Zanim przejdziemy do konkretnych przepisów, opowiemy o wstępnym przygotowaniu szparagów. Dowiecie się, w jaki sposób rozpoznać młode szparagi i jak obierać łodygi. Szczypta teorii usprawni proces decyzyjny (koniec z przeciągającymi się zakupami) i skróci czas pracy w kuchni. Przygotowane przez was dania zachwycą podniebienia najbliższych, a jednocześnie zyskacie więcej czasu dla siebie. 

Jak najlepiej przygotować szparagi?

Zaczniemy od podstawowej kwestii – obierać czy nie? Odpowiedź zależy od tego, jakie szparagi chcemy przygotować. Dwie najpopularniejsze odmiany to białe i zielone. Różnica między nimi jest taka, że zielone są uprawiane na słońcu, a białe – bez dostępu do światła. Zielone szparagi – zwłaszcza młode – mają delikatną skórkę i nie wymagają obierania. W smaku są bardziej wyraziste i chrupiące. Z kolei białe – w smaku łagodne i delikatne – mają grubszą skórkę i bardziej włóknistą. Zatem należy je ostrożnie obrać, zanim wrzucimy łodygi do garnka lub na patelnię. 

W sprzedaży dostępne są też fioletowe szparagi, które są odmianą ogrodowych. Mają ciemniejszy kolor – od purpury do fioletu – i odrobinę słodszy smak. Zielone i fioletowe szparagi są łatwe i szybkie w obróbce, wobec czego lepiej sprawdzą się w daniach na szybko. Z kolei delikatne w smaku białe łodygi idealnie odnajdą się w zupach kremach, daniach smażonych, a także w pieczonych potrawach podawanych z kremowym sosem. 

Jak się gotuje zielone szparagi?

W przypadku zielonych i fioletowych szparagów wystarczy odłamać zdrewniałe końcówki. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć łodygę do ręki, chwycić na dwóch końcach i nagiąć, a twarda część odłamie się sama w odpowiednim miejscu. Młode szparagi zachowamy praktycznie w całości, ale im starsze, tym odpad będzie coraz większy. Po umyciu i odłamaniu końcówek, wrzucamy szparagi do gorącej wody, a następnie przelewamy zimną wodą. Tak przygotowane łodygi możemy dodać do:

  • sałatki ze szparagami i jajkiem –  wrzucamy je do wrzątku dosłownie na 2 min, a następnie przelewamy zimną wodą. Smaczne są także na surowo, szczególnie z dodatkiem dressingu cytrynowego,
  • sałatki ze szparagami i truskawkami –  w tej kompozycji również możemy użyć blanszowanych lub surowych łodyg. Jeśli jednak chcemy, aby były bardziej miękkie, gotujemy je w osolonej wodzie przez ok. 5 min.

Inną popularną propozycją jest podanie gotowanych szparagów z sosem holenderskim (mogą być zielone lub białe). Świetnie smakują także zapiekane pod beszamelem

Przepisy na dania z białymi szparagami

Białe szparagi, które dojrzewały pod ziemią mają grubszą i bardziej włóknistą skórkę, dlatego należy obrać je przed gotowaniem. W przypadku młodych warzyw warstwa łyka jest bardzo cienka, dlatego podczas obierania należy zachować szczególną ostrożność. Włókna najłatwiej usunąć przy pomocy ostrego noża lub obieraczki do warzyw. Łodygi obieramy do wysokości główek. 

Szparagi możemy gotować w specjalnym wąskim garnku, ale nie jest to koniecznie. Taki garnek ułatwia jednak zachowanie odpowiedniej struktury łodyg. Grubsze części są gotowane w gorącej wodzie, a delikatne główki podgrzewają się na parze. Dzięki temu warzywo po ugotowaniu jest miękkie, ale nie rozpada się – o ile nie przekroczymy zalecanego czasu gotowania. W zależności od grubości łodyg, wynosi od 3 do 5 min. W ten sposób możemy gotować zarówno białe, jak i zielone szparagi.

 Najbardziej popularne dania z białych łodyg to:

  • aksamitny krem szparagowy – delikatną zupę możemy podać z dodatkiem serowych grzanek lub szparagów w szynce,
  • sos szparagowy – jego łagodny smak przełamują wyraziste dodatki, takie jak czosnek, parmezan czy gałka muszkatołowa. Doskonale pasuje do mięs, ryb i makaronów.

Białe szparagi świetnie smakują również w zapiekanych potrawach, takich jak tarta ze szparagami lub wegańska farinata.

Jak się robi szparagi na patelni?

Zielone szparagi możemy wrzucić na patelnię bez wcześniejszej obróbki termicznej. Białe – należy wcześniej ugotować. Po ugotowaniu odsączamy nadmiar wody i osuszamy łodygi na papierowym ręczniku. Smażymy na maśle klarowanym lub oleju przez kilka minut z każdej strony. Obracamy je ostrożnie, żeby zarumieniły się z każdej strony. Poniżej najsmaczniejsze przepisy na szparagi z patelni:

  • szparagi z jajkiem sadzonym – łodygi smażymy na maśle, a na osobnej patelni przygotowujemy jajka sadzone. Podajemy z pomidorkami koktajlowymi, kromką świeżego chleba, chrupiącymi grzankami lub gotowanymi ziemniakami,
  • z sosem holenderskim – kremowy sos na bazie masła i żółtek sprawdzi się zarówno do gotowanych, jak i smażonych szparagów,
  • z suszonymi pomidorami w oliwie – do tego połączeniu podsmażamy je na maśle z dodatkiem czosnku, który kroimy w cienkie plasterki. Posypujemy startym parmezanem i natką pietruszki.

Zielone szparagi możemy przygotować nie tylko na patelni, ale także na grillu lub w piekarniku. Doskonałą propozycją są szparagi zawijane w boczku lub szynce parmeńskiej.