Wiele razy szykowaliście ciasto drożdżowe według różnych receptur, ale nie zawsze wychodziło tak, jak byście tego chcieli? Być może problem tkwi w pewnym popularnym błędzie, który psuje wszystko już na samym początku. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania zaczynu, a ciasto drożdżowe wyrośnie lepiej niż kiedykolwiek. Może się okazać, że to właśnie ta jedna drobna czynność odmieni wszystko. 

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło? Ważny jest 1 szczegół 

Każdy przepis na ciasto drożdżowe zaczyna się od przygotowania rozczynu, czyli wymieszania pokruszonych drożdży z cukrem i odrobiną mąki. Zawsze mówiło się, że to właśnie cukier gra tu pierwsze skrzypce, bo bez niego drożdże "nie ruszą" i całe ciasto nie wyrośnie, jednak okazuje się, że jego zbyt duża ilość wcale nie jest dobra. Wbrew pozorom zbyt dużo słodzidła w zaczynie utrudnia pracę drożdżom, dlatego trzeba uważać, aby nie dodawać na początku zbyt dużo cukru - wystarczy dosłownie pół łyżeczki. Co ciekawe, rozczyn zacznie pracować nawet w ogóle bez słodzidła, bo cukrem jest też skrobia zawarta w mące.

Zwykle przygotowujemy też zaczyn na bazie ciepłego (ale nie gorącego) mleka, a jest jeszcze lepszy jego zamiennik. Świeże drożdże warto wymieszać z żółtkami, a następnie klasycznie dodać do tego odrobinę mąki i wspomniane powyżej pół łyżeczki cukru. W ten sposób powstanie genialny drożdżowy "starter", na którego bazie zrobicie puszyste i wspaniale wyrośnięte ciasto drożdżowe.

ciasto drożdżowe przepis

Źródło: Getty/iStock

Jak przyspieszyć wyrastanie ciasta drożdżowego?

Jeśli będziecie pamiętali o oszczędnym używaniu cukru do rozczynu drożdżowego, ciasto powinno wyrosnąć ponad miskę, jednak proces ten można podkręcić jeszcze bardziej, stosując jeden z kilku prostych tirków.

Pierwszą metodą jest włożenie miski z ciastem do piekarnika. Najpierw musimy go jednak rozgrzać do 30-40 stopni i zostawić tak na 5 minut, a potem od razu wyłączyć i dopiero wtedy wsadzić tam naczynie z drożdżową masą. Dodatkowo miskę można przykryć czystą, wilgotną ściereczką, aby mieć pewność, że ciasto nie wyschnie podczas wyrastania.

Inny patent wymaga użycie reklamówki. Chodzi o to, aby zamiast przykrywać zagniecione ciasto drożdżowe ściereczką i odstawiać do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, włożyć je do torebki foliowej. Choć może to brzmieć dziwnie, cienka foliówka działa jak termos, więc ciasto zawinięte w reklamówce rośnie aż 3 razy szybciej niż zwykle. 

Jak piec ciasto drożdżowe?

Gotowe ciasto drożdżowe zwykle pieczemy w 180 stopniach. W zależności od konkretnego rodzaju wypieku zajmuje to od 20 do 50 minut. Najszybciej gotowe będą niewielkie bułeczki drożdżowe, za to na ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką musimy już poczekać nieco dłużej.