Sezon na szparagi jest już w pełni, dlatego wiele sklepów ma już w swojej ofercie dorodne zielone i białe pęczki. Nie brakuje ich też na ryneczkach i targach, jednak zanim wybierzecie się na zakupy po najpiękniejszy egzemplarz i zabierzecie go do domu, najpierw dowiedzcie się, jak odpowiednio przechowywać szparagi. W przeciwnym razie nawet najlepszej jakości pęczek szybko zmarnieje i będzie do niczego. 

Po czym poznać dobre szparagi?

Zanim przejdziemy do przechowywania, zacznijmy od początku, czyli cofnijmy się do momentu zakupów. Jak wybrać dobre szparagi, żeby już na starcie się nie zmarnowały? Najważniejsze, na co musicie zwrócić uwagę to, aby miało łodygi średniej grubości, gdyż zarówno zbyt grube, jak i za cienkie nie będą dobre. Te najgrubsze po prostu są twarde i włókniste, natomiast cieniutkie źle się będą obierały i mogą się wtedy łamać. Poza tym starajmy się też sięgać po pęczki, w których główki szparagów są jędrne i zamknięte, a skórka na pędach gładka, lśniąca i wilgotna.

szparagi właściwośći

Źródło: Getty/iStock

Jak przechowywać szparagi?

Gdy tylko przyniesiemy pęczek ze sklepu, od razu pamiętajmy o tym, aby odciąć suche końcówki szparagów na około 1-2 cm. Zwykle ten odcinek jest bardzo twardy i schnie zdecydowanie szybciej od reszty szparagów, więc gdy go zostawimy, tylko przyspieszy on wysychanie całego pęczka.

Drugą niezwykle ważną kwestią jest wilgoć, która pomaga szparagom znacznie dłużej zachować jędrność i świeżość. Warto więc od razu po zakupie obłożyć końcówki szparagów kawałkiem wilgotnego ręcznika papierowego i dopiero w takiej formie schować całość do lodówki.

Stosując się do tych 2 zasad, znacznie przedłużycie przydatność tego warzywa, ale jest coś jeszcze, o czym zawsze trzeba pamiętać. Okazuje się, że często sami szkodzimy naszym szparagom przez 1 mały błąd.

Co zrobić, żeby szparagi były dłużej świeże? O tym trzeba pamiętać

Jeśli trzymacie się powyższych zaleceń, dotyczących przechowywania, szparagi powinny długo wytrzymać w lodówce, jednak często w grę wchodzi jeszcze 1 pozornie błaha kwestia. Często bowiem układamy szparagi w szufladzie czy na półce chłodziarki tuż obok owoców, a okazuje się, że to najgorsze, co możemy zrobić. Pamiętajcie więc, aby nie kłaść szparagów obok owoców, takich jak banany czy jabłka, gdyż wydzielają etylen. To właśnie on przyspiesza dojrzewanie, a co za tym idzie, również psucie się szparagów.