Potrawy wielkanocne to coś, co kocha każdy z nas, ale przygotowanie ich tak, aby smakowały jak u babci to nie lada wyzwanie. Jak zagęścić żurek? Ile piec pasztet? Czym faszerować jajka? Te pytania słychać w okresie wielkanocnym w wielu kuchniach. Przychodzimy z pomocą, aby ułatwić Wam przedświąteczne gotowanie. Oto garść cennych porad i trików, dzięki którym przygotowania do świąt pójdą jak po maśle. 

Triki na idealny żurek

Wielu z nas nie wyobraża sobie wielkanocnej uczty bez żurku na stole. Ta kultowa zupa na stałe wpisała się już w symbolikę świąt. Idealny żurek powinien być kwaśny, lekko ostry od chrzanu i pachnący majerankiem oraz wędzonką. Ten ideał nie jest łatwy do osiągnięcia, jednak istnieje kilka prostych trików, które błyskawicznie podkręcą smak żurku.

  • Prawdziwy żurek wielkanocny powinien być kwaśny, dlatego niezbędnym jego składnikiem jest zakwas. Co jednak, jeśli wykorzystaliśmy już cały zakwas, a nasza zupa wciąż jest za mało kwaśna? Żurek można zakwasić wodą z ogórków kiszonych lub kiszonej kapusty. Z kolei jeśli żurek wyjdzie zbyt kwaśny, wystarczy dodać do niego odrobinę cukru albo szczyptę sody oczyszczonej. 
     
  • Kolejnym bardzo prostym trikiem, który poprawi aromat żurku, jest roztarcie majeranku w dłoniach, zanim dodamy go do zupy. Ta czynność wydobędzie z suszonego zioła znacznie więcej smaku i zapachu. 
     
  • Żurek wyszedł za rzadki? Aby go szybko zagęścić, wystarczy zrobić zasmażkę z mąki i masła lub tak zwaną zalepkę, czyli mieszankę wody i mąki. Jeśli nie chcemy doprawiać zupy mąką, możemy dodać kilka łyżek śmietany, która nie tylko zabieli, ale także zagęści żurek. Należy jednak pamiętać, aby śmietana była wcześniej zahartowana, czyli wymieszana z odrobiną gorącego wywaru. Dzięki temu nie zważy się ona po dodaniu do garnka. 
     
  • Najważniejszą, choć najprostszą poradą, dotyczącą gotowania żurku jest po prostu brak pośpiechu. Najlepszy żurek wychodzi gotowany bardzo długo i na małym ogniu, dlatego warto zacząć przygotowania z wyprzedzeniem i dać zupie czas. Podczas takiego długiego gotowania najlepiej sprawdzają się garnki z grubym dnem, które zapobiegają przywieraniu, takie jak te z linii Hard Face marki Fiskars.Fiskars Hard Face to garnki i patelnie, które sprostają każdemu kulinarnemu zadaniu. Dzięki nieprzywierającej powłoce Hardtec Superior+™ są wyjątkowo wytrzymałe i solidne, a przy tym niezwykle łatwe w czyszczeniu. Nieprzywierająca powłoka ułatwia mycie, zarówno to ręczne, jak i w zmywarce. Co więcej, linia Hard Face charakteryzuje się nie tylko doskonałą wytrzymałością, ale również wyjątkowym i nowoczesnym designem. 

Sposoby na udany pasztet

Wilgotny, dobrze krojący się i wyrazisty w smaku - taki powinien być pasztet doskonały! Ten przysmak ma jednak to do siebie, że nie zawsze wychodzi, tak jakbyśmy tego chcieli. W czym tkwi sekret idealnego pasztetu? Istnieje kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać, aby upiec pasztet o wyśmienitym smaku i przyjemnej konsystencji.

  • Pierwszą z nich jest dobór odpowiednich mięs. Przygotowując pasztet, powinniśmy zdecydować się na dość tłuste kawałki, gdyż to właśnie tłuszcz daje pasztetowi idealną konsystencję. Ze zbyt chudego mięsa otrzymamy suchy i kruszący się pasztet. 
     
  • Kolejna niezwykle ważna kwestia to konsystencja mięsnej masy. Musimy wyczuć jej strukturę, aby nie była zbyt rzadka. Składnikiem, który pozwoli otrzymać idealną zwięzłość i miękkość pasztetu są jajka. Warto nie wbijać ich w całości, a najpierw oddzielić i żółtka dodać od razu, a białka ubić wcześniej na sztywną pianę. Nada ona mięsnej masie puszystość i sprawi, że po upieczeniu pasztet będzie delikatny i kremowy.
     
  • Ważną kwestią jest także pieczenie pasztetu. Aby wyszedł on idealnie, piekarnik powinien być rozgrzany do 180-190. Musimy pamiętać, że im wyższa temperatura, tym pasztet będzie bardziej suchy. Pasztet pieczemy od 40 do 60 minut, w zależności od tego, czy użyliśmy tylko gotowanego mięsa czy również surowego.
     
  • Warto też wiedzieć, że nie kroi się świeżo upieczonego pasztetu, gdyż będzie się on kruszył i rozpadał. Trzeba więc najpierw dać mu całkowicie ostygnąć. Najlepiej będzie upiec go wieczorem, a kroić dopiero rano. 

