Kompot z winogron

Ocena:

4.47 (195)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kompot z winogron domowej roboty jest niezwykle orzeźwiający i smaczny. Przepis jest prosty, a słodki napój podany po obiedzie na pewno zadowoli rodzinę i gości przy stole. Warto przechowywać go w słoikach zimą, żeby zawsze był pod ręką. Doskonale rozgrzeje, jeśli dodamy do niego miód i przyprawy korzenne. Esencjonalny kompot z winogron ogrodowych, ze sklepu, ciemnych, jasnych – każdy będzie pyszny. Stanie się hitem do posiłku niezależnie od pory roku.  

Składniki:

  • winogrona  2.5 kg

  • woda  1.5 l

  • cukier  500 g

Kompot z winogron - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie owoców: obrywamy winogrona z kiści. Przebieramy je i myjemy, po czym umieszczamy w czystych, wyparzonych słoikach. Wypełniamy je mniej więcej do ¾ wysokości. 

  • Krok 2:

    Syrop: zagotowujemy wodę. Wsypujemy cukier. Mieszamy, aż całkowicie się rozpuści. 

  • Krok 3:

    Kompot z winogron: ostrożnie wlewamy gorący syrop do słoików. Powinien całkowicie przykryć owoce. Zostawiamy 1 cm wolnego miejsca pod wieczkiem. 

  • Krok 4:

    Pasteryzacja: szczelnie zakręcamy słoiki i wstawiamy je do piekarnika rozgrzanego do 120°C na 30 minut. Odstawiamy do wystygnięcia, po czym przenosimy do spiżarni.  

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy 4 słoiki o pojemności 1 litr. Ilość cukru możemy dostosować do własnych preferencji i tego, jak kwaskowe owoce mamy do dyspozycji. Kompot należy przechowywać w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. 
  • Przetwory z owoców przydomowych winorośli można też pasteryzować na mokro, czyli w garnku. Ile gotuje się kompot z winogron? Słoiki powinny spędzić we wrzącej wodzie około 30 minut. Jeśli chcemy zrobić porcję napoju bezpośrednio przed obiadem, ze świeżych owoców, wystarczy, że będziemy je gotować z cukrem w dużym garnku, aż puszczą wystarczająco dużo soku i aromatu. Zajmie to około 50 minut.  
  • Możemy równie dobrze przyrządzić kompot z winogron jasnych, jak i ciemnych. Warto połączyć oba rodzaje, żeby uzyskać bogaty, słodko-kwaśny smak.  
  • Owoce z kompotu można po prostu wyjadać łyżeczką, ale sprawdzą się też jako dodatek do różnych deserów i wypieków. Wzbogacą na przykład serniczki na zimno lub rozgrzewający pudding ryżowy z przyprawami korzennymi. 
  • Napój na zimę zyska niepowtarzalny smak, jeśli zalejemy owoce syropem z muscovado o ciemnobrązowej barwie i karmelowym aromacie. Biały cukier możemy też zastąpić niskokalorycznym, naturalnym słodzikiem, takim jak ksylitol lub stewia.  
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czy z winogron można zrobić kompot? 

Z owoców ogrodowych winorośli można robić najróżniejsze przetwory i napoje: sok, wino, koktajl lub kompot z winogron – wszystko smakuje dobrze. Słodko-kwaśne kuleczki można marynować w occie lub suszyć, żeby otrzymać domowe rodzynki. Podobnie jak w przypadku większości owoców winogrona również świetnie nadają się do ugotowania z nich kompotu. Można go podawać latem z lodem i miętą lub zimą na ciepło z dodatkiem cytrusów i miodu. Sprawdzi się w każdym wydaniu. Doskonale orzeźwi lub rozgrzeje, w zależności od naszych potrzeb. Poza tym co można zrobić z winogron? Chociaż najpierw przychodzi nam do głowy czerwone wino, dobrym pomysłem jest też przyrządzenie z nich klasycznych przetworów, takich jak dżem, konfitury lub esencjonalny syrop. Miłośnicy domowych trunków z pewnością polubią nalewkę z winogron.  

Jak zrobić kompot z winogron na zimę? 

Przetwory na zimę, takie jak kompot z winogron do słoików, powinny nas przede wszystkim rozgrzewać. Bardzo często kojarzą się z korzennymi przyprawami. Korzystając z dostępnych w sezonie jesiennym składników, możemy ciekawie podkręcić słodki napój, który przydaje się szczególnie do popicia sycącego posiłku. Ciepły kompot z winogron do obiadu będzie pysznie smakować z dodatkiem: 

  • cytrusów – zwłaszcza pomarańczy i cytryny. To nie tylko dawka witamin, ale także świetny sposób na przełamanie słodyczy owocowego napoju.  
  • miodu – należy dodawać go tuż przez podaniem, po rozgrzaniu kompotu, ponieważ wysoka temperatura pozbawia go właściwości leczniczych. Można wykorzystać uniwersalne, subtelne odmiany, takie jak miód lipowy lub wielokwiatowy, ale sprawdzi się też charakterystyczny w smaku miód gryczany
  • korzenia imbiru – to niezwykle aromatyczny, wyrazisty składnik, który świetnie rozgrzewa, wzmacnia organizm i usprawnia trawienie. Pikantny kompot z winogron ciemnych warto wzbogacić słodkimi gruszkami lub jabłkami. 
  • przypraw – takich jak cynamon, goździki, kardamon, kurkuma, anyż lub wanilia. To popularne składniki zimowych wypieków i przetworów, a także doskonały sposób na odporność.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne