceru urokliwymi uliczkami.
Notka redakcyjna
Polentę możemy przed obsmażeniem zawinąć w cieniutki plaster szynki parmeńskiej lub boczku wędzonego i podać w takiej postaci. Polentę można zastąpić swojskimi plackami z kaszy gryczanej: 15 dag kaszy gotujemy na sypko z listkami laurowymi, solą, szczyptą cukru i ok. 1/2 łyżeczki masła. Odcedzoną i wystudzoną mieszamy z kilkoma jajkami, małą posiekaną cebulką zezłoconą na oleju, łyżką siemienia lnianego uprażonego na suchej patelni i łyżką mąki. Masę wykładamy równą warstwą do prostokątnej blaszki i opiekamy 25 min w temp. 180°C. Po wystudzeniu wycinamy krążki i na nich podajemy przeróżne musy warzywne, serowe lub mięsne. Kapitalnie zastępują chlebowe tosty - polenta jest pyszna!
Podobne przepisy

Polenta z grilla

Chrupiąca golonka

Polenta al sugo

Szpinak z gorgonzolą, orzechami i awokado

Przygotowanie: 15 minut Gotowanie: 20 minut Porcja: 470 kcal Składniki na 6 porcji
Risotto z gorgonzolą

Pizza z gorgonzolą i orzechami

Sałatka z roszponką i gorgonzolą
