Śledzie w oleju

Ocena:

4.11 (269)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Śledzie w oleju to jedna z lepiej znanych przekąsek, jaka gości na polskich stołach. Sprawdzą się na wszystkie okazje, pojawiają się również w święta Bożego Narodzenia i na Wielkanoc. Najpopularniejsze warianty to śledzie z cebulką i takie właśnie znajdziecie w naszym przepisie. Przygotowanie jest proste i nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych. 

Składniki:

  • śledzie  8 szt.

  • mleko  375 ml

  • cebula  2 szt.

  • olej  125 ml

  • pieprz  1 szczypta

Śledzie w oleju - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Namaczanie śledzi: filety opłukać, przełożyć do miseczki, zalać mlekiem, tak by lekko je przykryło i odstawić w chłodne miejsce na minimum 30 min. Po tym czasie można odkroić kawałek ryby i spróbować, czy jest już gotowy, jeśli jest zbyt słony, należy pozostawić go w mleku jeszcze na kilka minut – aż do uzyskania pożądanego efektu.

    iStock-918397802
  • Krok 2:

    Przygotowanie śledzi: wymoczone filety odsączyć, opłukać w wodzie i dokładnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Następnie pokroić je na mniejsze kawałki, ok. 1–2 cm, według uznania. Cebule obrać, pokroić w drobną kostkę. Przełożyć do miski, zalać wrzącą wodą, po 3–5 sekundach odcedzić, przelać zimną wodą i dokładnie odsączyć na sicie – sparzona cebula jest delikatniejsza w smaku i lżej strawna.

    iStock-938541902
  • Krok 3:

    Układanie śledzi z cebulką: w słoiku (albo w naczyniu, które możemy później szczelnie zamknąć) układamy warstwami cebulę i śledzie, aż do wyczerpania składników, przy czym ostatnią warstwą powinna być cebula. Każdą warstwę można posypać grubo mielonym pieprzem. Nie ugniatamy warstw. Gdy słoik jest prawie pełen wlewamy olej małymi porcjami. Gdy ścieka w dół słoika delikatnie można go rozprowadzić patyczkiem szaszłykowym, dzięki temu usuniemy pęcherzyki powietrza. Wierzch powinien być przykryty olejem. Słój zakręcamy i odstawiamy na przynajmniej 12 godzin w chłodne miejsce, żeby smaki przegryzły się.

    iStock-1168187746

Porady

  • Zamiast oleju do śledzi można zastosować oliwę z oliwek, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Na święta Bożego Narodzenia ciekawe będzie zastosowanie oleju lnianego. Można stosować też oleje smakowe, z ziołami, z czosnkiem, z papryką chili – subtelnie zmienią smak.
  • Można również przygotować śledzie w occie, mają dużo bardziej wyrazisty smak. Sprawdzi się też tutaj ocet jabłkowy, jako zdrowsza alternatywa. Ciekawym zamiennikiem jest sok ze świeżo wyciśniętej cytryny.
  • Przepis na śledzie w oleju można modyfikować, stosując oprócz cebuli, również inne dodatki. W wersji kwaśniejszej będą to np. ogórek kiszony lub konserwowy, koncentrat pomidorowy lub bardziej na słodko, a wprost idealnie na święta – żurawina, rodzynki, suszone morele lub śliwki. Ciekawą propozycją są też śledzie z orientalną nutą, z curry i marynowanym imbirem.
  • Do śledzi w oleju najlepiej nadają się matiasy. To młode śledzie, których mięso jest tłuste i delikatne.
  • Wybierając śledzie, warto zwrócić uwagę na ich kolor. Mięso nie może być żółtawe ani całkowicie białe, powinno mieć jednolity kolor na całej płaszczyźnie. Najlepiej wybierać jak największe płaty.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Świąteczne śledzie w oleju

Wielu z nas śledzie w oleju z cebulką kojarzą się z wigilijną kolacją. To jedna z dwunastu tradycyjnych potraw, które goszczą na świątecznym stole. Przepis nie różni się niczym od tradycyjnych śledzi w oleju z cebulką, które bazują na powyżej opisanych krokach. Ta przekąska stanowi świetną bazę do przygotowania śledzi w innych smakach, które możemy przygotować od razu lub gdy znudzą nam się już te w klasycznej odsłonie.


Śledzie w oleju w słoiku

Śledzie możemy przygotować w dowolnym szczelnie zamykanym pojemniku, ale najłatwiej zamknąć je w słoikach. Ten sposób nie tylko ułatwia dobre zamarynowanie i przenikanie się smaków, ale także rozwiązuje problem śledziowego zapachu w całej lodówce. Możemy wybrać klasyczne słoiki po dżemach czy ogórkach, o dowolnych pojemnościach. Inną opcją są dekoracyjne słoje, zamykane na klamrę. Takie rozwiązanie może służyć nie tylko do przechowywania śledzi, ale także do ich podania. Śledzie w oleju w takim dekoracyjnym słoiku będą pięknie prezentowały się na stole.


Dodatki do śledzi

Śledzie w oleju z cebulką to klasyka gatunku, ale jak zrobić śledzia inaczej? Można wzbogacić je różnymi dodatkami, które zupełnie odmienią smak. Co dodać do śledzi? Śledzie w oleju świetnie łączą się ze słodkimi akcentami. Najpopularniejsze to z żurawiną, z duszonym kwaskowym jabłkiem (np. z szarą renetą) lub z rodzynkami. Możemy przygotować też śledzie w oleju z dodatkiem miodu. Okazuje się, że śledzie fantastycznie smakują również z przyprawami korzennymi: z cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową lub przyprawy do piernika – taką przyprawę można wykonać samodzielnie, dzięki temu otrzymamy produkt wysokiej jakości.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne