Wolnowar to urządzenie znane już od lat 70. XX wieku. Na początku naczynie miało służyć do gotowania warzyw strączkowych. Z czasem nabrało bardziej nowoczesnej formy. Jedną z zalet wolnowaru jest możliwość wykorzystania nawet twardszych kawałków mięsa, które staną się delikatne i soczyste i miękkie. Potrawy gotowane w wolnowarze zyskują nie tylko niepowtarzalny smak, ale także zachowują wartości odżywcze, dzięki gotowaniu w temperaturze nie przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Dania z wolnowaru mają niezapomniany smak, a odpowiednio doprawione zachwycą podniebienia nawet wytrawnych smakoszy.

Co to jest wolnowar?

Wolnowar to rodzaj garnka elektrycznego, który umożliwia gotowanie w niskiej temperaturze przez długi czas (około 8 godzin). Przeznaczony jest do gotowania zup, dań głównych, a nawet deserów. W ofercie marki Crock-Pot znajdują się urządzenia z misami zarówno kamionkowymi jak i ceramicznymi. Głównymi zaletami warstwy ceramicznej DuraCeramic jest wytrzymałość i termoodporność. Misę DuraCeramic można stosować na kuchenkach każdego rodzaju w celu np. podsmażenia mięsa. Można ją też włożyć do lodówki.

Wolnowary to znakomite urządzenia dla osób, które nie przepadają za długim przesiadywaniem w kuchni. Wystarczy, że wieczorem lub rano nastawią składniki na curry, lub potrawkę, a po kilku godzinach będą mogły się raczyć smakiem soczystego mięsa. Wolnowar zajmie się gotowaniem sam, nie trzeba go pilnować, ani mieszać gotowanego dania. 

Co ciekawe, wolnowary Crock-Pot są odporne na temperaturę. Dlatego dania przygotowane w urządzeniu z misą DuraCeramic z powodzeniem można podgrzewać w naczyniu, które zostanie wyjęte bezpośrednio z lodówki. A także mogą być wykorzystywane na wszystkich rodzajach kuchenek. Wolnowar posiada również wbudowany timer, który wstrzymuje gotowanie w ustalonym czasie, a następnie przełącza się w tryb podtrzymywania temperatury. Dzięki temu danie będzie gotowe do spożycia, gdy np.: wrócimy do domu po całym dniu pracy.

Ile prądu zużywa wolnowar?

Może się wydawać, że długie gotowanie będzie pożerać prąd, co doprowadzi do gwałtownego wzrostu rachunków. Nic bardziej mylnego! Wolnowary potrafią zaoszczędzić aż 75% zużycia prądu. Podczas 8 godzin gotowania nie zużyją więcej energii niż standardowy piekarnik elektryczny nastawiony na 140°C, na 2 godziny gotowania wołowiny w żaroodpornym naczyniu. Dla wielu osób będzie to kluczowym argumentem branym pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji zakupowych. 

Jak gotować w wolnowarze?

Gotowanie w wolnowarze nie musi być trudne ani tym bardziej skomplikowane. Na ogół można sięgnąć po łatwo dostępne składniki, które są na każdą kieszeń. Mogą to być twardsze kawałki mięsa, porcje z kością lub nawet ze szpikiem. Jednak sięgając po wolnowar, warto zastosować 3 złote zasady.

1. Korzystając z warzyw podczas przygotowania posiłku w wolnowarze, należy pamiętać o umieszczeniu ich na dnie lub po bokach naczynia. Tak przygotowane warzywa zachowają większą ilość wartości odżywczych. Jednak należy pamiętać, aby były całkowicie zanurzone w sosie.

2. Przed gotowaniem w wolnowarze można obsmażyć mięso i następnie umieścić je w misie. W ten sposób nawet tańsze kawałki mięsa zamienią się w pełnowartościowe danie. Gdy gotujecie gulasz lub curry, dobrze jest ułożyć mięso na warstwie warzyw. 

3. Intensywnie pachnące zioła i aromatyczne przyprawy należy dodać pod koniec gotowania, tak aby ich smak pozostał w potrawie.

Wolnowar – przepisy z warzywami

Znakomitym przykładem na wykorzystanie w kuchni wolnowaru jest przyrządzenie ratatouille, potocznie określanego ratatują. Na długo zapamiętacie smak dania z wolnowaru pochodzącego z kuchni francuskiej. Z pewnością zachwyci smakiem, a posiłek na stałe zagości w waszym domowym menu. Ratatouille można z powodzeniem serwować jako danie główne, dodatek do obiadu, a następnego dnia nawet jako pastę do kanapek. Idealny lekki posiłek na  letni i wczesnojesienny czas. 

Ratatouille (przepis autorstwa Jana Kuronia na 2 porcje) 

  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
  • 1 papryka
  • 1 mała cukinia
  • 2 pomidory
  • 1 mały bakłażan
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
  • ewentualnie odrobina cukru

Cebulę należy pokroić w kostkę. Następnie ząbki czosnku pokroić w płatki. Świeży tymianek bazylię trzeba drobno posiekać. Paprykę pokroić w 1,5 cm romby lub kostkę. Następnie cukinię trzeba pokroić w ćwiartki. Pomidory należy sparzyć i pokroić w grubą kostkę. Bakłażan trzeba pokroić w 2 cm kostkę. Wszystkie składniki poza bakłażanem i bazylią umieść w misie wolnowaru, ustaw tryb LOW i duś 3 godziny. Na ostatnie 1,5 godziny dodaj bakłażana. Serwuj z posiekaną bazylią.

Jeżeli lubicie esencjonalne sosy, soczyste kawałki mięsa i wyraziste w smaku warzywa, to wolnowar będzie doskonałą propozycją do używania w kuchni. Ponadto wbrew pozorom możecie zaoszczędzić czas i w trakcie przygotowywania obiadu lub kolacji poświęcić ten czas rodzinie, lub pracy.

Artykuł powstał we współpracy z marką Crock-Pot.