Esencja waniliowa

Ocena:

4.46 (194)

  • 10 min.
  • dla 1 osoby
  • łatwy

Esencja waniliowa własnej roboty to doskonały zamiennik dla sztucznych aromatów lub drogich ekstraktów. Jej przyrządzenie jest niezwykle proste, chociaż wymaga dużo cierpliwości. Laski wanilii wystarczy zalać wódką, ale na efekty trzeba poczekać co najmniej 6 tygodni. Dowiedzcie się, jak łatwo powstaje domowa esencja waniliowa. 

Składniki:

  • wanilia  4 szt.

  • wódka  250 ml

Esencja waniliowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Laski wanilii: przekrajamy wzdłuż, żeby odsłonić nasiona. Nie musimy ich całkowicie przepoławiać, wystarczy, że je otworzymy. Umieszczamy je w szklanej butelce. 

  • Krok 2:

    Wódka: zalewamy nią rozkrojone laski wanilii. Zamykamy butelkę i odstawiamy ją w ciemne miejsce, na przykład do szafki kuchennej. 

  • Krok 3:

    Esencja waniliowa: dajemy jej czas, żeby naciągnęła aromatem. Powinna dojrzewać przez około 6 tygodni. Poznamy, że jest gotowa do użytku, kiedy zmieni kolor na brązowy i będzie miała intensywny waniliowy zapach. Czas macerowania nie został uwzględniony w klasyfikacji dania. 

Porady

  • Im esencja waniliowa jest starsza, tym lepsza. Warto dać jej czas, żeby nabrała mocy. Możemy użyć jej już po 6 tygodniach, ale będzie jeszcze bardziej aromatyczna, kiedy zostawimy ją na dłużej.  
  • Istnieją różne odmiany wanilii. Najbardziej popularne to bourbon (z Madagaskaru), pompona (z Ameryki Południowej) i tahitensis (z Tahiti). Wytrawni znawcy z pewnością zauważą różnice w aromacie poszczególnych gatunków, ale my możemy użyć dowolnej odmiany. 
  • Domowa esencja waniliowa na bazie alkoholu zachowa świeżość i aromat przez bardzo długi czas, nawet lata, jeśli odpowiednio ją przechowujemy. Powinniśmy ją trzymać w szczelnie zamkniętej szklanej butelce, najlepiej z nieprzezroczystego szkła, w suchym i ciemnym miejscu. Kiedy zaczniemy jej używać, możemy ją na bieżąco uzupełnić wódką i nasionami wanilii
  • Ekstrakt waniliowy przyrządzony w domowych warunkach to przykład filozofii zero waste. Jeśli do przepisu na deser, na przykład crème brûlée, używamy jedynie nasion, laski możemy odłożyć do przygotowania esencji. 
  • Pamiętajmy, że ekstrakt z wanilii powstaje na bazie alkoholu. Co prawda używamy go zaledwie kilka kropel, a podczas obróbki termicznej procenty wyparowują, ale jeśli dodajemy go do gotowych deserów lub kremów, lepiej nie częstujmy nimi dzieci i ciężarnych kobiet. W zamian możemy użyć sproszkowanej wanilii. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Esencja waniliowa czy ekstrakt? 

Rozróżnienie tych terminów ma znaczenie przede wszystkim, kiedy kupujemy te produkty w sklepie. Ekstrakt waniliowy powstaje poprzez macerowanie nasion w mieszance alkoholu etylowego i wody. To najlepszy i najczystszy koncentrat smaku tej aromatycznej rośliny. Normy dotyczące proporcji alkoholu i wanilii różnią się w zależności od kraju. Jest to zazwyczaj najdroższy produkt i warto się w niego zaopatrzyć, kiedy zależy nam, żeby nasze desery miały wyraźny aromat bez chemicznych dodatków. Esencja, którą kupujemy w sklepie, to zazwyczaj bardziej przetworzony produkt, otrzymywany syntetycznie, z dodatkiem sztucznych wzmacniaczy smaku. Jeśli przyrządzamy macerat z wanilii w domu, rozróżnienie tych terminów nie ma większego znaczenia. Określenia ekstrakt i esencja waniliowa możemy używać zamiennie.    

Do czego przyda nam się domowa esencja waniliowa? 

Zgodnie z bardzo długą i bogatą tradycją wanilię powinniśmy dodawać przede wszystkim do napoju czekoladowego. Tak używali jej Aztecy, którzy rozcierali uprażone ziarna kakaowca na pastę, mieszali ją z przyprawami i kaszką kukurydzianą, a następnie rozcieńczali wodą, żeby powstał niezwykle aromatyczny napój bogów. Dziś esencja waniliowa przydaje nam się nie tylko do kakao lub kawy, ale przede wszystkim wzbogacamy nią desery, takie jak: 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ekstrakt z wanilii można również dodawać do wytrawnych dań. Nie jest to takie proste, ponieważ jest to składnik o bardzo intensywnym aromacie, który nieodpowiednio wykorzystany zamaskuje inne smaki. Znane, chociaż dla nas nieco egzotyczne danie, to krewetki w sosie maślanym z dodatkiem wanilii. 

Domowy cukier waniliowy 

Przepisy na ciasta i inne desery często wymagają użycia składnika, jakim jest cukier wanilinowy. Tak naprawdę nie ma on wiele wspólnego z naturalnym aromatem tej rośliny. Jeśli nie chcemy go zastępować esencją lub ekstraktem, możemy przyrządzić własny, domowy cukier waniliowy. Wystarczy umieścić nasiona wraz z oczyszczonymi laskami w słoiczku z drobnym cukrem i odstawić na mniej więcej dwa tygodnie lub do momentu, w którym stwierdzimy, że uzyskaliśmy już upragniony aromat. Taki dodatek do wypieków możemy sporządzić także z innym rodzajami słodzików. Osoby, które cierpią na cukrzycę, na pewno z chęcią przygotują sobie ksylitol waniliowy. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne