Miłośnicy tradycyjnej kuchni z pewnością dostrzegli już po zdjęciu, że mowa o szczawiowej. Ta zupa dawniej była uznawana za posiłek ubogich, a wielu też pamięta ją jako koszmar ze szkolnych stołówek, ale dziś często za nią tęsknimy. Przypomnijmy więc przepis na to kultowe danie, szczególnie że sezon na szczaw startuje już niedługo, bo w maju. Nie zagapcie się i zbierzcie te niepozorne listki w porę, aby potem móc przygotować z nich genialny obiad za grosze.

Jak zrobić szczaw na zupę?

Jak wiadomo, tradycyjna zupa szczawiowa składa się z niewielu produktów, ale całym kluczem do sukcesu jest tu dobrej jakości szczaw. Większość z nas korzysta w tym przepisie z liści ze słoiczka. Oczywiście najlepszy jest domowy szczaw w słoiku, przygotowany w sezonie samodzielnie, jednak gotowiec ze sklepu również daje radę. Już niebawem będziemy jednak mogli cieszyć się świeżym szczawiem, a wtedy zdecydowanie najlepiej wykorzystywać takie listki na surowo, bez żadnego pasteryzowania.

W tym wypadku wystarczy tylko bardzo dokładnie go wypłukać i odciąć twarde ogonki, natomiast liście posiekać i dodać do wywaru w momencie, gdy ziemniaki są już miękkie. Trzeba też pamiętać, że szczaw ze słoika jest już solony, dlatego zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu powinna mieć nieco więcej soli, aby nabrała odpowiedniego smaku.

zupa szczawiowa przepis

Prosty przepis na zupę szczawiową

Składniki:

  • 1 szklanka posiekanych liści szczawiu,
  • pęczek włoszczyzny,
  • 4 ziemniaki,
  • 3 plastry słoniny,
  • 2 liście laurowe,
  • 3 szt. ziela angielskiego,
  • 4 ziarna pieprzu,
  • 70 g śmietany 18%,
  • sól i pieprz do smaku
  • 4 jajka ugotowane na twardo.

Przygotowanie:

Włoszczyznę oraz ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, a następnie przekładamy do dużego garnka. Dodajemy też liście laurowe, pieprz ziarnisty i ziele angielskie, po czym zalewamy całość wodą.

Wszystko gotujemy, aż warzywa będą miękkie, a w międzyczasie podsmażamy na patelni słoninę. Liście szczawiu natomiast dokładnie myjemy i drobno siekamy, a następnie dodajemy do wywaru razem ze słoniną.

Tak przygotowana zupa szczawiowa powinna gotować się około 30 minut, więc w tym czasie możemy ugotować też jajka na twardo, obrać je ze skorupek i pokroić na połówki lub ćwiartki. Na koniec gotową zupę zabielamy zahartowaną śmietaną i podajemy z cząstkami jajek. 

Nie tylko zupa, czyli co zrobić ze szczawiu?

Choć szczaw większości z nas kojarzy się właśnie z zupą, to okazuje się, że można go wykorzystać w kuchni na wiele innych sposobów. Te wyraziste listki świetnie sprawdzą się też do sałatek, omletów, past kanapkowych, koktajli czy sosów. Ciekawym pomysłem jest również pesto ze szczawiu, które genialnie smakuje z makaronem lub jako dodatek do pieczonych ryb czy mięs.