Nie wyobrażam sobie, żeby w mojej kuchni nie było natki pietruszki. Dodaję ją do wielu potraw, posypuję kanapki, czy surówki, a czasami podgryzam świeże listki żeby odświeżyć oddech,  albo po prostu dla smaku. Ta powszechna zielenina nie ma sobie równych i na szczęście jest dostępna niemal w każdym sklepie. Jedyną jej wadą jest to, że szybko więdnie. Więc jeśli nie zjemy całego pęczka od razu, na drugi dzień nie wygląda już tak dorodnie, a w kolejnych usycha i nadaje się tylko do odpadków bio. Poznałam jednak ostatnio genialny trik, dzięki czemu mam pod ręką świeże listeczki nawet przez kilka tygodni. I wcale nie chodzi o mrożenie.

Cenna natka pietruszki

Zielone listki pietruszki, chociaż niewielkie, kryją w sobie ogromną moc. Na myśli mamy nie tylko walory smakowe, ale także korzyści dla zdrowia, które sprawią, że będziesz dodawać natkę pietruszki do każdego dania. Zalicza się ją do najzdrowszych ziół.
To prawdziwy superfood. Posiada bardzo wysoką dawkę witaminy C – nawet trzykrotnie większą od cytrusów. Bogata jest także w żelazo, które pomaga organizmowi w wytwarzaniu czerwonych krwinek. W pietruszce znajdziemy także witaminę K, która pomaga w krzepnięciu krwi. Zawiera naturalne przeciwutleniacze, w tym witaminy A, C i E, które pomagają chronić komórki organizmu przed szkodliwym działaniem toksyn środowiskowych i wolnych rodników. Jest również źródłem magnezu, fosforu, sodu, potasu, miedzi, wapnia, manganu i cynku. Natka pietruszki zwiększa ponadto wchłanianie pierwiastków.

Regularne spożywanie natki jest pomocne w:

  • Odchudzaniu. Wspomaga procesy trawienia, a także wspiera wątrobę i pracę nerek.
  • Oczyszczaniu. Wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu możemy szybko oczyścić organizm z zalegających toksyn.
  • Przywróceniu świeżego oddechu. I to w większym stopniu niż mięta. Żucie natki może nawet usunąć zapach tytoniu. Wystarczy listek natki żuć chwilę jak gumę do żucia.
  • Poprawie stan skóry i wzroku. Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A. Warto połączyć ją z orzechami lub oliwą, wtedy łatwiej rozpuści się w tłuszczu.
  • Niedoborze żelaza. 100 g natki zawiera aż 5 g żelaza, a obecność witaminy C i kwasu foliowego sprawia, że jest ono dobrze przyswajalne.

Jeśli więc do tej pory jedliście natkę sporadycznie, od dziś włączcie ją na stałe do swojego menu.

Sposób na świeżą natkę pietruszki nawet przez kilka tygodni

Dzięki temu trikowi natka pietruszki nie zwiędnie po kilku dniach, tylko będzie świeża i aromatyczna nawet przez kilka tygodni. Wystarczy, że zamkniecie ją w słoiku, ale w szczególny sposób. Przygotujcie:

  • kieliszek
  • natkę pietruszki
  • trochę wody
  • litrowy słoik z zakrętką

Natkę po przyniesieniu ze sklepu i opłuczcie pod wodą. Przytnijcie łodyżki na taką wysokość, by pęczek zmieścił się w słoiku. Na dno słoika wstawcie kieliszek z wodą i  umieśćcie w nim łodyżki pietruszki. Resztę natki ułóżcie tak w słoiku, by można go było zakręcić. Teraz już można włożyć do lodówki i skubać natkę, gdy tylko będzie wam potrzebna. Pamiętajcie, by co kilka dni wymienić wodę z kieliszka.

Do czego można wykorzystać natkę pietruszki?

Te cenne listeczki są składnikiem wielu potraw. Poza zwykłym posypaniem ziemniaków, dodaniem do rosołu czy na kanapki można z niej przygotować:

sos pietruszkowy
domowa kostka rosołowa
surówka kopenhaska
salsa verde
mule w winie

Pietruszka nie dość, że zdrowa to doskonale sprawdzi się w doniczkowych uprawach. Można hodować ją przez cały rok. Jedyne czego potrzebujcie to dobrze nasłoneczniony parapet.