Słodki zapach miodu i korzennych przypraw to nieodzowny element świątecznej atmosfery. Piernik, miodownik czy korzenne ciasteczka to klasyka wśród bożonarodzeniowych słodkości, które co roku dumnie prezentują się na naszych stołach. Wszyscy kochamy te smaki, jednak ich przygotowanie to prawdziwa sztuka. Jak przygotować tradycyjne miodowe słodkości, aby wyszły idealnie? Przygotowaliśmy dla was słodkie ABC udanych świątecznych wypieków. Zobaczcie wszystkie sekrety najpopularniejszych ciast bożonarodzeniowych, czyli piernika i miodownika. W galerii przepisów przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na różne wersje smakowe tych tradycyjnych ciast. 

Miód - świąteczny niezbędnik w kuchni

Podstawą wszystkich pierników i miodowników jest dobrej jakości miód. To właśnie on nadaje tym ciastom wyjątkowego smaku i aromatu, charakterystycznej barwy, a także delikatnej struktury. Wszelkie próby zastąpienia miodu cukrem nie wyjdą na dobre. Miodowy smak jest unikatowy i nie da się go niczym zastąpić. Jeśli więc chcemy mieć gwarancję doskonałego ciasta, pełnego smaku i aromatu, postawmy na najlepszej jakości miód. Najlepiej wybrać miód rodzimej produkcji. Polska firma Huzar nieprzerwanie, od ponad 20 lat dostarcza na nasze stoły rozmaite gatunki miodów. Znajdziecie tu dobrze znane i lubiane odmiany, jak miód wielokwiatowy, lipowy, spadziowy czy gryczany. Z kolei dla poszukiwaczy wyjątkowych smaków, marka Huzar ma w ofercie także nietypowe miody, na przykład rozmarynowy, migdałowy, wrzosowy, lawendowy, pomarańczowy, a nawet słonecznikowy.

Jaki miód wybrać do świątecznych wypieków?

Przede wszystkim należy postawić na miód naturalny. To jedyna ważna zasada, jaką należy kierować się podczas wyboru miodu, reszta zależy już indywidualnie od każdego z nas. Konkretny typ miodu wybierajmy w zależności od naszych kubków smakowych. Najpopularniejszym z miodów jest miód wielokwiatowy. Dzięki temu, że jest ogólnodostępny i najtańszy spośród wszystkich miodów, cieszy się on największą popularnością. Jeśli lubimy bardzo słodkie wypieki, najlepiej sprawdzi się miód akacjowy. Jest to najsłodszy z miodów o mocnym aromacie. Z kolei dla fanów mniej słodkich wypieków dobrym wyborem będzie miód rzepakowy lub lipowy. Jeśli natomiast lubicie mocne smaki, wybierzcie miód gryczany, o charakterystycznym mocnym aromacie, lekko gorzkawym smaku i pięknym ciemnym kolorze. To właśnie ten miód wykorzystywano tradycyjnie do wyrobu ciasta piernikowego. Miód gryczany nadaje piernikom nie tylko charakterystycznego smaku, ale i pięknego ciemnego koloru. Niezależnie który rodzaj wybierzemy, ważne, aby miód pochodził ze sprawdzonego źródła. Marka Huzar, w swojej ofercie posiada miody z najbardziej ekologicznych regionów Polski i świata, pochodzące wyłącznie z wyselekcjonowanych polskich pasiek, które od pokoleń spełniają najwyższe standardy jakości. Postawmy więc na najwyższą jakość składników, aby świąteczne wypieki cieszyły nie tylko doskonałym smakiem, ale i pełnią wartości odżywczych.

Jak używać miodu w wypiekach?

Miód w wypiekach odpowiada nie tylko wspaniały smak i zapach, ale również za konsystencję i strukturę ciasta. Już niewielka ilość miodu powoduje, że ciasto ma zwartą strukturę, a przy tym jest przyjemnie  elastyczne i mocno wilgotne. Miód jest również naturalnym konserwantem, dzięki czemu przedłuża świeżość domowych wypieków. Dzięki procesowi karmelizacji miód nadaje też wszystkim ciastom pięknej barwy.  Pamiętajmy, że do wszelkiego rodzaju wypieków powinniśmy używać miodu w płynnej formie, gdyż skrystalizowane grudki utrudnią nam dokładne zmiksowanie aksamitnej masy. Jeśli jednak nasz miód zdążył się już skrystalizować, nic nie szkodzi. Taki miód dalej zachowuje wszelkie właściwości smakowe i zdrowotne, więc możemy go spokojnie wykorzystać. Wystarczy, że lekko podgrzejemy go, zanurzając słoik w gorącej wodzie na kilkanaście minut. Taka kąpiel wodna sprawi, że nawet najmocniej scukrzony miód powróci do swojej płynnej formy. 

Przepis na tradycyjny piernik toruński

Składniki:

  • 3 łyżki cukru
  • 100 g migdałów bez skórki
  • 100 g fig suszonych
  • 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 1 kg miodu Huzar
  • 30 g przyprawy do piernika
  • 500 g mąki pszennej
  • 500 g mąki żytniej
  • 20 g proszku do pieczenia
  • 100 g masła
  • 6 jajek
  • 50 ml spirytusu
  • słoik powideł

Przygotowanie:

Cukier rumienimy na patelni. Zalewamy 2 łyżkami wody i rozpuszczamy karmel. Migdały siekamy z figami i skórką pomarańczową. Miód podgrzewamy, doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień i dodajemy przyprawę do piernika oraz karmel. Mieszamy i studzimy do temp. 20°C. Obie mąki łączymy, dodajemy proszek do pieczenia, miód, masło, jajka, bakalie i spirytus. Zagniatamy ciasto i odstawiamy na kilka dni. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na grubość 1,5 cm, a następnie przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Pieczemy 1 godz. w temp. 180°C. Ostudzony piernik przecinamy wzdłuż na pół, smarujemy powidłami, składamy i polewamy lukrem lub roztopioną czekoladą. Smacznego! 

Teraz kiedy wiecie już wszystko o miodowych wypiekach, gotujcie się do świąt i pieczcie aromatyczne słodkie smakołyki. Aby bożonarodzeniowe wypieki wyszły doskonale, wybierzcie sprawdzone miody polskiej firmy Huzar. Zobaczcie pełną ofertę miodowych smakołyków na https://miody-huzar.pl/ i wybierzcie swój ulubiony. Słoiczek miodu to niezbędnik w każdej kuchni, ale i doskonały pomysł na prezent. Jeśli więc nie macie pomysłu na słodki upominek dla bliskiej osoby, obdarujcie ją zdrowym i pysznym podarunkiem od marki Huzar.