Jagodzianki

Ocena:

4.39 (173)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 4 osób
  • średni

Jagodzianki – słodkie, drożdżowe bułeczki z nadzieniem z leśnych owoców posypane cukrem pudrem – pycha! Można je także udekorować kruszonką lub polać lukrem cytrynowym. Kojarzą się z dzieciństwem i ze słonecznym, beztroskim, letnim dniem. To idealna propozycja na podwieczorek, przyjęcie w ogrodzie i piknik za miastem. Podajemy prosty przepis na pyszne i puszyste jagodzianki. 

Składniki:

  • mąka  1 kg

  • jajka  4 szt.

  • cukier  80 g

  • drożdże  25 g

  • jagody  1 kg

  • masło  50 g

  • mleko  500 ml

  • sól  3 g

Jagodzianki - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Zaczyn: drożdże kruszymy, wsypujemy do miseczki i mieszamy z ciepłym mlekiem (około 30 ml). Dodajemy łyżkę cukru (10 g) dwie łyżki mąki i dokładnie mieszamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 10 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

    Jagodzianki –  zaczyn
  • Krok 2:

    Ciasto: oddzielamy białka od żółtek. Masło podgrzewamy w rondelku, aż całkowicie się roztopi. Odstawiamy je do wystudzenia. Do dużej miski przesiewamy pozostałą mąkę. Dodajemy ciepłe mleko, żółtka, masło i wyrośnięty rozczyn, a na końcu sól. Energicznymi ruchami wyrabiamy niezbyt gęste, ale elastyczne ciasto. Jest gotowe, kiedy samo odchodzi od ręki. Przykrywamy je płócienną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na godzinę. 

    Jagodzianki – ciasto
  • Krok 3:

    Porcjowanie ciasta: stolnicę lub blat podsypujemy mąką. Ponownie wyrabiamy wyrośnięte ciasto drożdżowe, do momentu, aż znikną pęcherzyki powietrza. Dzielimy je na mniejsze części (kawałki wielkości małej bułeczki). 

    Jagodzianki – porcjowanie
  • Krok 4:

    Nadziewanie bułeczek: jagody myjemy i dokładnie przebieramy. Obsypujemy je cukrem. Rozpłaszczamy porcje ciasta w dłoni i łyżeczką nakładamy na nie owoce. Brzegi dokładnie zlepiamy. Układamy uformowane jagodzianki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy je bawełnianą ściereczką i odstawiamy na kolejne 20 minut do wyrośnięcia.  

    Jagodzianki –  nadziewanie
  • Krok 5:

    Pieczenie: piekarnik nagrzewamy do 180°C. W tym czasie lekko roztrzepujemy białka i smarujemy nimi wierzch bułeczek za pomocą pędzelka. Pieczemy je przez około 20 minut, aż zmienią kolor na złoty. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem. 

    Jagodzianki – pieczenie

Porady

  • Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe powinny mieć temperaturę pokojową, inaczej może nie wyrosnąć. Trzeba je wyjąć z lodówki na godzinę przed rozpoczęciem pracy.   
  • Przepis na jagodzianki z 1 kg mąki pozwoli na zrobienie około 15 bułeczek. Liczba porcji może się różnić, w zależności od tego, na jak duże kawałki podzielimy ciasto drożdżowe.  
  • Nasz prosty przepis na pyszne i pulchne jagodzianki zawiera świeże drożdże. Są one najlepsze do tego rodzaju wypieku. Jeśli nie udało nam się ich dostać, możemy je zastąpić produktem instant. Sproszkowane drożdże dodaje się bezpośrednio do mąki, nie ma potrzeby przygotowywania zaczynu. 
  • Poza sezonem można z powodzeniem upiec bułeczki jagodzianki z mrożonych jagód. Trzeba jednak odpowiednio wcześniej zadbać o to, żeby owoce zyskały temperaturę pokojową. Nie powinniśmy tego robić zbyt szybko, ponieważ stracą wtedy za dużo wody. Nie dodajemy mrożonych jagód prosto do bułek. Odparowująca z nich woda może sprawić, że ciasto straci na puszystości. 
  • Co zrobić, żeby jagody nie wypływały z bułek? Po pierwsze, nie nakładajmy zbyt dużo owoców na porcję ciasta. Po drugie, postarajmy się, żeby podczas sklejania drożdżówek na brzegi nie dostała się mąka. Możemy usunąć jej nadmiar za pomocą pędzelka cukierniczego.    
  • Nadzieniem do słodkich bułeczek może być także dżem lub frużelina. Jagody możemy podgrzać z cukrem i zagęścić za pomocą mąki ziemniaczanej rozrobionej w niewielkiej ilości wody.  
  • Jak zrobić jagody do jagodzianek, żeby słodki farsz miał więcej smaku i aromatu? Warto dodać do owoców na przykład cukier waniliowy domowej roboty lub cynamon.   
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jagodzianki z dodatkami  

