Kompot z rabarbaru

Ocena:

4.47 (208)

  • 20 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kompot z rabarbaru to najlepszy dodatek do obiadu. Smakuje pysznie jeszcze na gorąco, ale równie dobry jest po przestudzeniu. To obowiązkowy napój na wiosnę i lato. Ciekawym uzupełnieniem jest sok z cytryny, a także aromatyzowany cukier, na przykład waniliowy. Sprawdźcie, jak zrobić kompot z rabarbaru. Przepis jest niezwykle prosty, a napój można wypić od razu lub zawekować na zimę. 

Składniki:

  • rabarbar  500 g

  • woda  1.5 l

  • cukier  100 g

  • sok z cytryny  15 ml

Kompot z rabarbaru - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Rabarbar: myjemy i osuszamy. Pozbywamy się zgrubiałych końcówek łodygi. Resztę kroimy w plastry.

  • Krok 2:

    Cukier: wsypujemy do garnka i podgrzewamy, aż się rozpuści i zacznie się rumienić. Dodajemy rabarbar i podsmażamy, żeby puścił soki.  

  • Krok 3:

    Gotowanie: do garnka dolewamy wodę i sok z cytryny. Gotujemy przez około 15 minut. Na koniec próbujemy, czy kompot z rabarbaru jest wystarczająco słodki, studzimy go i przecedzamy przez sito.  

  • Krok 4:

    Podanie: wybieramy kilka ładnych kawałków rabarbaru i umieszczamy je na dnie wysokiego naczynia. Zalewamy je kompotem. Krawędzie szklanki możemy udekorować cukrem i plasterkiem cytryny.    

Porady

  • Tradycyjny kompot z rabarbaru możemy przyrządzić w formie koncentratu, wystarczy, że użyjemy mniejszej ilości wody. Rozcieńczamy go wtedy tuż przed podaniem wedle uznania. 
  • Kompot rabarbarowy możemy serwować z lodem. To świetne, orzeźwiające remedium na letnie upały
  • Polecamy wzbogacenie napoju różnymi aromatycznymi dodatkami. W wiosenne dni sprawdzą się na przykład świeże zioła, takie jak mięta lub bazylia. Kompot z rabarbaru na zimę natomiast świetnie komponuje się z nutką wanilii lub goździkami
  • Napój możemy dosłodzić cukrem trzcinowym, syropem z agawy lub miodem. Osobom, które dbają o linię przed sezonem letnim, polecamy użycie niskokalorycznego słodzika, takiego jak ksylitol lub erytrol. 
  • Rabarbar warto zamrozić, kiedy jest świeży i łatwo dostępny. W tym celu najpierw kroimy go w kawałki i blanszujemy, czyli zanurzamy we wrzątku na 30 sekund, a następnie wrzucamy do lodowatej wody. Osuszamy go i wkładamy do woreczków foliowych. Możemy go przechowywać z temperaturze poniżej -18°C przez 6 miesięcy. Kompot z mrożonego rabarbaru to dobre rozwiązanie jesienią lub zimą.  
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić kompot z rabarbaru na zimę? 

Żeby móc cieszyć się orzeźwiającym, lekko kwaskowym napojem także późnym latem, jesienią i zimą, możemy zamrozić świeże warzywo lub przyrządzić kompot z rabarbaru na zimę w słoikach. W tym celu myjemy łodygi i kroimy je w plastry o grubości około 2 cm. Następnie wkładamy je do wyparzonych słoików (do ¾ ich wysokości), zasypujemy cukrem i zalewamy gorącą wodą. Zakręcamy słoiki i stawiamy je na ściereczce do góry dnem. Pasteryzujemy je w garnku przez 15 minut od momentu zagotowania wody lub w piekarniku, w temperaturze 100–120°C. Kompot rabarbarowy przechowujemy w chłodnym, zaciemnionym miejscu, takim jak spiżarnia. Powinien być zdatny do spożycia przez 12 miesięcy.   

Kompot z rabarbaru – właściwości zdrowotne 

Rabarbar to roślinna o wielu cennych właściwościach odżywczych. Zawiera mnóstwo witamin z grupy A, C i E. Dostarcza organizmowi ważne dla zdrowia przeciwutleniacze i związki mineralne, a także błonnik pokarmowy. Ma przy okazji niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny. Co ciekawe, sprawdza się jako środek łagodzący objawy menopauzy, ponieważ jest bogaty w fitoestrogeny. Niestety nie powinno się spożywać go w dużych ilościach. Mimo że jest bardzo zdrowy, zawiera szczawiany, które mogą odkładać się w organizmie i prowadzić do kamicy nerkowej. Obróbka termiczna częściowo pomaga wypłukać kwas szczawiowy, dlatego raczej nie zaleca się spożywania surowego rabarbaru.  

Kompot rabarbarowy z owocami 

Kwaskowe warzywo świetnie komponuje się ze słodkimi owocami. Tradycyjny kompot z rabarbaru możemy wzbogacić dowolnymi dodatkami, które nadadzą mu więcej charakteru. Oto najbardziej popularne połączenia: 

  • Kompot z rabarbaru i jabłek – do gotowania dodajemy polskie, smakowite jabłka. Dokładnie je myjemy lub sparzamy, kroimy na pół i usuwamy gniazda nasienne. Dzielimy na cząstki i dorzucamy do wywaru z cukrem. Takie połączenie doskonale orzeźwia i stanowi moc witamin.  
  • Kompot z rabarbaru i śliwek – możemy wykorzystać świeże lub suszone owoce. Ten smak dobrze komponuje się z goździkami. To ciekawe połączenie, które sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Napój ze śliwek jest świetnym źródłem błonnika. 
  • Kompot z rabarbaru i truskawek – trudno o lepsze orzeźwienie w gorące dni. Świeże owoce możemy dodać do gotowania lub udekorować nimi gotowy kompot. Nie może tu zabraknąć także listków mięty

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne