Kluski śląskie to w wielu domach nieodłączny element rodzinnego obiadu. Doskonale komponują się z sosami, gulaszami i pieczonym mięsem, podane zamiast ryżu albo ziemniaków. Pysznie będą też smakować podane z okrasą z boczku i cebulki. Mimo że przepis na nie wydaje się prosty, nie trudno popełnić błąd, który sprawi, że będą twarde i gumowate. Jak tego uniknąć?

Jak zrobić miękkie kluski śląskie

Każda doświadczona gospodyni domowa ma na kluski śląskie swoją własną recepturę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wiele z nich podpowiada, że sekretem elastyczności tych kuleczek jest dodanie nie tylko mąki ziemniaczanej, ale również jajka.

Jednak samo jajko czasem nie wystarczy, by ten specjał wyszedł delikatny i mięciutki. Dlatego żeby zabezpieczyć je przed nieprzyjemną, gumową konsystencją, warto dodać 2 łyżki kaszy manny. Odrobina tego składnika sprawi, że kluski będą wyjątkowo sprężyste.

Nie zapominajmy również o wyborze odpowiednich ziemniaków. Najlepiej sprawdzą się mączne, typu C, np. ibis, bryza albo gracja. Takie odmiany mają wysoką zawartość skrobi, dzięki czemu kluski będą bardzo puszyste.

Kluski śląskie z kaszą manną - przepis

Składniki:

  • ziemniaki 1 kg
  • jajka 2 szt.
  • mąka ziemniaczana 250 g
  • kasza manna 30 g
  • sól 1 szczypta

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki dokładnie myjemy i obieramy. Wrzucamy je do większego garnka, zalewamy zimną wodą i ustawiamy na wyższej mocy palnika (możemy dodać odrobinę soli). Gdy zaczną bulgotać, zmniejszamy moc i gotujemy do miękkości. Odcedzamy i jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę. Studzimy.
  2. Do zimnych ziemniaków dodajemy mąkę ziemniaczaną, jajka, szczyptę soli i 2 łyżki kaszy manny. Całość wyrabiamy dłońmi na jednolitą i gładką masę. Jeśli ciasto nie będzie zwarte i będzie się rozpadać, możemy dodać jeszcze odrobinę mąki.
  3. Gdy ciasto będzie aksamitne i pozbawione grudek (powinno być dość plastyczne), odrywamy po kawałku ciasta i formujemy niewielkie kuleczki o średnicy ok. 3-4 cm. Układamy je na stolnicy, podsypanej mąką, a na środku każdej z nich robimy niewielką dziurkę (możemy zrobić to palcem lub końcówką drewnianej łyżki).
  4. W dużym garnku zagotowujemy wodę. Gdy będzie już bulgotać, wrzucamy kluseczki, ale tylko tyle, ile zmieści się na płasko na dnie. Gotujemy przez 2-3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię, a następnie wyławiamy łyżką cedzakową i przekładamy na czysty talerz. Czynność powtarzamy z pozostałymi kluskami.
  5. Kluski śląskie podajemy na ciepło, np. z dodatkiem pieczonego indyka i sosem pieczeniowym.