Dobre ciasto drożdżowe to duma każdej gospodyni, ale przygotowanie go wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy tylko trzymać się kilku ważnych zasad, a najważniejsza z nich to stary babciny patent, o którym wiele osób już zapomniało. Zobaczcie, o czym mowa i spróbujcie, a różnicę poczujecie już po pierwszym kęsie.

Jak zrobić ciasto drożdżowe? Podstawowe zasady

Niezależnie od tego, jaki przepis na ciasto drożdżowe wybierzecie, zawsze warto trzymać się kilku złotych zasad. Dzięki nim drożdżowa masa dobrze wyrośnie i zyska idealnie lekką i puszystą strukturę. Pamiętajcie więc, że:

  • wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego jajka czy masło należy wyjąć z lodówki trochę wcześniej,
  • mleko do przygotowania zaczynu musi być ciepłe, ale nie gorące, bo wtedy sparzy drożdże i je zniszczy,
  • wyrabianie ciasta powinno trwać co najmniej 10-15 minut,
  • przed wyrabianiem warto ogrzać dłonie.

Po co ubijać ciasto drożdżowe pięścią?

Zwykle robiąc ciasto drożdżowe pilnujemy, aby porządnie je wyrobić, a potem odstawić do wyrośnięcia, ale często zapominamy o jeszcze 1 bardzo ważnym etapie. Zanim przełożymy ciasto do formy czy wytniemy z niego bułeczki, najpierw trzeba ubić je pięścią, aby je odgazować, dzięki czemu masa będzie miała dobrze rozciągnięte nici glutenowe i po upieczeniu zyska idealną puszystość

Jak odgazować ciasto drożdżowe? Nic prostszego, wystarczy tylko wbić w nie pięść, a masa od razu lekki opadnie, pozbywając się gazu nagromadzonego podczas procesu fermentacji. Inną metodą, która pozwoli uzyskać podobny efekt jest też kilkukrotne składanie ciasta drożdżowego. Po takim potraktowaniu trzeba ponownie wyrobić masę i uformować w ostateczny kształt, a następnie odstawić do kolejnego wyrastania. Dopiero tak przygotowane ciasto drożdżowe może trafić do rozgrzanego piekarnika.