Co oznacza słowo szarlotka?

Szarlotka to nazwa wywodząca się z języka francuskiego, nawiązująca do imienia Charlotte – czyli osoby, na cześć której ten rodzaj ciasta został upieczony. Pomysłodawcą wypieku był cukiernik Marie-Antoine Careme, który stworzył to ciasto dla cara Aleksandra I. Skąd więc nazwa? Nawiązuje do synowej cara - Aleksandry Fiodorowej, która nosiła przydomek Charlotte.  

Szarlotka – co to za ciasto?

Szarlotka to ciasto na kruchym spodzie, którego nadzienie stanowi warstwa owoców. Niekoniecznie muszą to być jabłka. Może to być równie dobrze agrest, wiśnie, porzeczki, truskawki. Mogą stanowić one jedyną, dodatkową warstwę wypieku lub być przykryte np. paseczkami kruchego ciasta. Do nadzienia często dodaje się korzenne przyprawy, takie jak: cynamon, kardamon (szarlotka cynamonowa oszałamia smakiem), a samo ciasto podaje się na zimno lub ciepło. Wersja na ciepło to ta z lodami i bitą śmietaną. Na zimno najpyszniejsza jest szarlotka tutti frutti z leciutką pianą, otulona warstwą ciasta oraz podobna szarlotka z budyniem

Szarlotka a jabłecznik – różnica

Szarlotka, w odróżnieniu od jabłecznika, zawsze wykonana jest na kruchym spodzie. Z kolei bazą jabłecznika może być ciasto ucierane, drożdżowe, biszkoptowe – tak naprawdę rozmaite. Gdziekolwiek w cieście dominować będą jabłka i nie będzie to ciasto kruche, nazwiemy to jabłecznikiem. Tym mianem możemy określić nawet ciasto na bazie pełnoziarnistego chleba, czyli jabłkową Charlotte. Ale najsmaczniejsze są mimo wszystko tradycyjne wersje tego wypieku, takie jak: ciasto drożdżowe z jabłkami i kruszonką lub ciasto ucierane z jabłkami z dużymi kawałkami owoców
 
Do jabłecznika dorzucamy zazwyczaj surowe jabłka. Z kolei w szarlotce są to owoce duszone, z dodatkiem np. rodzynek, orzechów. Jest to logiczne posunięcie, bo gdyby na kruchy spód wyłożyć surowe jabłka, w trakcie pieczenia puściłyby tyle soku, że ciasto na dole by namiękło.  

Najlepsza szarlotka na świecie – z jakich jabłek?

Żeby szarlotka była udana, a ciasto kruche niezbyt wilgotne z powodu jabłek, konieczny jest właściwy dobór owoców. Odmianami, które najlepiej sprawdzą się przy tego typu wypiekach są: 

  • szara reneta, 
  • antonówka,  
  • champion, 
  • papierówki. 

Ile szarlotka powinna się piec?

Ze względu na to, że ciasto kruche łatwo przypalić, ale też i nie dopiec, pieczenie szarlotki dzielimy na dwie fazy. Najpierw podpiekamy kruchy spód i trwa to zwykle około 15 minut, potem nakładamy nadzienie i ewentualnie ścieramy na to kolejną warstwę kruchego ciasta. Dopiekamy całość przez około 40 minut. Łączny czas pieczenia szarlotki to 55–60 minut. Wszystko jednak zależy od temperatury pieczenia, od tego, czy używamy termoobiegu i czy mamy dodatkową warstwę ciasta na wierzchu.