Chrupiąca, odświeżająca i pełna smaku - taka powinna być idealna surówka z młodej kapusty. Nie zawsze jednak udaje nam się osiągnąć taki efekt i często takiej gotowej mieszance brakuje wyrazu. Aby to zmienić, wystarczy jednak dorzucić tylko 3 łyżki pewnego popularnego dodatku. Taka mała zmiana daje wielką różnicę w smaku. 

Jak zrobić surówkę z młodej kapusty, aby miała więcej smaku?

Jaki przepis na surówkę z młodej kapusty jest najlepszy? W książkach kucharskich i sieci znajdziemy dziesiątki przeróżnych receptur z rozmaitymi dodatkami i sosami. Najprostszą wersją jest jednak kapusta wymieszana ze startą marchewką i prostym sosem na bazie oliwy i soku z cytryny. Taki klasyk jest oczywiście pyszny, ale warto go nieco podkręcić, aby w równie prosty sposób uzyskać zdecydowanie bardziej wyrazisty smak. Wystarczy wymienić sok z cytryny na olej ryżowy, a powstanie surówka z kapusty jak od chińczyka

Już 3 łyżki tego dodatku maksymalnie podbiją delikatny olej, ale oczywiście tę kwasowość trzeba czymś zbalansować, więc nie możecie zapomnieć o cukrze. Taki duet wymaga już tylko odrobiny soli do smaku i gotowe. Całość najłatwiej będzie wam wymieszać w niewielkim słoiczku, po prostu potrząsając nim energicznie przez kilka sekund. 

surówka z młodej kapusty przepis

Źródło: AdobeStock

Prosty przepis na surówkę z młodej kapusty

Składniki:

  • 1 mała główka młodej kapusty,
  • 2 marchewki,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 3 łyżki oleju,
  • 3 łyżki octu ryżowego,
  • 2 łyżki cukru,
  • sól do smaku.

Przygotowanie:

  1. Kapustę myjemy, pozbawiamy zewnętrznych liści, a następnie drobno szatkujemy i przekładamy do dużej miski. Marchew obieramy, ścieramy na tarce o średnich oczkach i dorzucamy do kapusty. Cebulę i czosnek obieramy. Ząbki przeciskamy przez praskę, a cebulkę bardzo drobno siekamy i oba składniki wrzucamy do miski.
  2. Teraz bierzemy się za sos, czyli wlewamy do słoiczka olej i ocet ryżowy oraz dosypujemy cukier i sól. Następnie zakręcamy wieczko i potrząsamy przez kilka sekund, aby wszystkie składniki połączyły się w jednolity sos.
  3. Tak przygotowanym sosem polewamy wcześniej pokrojone warzywa i dokładnie mieszamy całość czystymi dłońmi, lekko ugniatając warzywa. Gotowa surówka z młodej kapusty po chińsku najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce przez kilka godzin. 

Surówka z młodej kapusty - do czego?

Z czym podawać surówkę z młodej kapusty? Ten przysmak pasuje niemal do każdego obiadu, ale szczególnie dobrze komponuje się z pieczonym i smażonym mięsem. Zaserwujcie więc w takim towarzystwie klasyczny kotlet schabowy, chrupiące nuggetsy na jeden kęs lub plaster pieczeni. Surówka z kapusty świetnie pasuje też do ryb, w szczególności takich jak dorsz smażony lub łosoś z grilla