Sprytne patenty na jajka 

Jajka to prawdziwy symbol Wielkanocy zarówno w kulturze, jak i w naszych kuchniach. Wkładamy je do święconki, robimy z nich pisanki, a także dodajemy do wielu wielkanocnych dań. Jak więc ułatwić ich przygotowywanie, aby szybko i sprawnie przygotować z nich wszelkiego rodzaju pasty, dodać je do żurku i nafaszerować nimi mięsne klopsy?

  • Aby jajka nie popękały podczas gotowania, wystarczy wyjąć je z lodówki godzinę wcześniej. Kiedy nabiorą temperatury pokojowej, ugotują się w całości, bez żadnych pęknięć. Jeśli chcecie mieć jeszcze większą pewność, że tak się nie stanie, możecie dodatkowo ostrożnie nakłuć skorupki igłą na samym ich czubku od twardszej strony. Pękaniu skorupki zapobiega też dodatek do wody soli lub sody oczyszczonej. 
     
  • Kolejnym zadaniem, sprawiającym problemy, jest obieranie ugotowanych jajek. Można je jednak znacznie ułatwić, stosując prosty patent. Ugotowane na twardo jajka wystarczy włożyć do słoika, a następnie zalać zimną wodą, zakręcić i kilka razy energicznie potrząsnąć. Dzięki temu jajka będą błyskawicznie, a do tego bardzo dokładnie obrane. 
     
  • Świetnym patentem na efektowne danie są też jajka faszerowane w skorupkach. W tym przypadku nie obieramy jajka i przekrajamy je na pół, a następnie wydrążamy całe białko i żółtko. Rozdrabiamy je, dodając podsmażoną cebulkę i pieczarki i tak przygotowaną masą, ponownie napełniamy puste skorupki. Teraz wystarczy zapanierować farsz w bułce tartej i usmażyć na patelni na chrupko. Gotowane jajka można też oblepić doprawionym mięsem mielonym, a następnie usmażyć na głębokim tłuszczu. Przygotowując takie panierowane jajka, warto wybrać głęboką patelnię, na której łatwo będzie nam je smażyć i przewracać. Najlepsza będzie taka z grubym dnem, które pozwoli równomiernie rozgrzać olej i długo utrzymywać odpowiednią jego temperaturę. 

Hard Face patelnia szefa kuchni posiada wyjątkowo trwałą powłokę Hardtec Superior+™, która zapobiega przywieraniu potraw, a grube dno i aluminiowy korpus doskonale rozprowadzają ciepło. Technologia Energy Base sprawia, że naczynie szybciej nagrzewa się na płytach ceramicznych w porównaniu do zwykłych patelni. Może być ona używana też na wszystkich innych rodzajach płytek. 

Kiełbasa - przydatne porady 

Odparzana, wędzona, pieczona, smażona. Kiełbasa pojawia się na wielkanocnych stołach we wszystkich odsłonach. Jest obowiązkowym elementem każdego koszyczka ze święconką i nie obejdzie się bez niej tradycyjny żurek. Jak przygotować kiełbasę, aby zachwycała smakiem i aromatem? Te małe szczegóły dają wielkie efekty!

  • Jaki jest sekret idealnej odparzanej kiełbasy? Kiełbasa odparzana powinna być długo i na bardzo małym ogniu. Warto też przed wrzuceniem kiełbasy do wody, nakłuć ją wykałaczką w kilku miejscach. Ten banalny patent zapobiegnie pękaniu i odpadaniu kiełbasianej skórki.
     
  • Kolejny przydatny trik to parzenie kiełbasy w przyprawionej, aromatycznej wodzie. Do garnka z wodą dobrze jest dorzucić kilka ziarenek ziela angielskiego, parę listków laurowych i rozgniecione ząbki czosnku. Dzięki temu kiełbasa odparzana nabierze jeszcze lepszego smaku i aromatu. Najlepiej sprawdzi się tu garnek z grubym dnem, w którym możemy długo gotować kiełbasy na wolnym ogniu.

Garnki Hard Face posiadają szklaną pokrywkę wykończoną silikonem, która idealnie przylega do rantu naczynia. Dodatkowo wyposażona jest w ujście pary i wyżłobienia umożliwiające odcedzanie potrawy. Dzięki temu błyskawicznie  bezproblemowo odcedzimy gotowane kiełbaski bez ryzyka poparzenia. Co więcej, garnki te są energooszczędne, gdyż doskonałe rozprowadzają ciepło. Trzywarstwowe dno błyskawicznie się rozgrzewa, w przeciwieństwie do bakelitowych rączek, które nigdy nas nie oparzą.

Praktyczne triki oraz przydatne akcesoria kuchenne pozwalają gotować szybciej, sprawniej i skuteczniej. Warto więc wspomagać się nimi, szczególnie w zabieganym przedświątecznym czasie, kiedy mamy dużo na głowie. Powyższe porady pozwolą Wam przygotować idealnie wszystkie wielkanocne potrawy, a przy tym zaoszczędzić czas, który znacznie lepiej będzie spędzić przy rodzinnym stole niż w kuchni. Wypróbujcie je w swoich kuchniach i przygotujcie święta na patencie razem z marką Fiskars. Więcej przydatnych gadżetów i akcesoriów znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał we współpracy z marką Fiskars.