Proste bułki jagodzianki wystarczy posypać przed podaniem cukrem pudrem. Nie potrzeba wiele więcej, żeby zaczęły znikać z talerza w mgnieniu oka, porywane zarówno przez dzieci, jak i większe łasuchy. Jeśli jednak mamy ochotę nieco je urozmaicić, możemy eksperymentować z różnymi posypkami lub polewami, a także modyfikować nadzienie. Oto kilka pomysłów: 

  • Jagodzianki z kruszonką – żeby zrobić tę chrupiącą ozdobę, wystarczy połączyć 100 g mąki, 100 g cukru i 70–100 g masła. Należy rozcierać je w palcach, aż ciasto zacznie sklejać się w grudki. Posypujemy nimi uformowane drożdżówki. Kruszonka powinna utrzymać się na wyrośniętych bułeczkach, jeśli nie zapomnimy posmarować ich rozbełtanym jajkiem.   
  • Jagodzianki z serem – owocowe nadzienie można wymieszać z twarogiem półtłustym, ricottą lub kremowym serkiem mascarpone. Taką drożdżówkę z sycącym farszem można zabrać na drugie śniadanie do szkoły lub pracy.  
  • Jagodzianki z lukrem cytrynowym – bardzo słodka, a jednocześnie kwaskowa polewa, która idealnie uzupełnia smak owocowych bułeczek. Możemy przyrządzić szybki lukier z cukru pudru lub lukier królewski (na bazie białek). Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie soku jagodowego zamiast cytrynowego.  

Jak dobrze zrobić ciasto drożdżowe na jagodzianki? 

Kiedy zaczyna się sezon na leśne owoce, na myśl od razu przychodzą nam pyszne, puszyste jagodzianki. Przepis wymaga od nas zrobienia ciasta drożdżowego, które może wydawać się dosyć trudne i pracochłonne. Niektóre osoby zniechęca przygotowanie rozczynu, jednak proces ten naprawdę nie jest skomplikowany. Jak zrobić jagodzianki idealne? Warto mieć na uwadze kilka kwestii: 

  • Połączenie i wyrobienie składników może zająć trochę czasu i okazać się nieco męczące. Jest to jednak konieczne. Najlepsza drożdżówka jest miękka i pyszna właśnie dzięki odpowiedniemu napowietrzeniu ciasta. Jest gotowe wtedy, kiedy samo odchodzi od ręki. Powinno być elastyczne. Żeby to sprawdzić, naciśnijmy je palcem. Jeśli wraca ono do poprzedniej formy, oznacza to, że możemy je już odstawić do wyrośnięcia. 
  • Optymalna temperatura do wzrostu drożdży wynosi od 30°C do 40°C. Żeby ciasto szybko podwoiło swoją objętość, możemy włożyć je do lekko rozgrzanego elektrycznego piekarnika, babcinym sposobem owinąć je w pościel, a zimą postawić obok kaloryfera. 
  • Mleko do ciasta na jagodzianki nie powinno być zbyt gorące, ale nie może być prosto z lodówki. Powinniśmy podgrzać je wcześniej w garnuszku lub mikrofali i odstawić to wystygnięcia. Podobnie jest z masłem. Należy je całkowicie roztopić i odstawić do wystudzenia (ciągle musi być płynne). To ważny element przepisu na jagodzianki, bowiem tłuszcz przedłuża trwałość ciasta i sprawia, że jest miękkie. Najlepiej wykorzystać masło 82%. 

Co jeszcze można zrobić z jagód? 

Sezon na leśne owoce w pełni, a Wy jeszcze nie zdecydowaliście się, jak wykorzystać wiaderko jagód kupione na miejscowym targu? Z przyjemnością podpowiadamy, co można zrobić z tych fioletowych kuleczek: 

  • racuchy z jagodami – puszyste placki z dużą ilością soczystych owoców. Dodatek jogurtu naturalnego sprawia, że zyskują bardzo delikatną konsystencję. Przed podaniem warto posypać je cukrem pudrem.  
  • zupa jagodowa – świetny pomysł na lekki obiad w sezonie na owoce leśne. Ma piękny, ciemnoróżowy kolor, który zawdzięcza dodatkowi śmietany. Tradycyjnie podaje się ją na zimno, z makaronem. 
  • pierogi z jagodami – goszczą latem na wszystkich polskich stołach. Delikatne ciasto i słodkie, soczyste wnętrze podbiją nawet serca niejadków. Można wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone owoce. Pierogi najczęściej podaje się z gęstą śmietaną i cukrem.    

Nie można też zapomnieć o wszelkiego rodzaju wypiekach i deserach, które królują latem na podwieczorkach i imprezach na świeżym powietrzu. Jagody pasują zarówno do ciasta drożdżowego, jak i ucieranego lub kruchego. Możliwości jest mnóstwo. Warto wypróbować między innymi tartę z owocami, miniserniczki lub szybkie muffinki jagodoweidealne na przyjęcie urodzinowe, zwłaszcza dla najmłodszych.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne