Szparagi to wiosenny przysmak. Są na targach i w sklepach tylko przez bardzo krótki okres w roku, dlatego koniecznie powinniśmy je dobrze przygotowywać i jeść w jak najlepszej postaci. Można je dodawać do sałatki, zupy, makaronu, a nawet kruchej tarty! Sprawdźcie, jak gotować szparagi, żeby były pyszne?

Jak gotować szparagi? – rodzaje szparagów

Zanim odpowiemy na pytanie jak ugotować szparagi, warto poznać podstawowe różnie pomiędzy dwoma odmianami. Po pierwsze: są inaczej uprawiane. Zielone szparagi wystają ponad ziemię i wyciągają się ku słońcu, stąd ich intensywny kolor. Szparagi zielone najlepiej kupować jak najcieńsze i chrupać nawet na surowo lub tylko delikatnie podpieczone czy podgotowane. Białe szparagi odcina się od promieni słonecznych, rosną pod ziemią, więc nie mają tak intensywnego koloru, a ich skórka jest twarda, zdrewniała. Ich smak za to jest bardziej delikatny, subtelny.

Na co zwracać uwagę, kupując szparagi? Przed zakupem dokładnie je obejrzyjmy. Nie wybierajmy bardzo grubych egzemplarzy, postawmy raczej na te cieńsze. Sprawdźmy, czy szparagi nie są nadgniłe. Powinny być jędrne i intensywnie zielone lub jeśli kupujemy szparagi białe - o jednolitej, kremowej barwie. Unikajmy szparagów wysuszonych, prawdopodobnie nie będą smaczne. Szparagów nie powinniśmy zbyt długo przechowywać – najlepiej zjeść je od razu po przyniesieniu do domu. W lodówce wytrzymają maksymalnie 2-3 dni.

Jak gotować szparagi?

Jak przygotować szparagi do gotowania? Zielonych szparagów się nie obiera, wystarczy odłamać końcówki – chwyć obydwa końce i wygnij szparaga – powinien się złamać w około jednej trzeciej – jednej czwartej wysokości. Końcówki są zwykle zdrewniałe, więc można na nich tylko ugotować wywar do zupy szparagowej lub zamrozić i użyć później, na przykład do przygotowania risotto. Szparagi można też delikatnie strugać obieraczką i powstałe wstążki wykorzystać do sałatki.

Białe szparagi obierz za pomocą obieraczki do warzyw – główki pozostaw, bo są delikatne. Obetnij też twarde końcówki. Im bliżej końca sezonu, będą grubsze i twardsze, a cena szparagów – coraz wyższa. Może się okazać, że wszystkie szparagi pod koniec sezonu będą wymagały obierania. Szparagi obieramy jak najcieniej, żeby nie stracić zbyt dużo cennego warzywa.

Jak gotować szparagi? – krótko!

Gotowanie szparagów jest proste i zwykle powinno trwać krótko. Jak długo gotować zielone szparagi? Zielone szparagi gotuje się krótko – czasem (gdy są bardzo młode) wystarczą trzy minuty. Pod koniec sezonu zwykle trafiamy na twardsze egzemplarze, które należy gotować nawet jakieś 8 minut. Gotowanie zielonych szparagów to nie jedyna opcja. Szparagi można również piec, smażyć i grillować. Trwa to zwykle nieco dłużej niż gotowanie – sprawdzaj, czy da się w nie wbić widelec. Jak długo gotować szparagi zielone na parze? Zielone szparagi gotujemy na parze ok. 8-10 minut, aż będą miękkie.

Jak gotować szparagi białe? Białe szparagi gotujemy dłużej – zwykle od 8 do 15 minut. Warto jednak sprawdzać, czy są już miękkie na przykład przy pomocy widelca. Krótkie gotowanie pozwala zachować cenne wartości odżywcze szparagów. Szparagi są bogate w witaminę C i beta karoten, to także dobre źródło wapnia.

Wszystkie szparagi staraj się gotować ustawione pionowo - są nawet specjalne wysokie i wąskie garnki, które to ułatwiają. Jeśli jednak takiego nie macie, wybierzcie garnek na tyle wysoki, żeby można było postawić w nim szparagi. Główki staraj się zawsze utrzymywać nad powierzchnią wody – gotują się szybciej, więc wystarczy im działanie gorącej pary. Do wody, w której gotuje się szparagi zielone dodaj nie tylko sól, ale i szczyptę cukru. Z kolei do szparagów białych soli nie dodajemy.

Więcej przepisów na obiady

Jak i z czym podać szparagi? 

Jak przyrządzić szparagi po ugotowaniu? Gotowane szparagi najczęściej podaje się je z sosami – na przykład delikatnym sosem holenderskim. Idealnym dodatkiem do szparagów jest też jajko w koszulce lub sadzone – ważne, aby miały płynne żółtko. Jeśli lubisz aksamitne zupy, posmakuje ci też krem ze szaragów. Jemy całe szparagi – jeśli przed gotowaniem usunęliście stwardniałe końcówki, resztę śmiało możecie zjeść.

Smażcie szparagi na maśle lub oliwie, pieczcie i grillujcie – te metody dodatkowo podkreślą ich smak. Szparagi w piekarniku czy na grillu potrzebują zaledwie kilku minut, by być gotowe. Możecie podać je jako przekąskę, posypane solą i pieprzem, a także wykorzystać jako element większego dania. Szparagi wspaniale komponują się na przykład z parmezanem lub oscypkiem. Warto pamiętać, że smak szparagów jest delikatny – nie przykrywajmy go innymi wyrazistymi smakami, ale pozwólmy szparagom grać w daniu pierwsze skrzypce. Polecamy tartę ze szparagami, szparagi zapiekane w boczku lub szynce parmeńskiej, a także wiele, wiele innych przepisów na szparagi, które znajdziecie w naszej bazie!