Ten przepis na gołąbki jest jeszcze prostszy niż tradycyjny, a mimo to mało kto o nim pamięta. Spróbujcie go przygotować, a już po pierwszym kęsie będziecie zachwyceni i wrócicie do tej receptury jeszcze nie jeden raz. Wystarczy tylko pamiętać o 1 bardzo ważnym kroku, a cała reszta pójdzie już gładko. 

Jak zrobić zalewane gołąbki, aby miały więcej smaku?

Obecnie gołąbki najczęściej przygotowuje się w piekarniku lub gotując je w sosie pomidorowym. Wiele osób zapomniało natomiast o klasycznej recepturze naszych babć, czyli gołąbkach gotowanych w bulionie. Tak przygotowane danie smakuje genialnie samo w sobie, bez dodatku żadnego sosu, a nawet bez dodatku ryżu w środku. Wystarczy dodać do mięsa podsmażoną cebulkę, przyprawy i łyżkę bułki tartej, a ziarenka ryżu nie będą już potrzebne. Trzeba jednak pamiętać o 1 bardzo ważnym kroku, bo aby gołąbki gotowane w bulionie miały głęboki smak i idealną konsystencję, przed włożeniem ich do garnka, należy je najpierw krótko obsmażyć na oleju. To właśnie dzięki temu kapusta pięknie się zarumieni i nabierze charakteru. Zobaczcie dokładne proporcje i odtwórzcie ten klasyczny przepis.

Prosty przepis na zalewane gołąbki

Składniki:

  • 1 główka białej kapusty,
  • 800 g mięsa mielonego,
  • 2 małe cebule,
  • 1 czubata łyżka bułki tartej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • olej do podsmażenia,
  • 2-3 szklanki bulionu.

Przygotowanie:

Kapustę parzymy w osolonym wrzątku przez około około 5 minut, przewracając ją w międzyczasie. Tak przygotowaną kapustę ostrożnie wyjmujemy z garnka, lekko studzimy i dzielimy na pojedyncze listki. 

W międzyczasie obieramy cebule obieramy, drobno je siekamy i podsmażamy na odrobinie oleju. Zarumienioną cebulkę dorzucamy do mięsa mielonego, dodajemy bułkę tartą i doprawiamy wszystko solą oraz pieprzem, po czym dokładnie mieszamy farsz. 

Każdy liść kapusty wypełniamy farszem i szczelnie zawijamy w kształtnego gołąbka (dla bezpieczeństwa każdą sztukę można dodatkowo owinąć sznurkiem). Tak przygotowane gołąbki podsmażamy z każdej strony na odrobinie oleju, a dopiero potem ciasno układamy je w dużym garnku o grubym dnie. Wszystko zalewamy bulionem i gotujemy przez około godzinę.