Dżem z dyni

Ocena:

3.96 (289)

  • 60 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Dżem z dyni z pomarańczą to aromatyczny dodatek do naleśników i ciast. Może stać się doskonałym prezentem dla przyjaciół i rodziny. Świetnie smakuje z przyprawami korzennymi. Warto sięgnąć po imbir, cynamon, gałkę muszkatołową lub goździki. Przetwory przydadzą się również jako składnik glazury do świątecznych mięs, na przykład pieczonej szynki. To niecodzienny sposób na wykorzystanie popularnego jesiennego warzywa. Podpowiadamy, jak zrobić dżem z dyni na zimę. 

Składniki:

  • dynia  2.5 kg

  • pomarańcze  5 szt.

  • cytryna  3 szt.

  • cukier  500 g

Dżem z dyni - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Dynia: myjemy ją i obieramy (nie musimy zdejmować skóry, jeśli używamy odmiany hokkaido). Usuwamy gniazda nasienne. Miąższ kroimy w kostkę. Wrzucamy dynię do dużego garnka z grubym dnem.  

  • Krok 2:

    Cytrusy: wyciskamy sok z pomarańczy i cytryny. Wlewamy go do garnka z dynią. Możemy też zetrzeć z nich trochę skórki. Uważajmy jednak, żeby do dżemu nie trafiło albedo, które jest gorzkie. 

  • Krok 3:

    Gotowanie: przykrywamy garnek z dynią. Podgrzewamy ją na małym ogniu. Gotujemy przez około 30 minut lub do czasu, kiedy zmięknie na tyle, żeby dało się zrobić z niej przecier.

  • Krok 4:

    Blendowanie: miksujemy składniki w garnku za pomocą blendera ręcznego. Wsypujemy cukier. Dokładnie mieszamy pulpę i gotujemy ją jeszcze przez 15 minut, bez przykrycia. 

  • Krok 5:

    Dżem z dyni: przekładamy do umytych i wyparzonych słoiczków, zostawiając 1 cm odstępu pod wieczkiem. Zakręcamy je i odstawiamy do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.   

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 9 słoiczków po 330 ml. Dżem z dyni i pomarańczy należy przechowywać w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. 
  • Jeśli chcemy, żeby nasz dżem dyniowy nie był całkiem gładki i zawierał wyczuwalne kawałki warzyw, nie musimy go miksować lub przecierać. Trzeba gotować go wtedy tak długo, aż dynia sama zacznie się rozpadać.  
  • Przetwory z dyni polecamy słodzić brązowym cukrem, który zawiera melasę, dzięki czemu ma karmelowy aromat. Dżem zyska też nowy profil smakowy, jeśli dodamy do niego syrop klonowy lub daktylowy. 
  • Do naszego przepisu najlepiej sprawdzi się dynia hokkaido, która ma delikatny miąższ i piękny pomarańczowy kolor, a na dodatek nie wymaga obierania. Wystarczy ją porządnie wyczyścić za pomocą gąbki lub szczoteczki. Można też wykorzystać dynię piżmową (o charakterystycznym kształcie gruszki) lub muszkatołową (ma zwarty i soczysty miąższ o melonowym zapachu). 
  • Jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani konsystencją dżemu, możemy go zagęścić pod koniec gotowania. Najłatwiej jest wykorzystać to, co często dodaje się do tradycyjnych przetworów z owoców, czyli cukier żelujący. Gęstą strukturę zapewni także dowolny kisiel. Dobrze wpasuje się tu taki o smaku melona lub cytryny. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli zrobimy dżem z dyni z galaretką pomarańczową. 
  • Jak zrobić dżem z dyni na zimę? Żeby przetrwał długie miesiące w spiżarni, należy włożyć go do słoików, kiedy jest jeszcze gorący, po czym zakręcić je i odstawić do góry dnem. Można je dodatkowo owinąć grubym ręcznikiem, żeby wolniej stygły. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dżem jest dobrze zawekowany, możemy poddać go pasteryzacji. W tym celu umieszczamy słoiki w piekarniku rozgrzanym do 120°C lub garnku z gotującą się wodą na około 20 minut. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Dżem z dyni – dodatki 

Domowy dżem dyniowy to ciekawa propozycja dla miłośników niecodziennych przetworów na zimę. Żeby trafił w gusta całej rodziny, warto urozmaicić go różnymi przyprawami, ziołami i sezonowymi owocami. Co dodać do dżemu z dyni? Pasują do niego zarówno rozgrzewające, jak i lekkie, orzeźwiające składniki. Oto kilka propozycji: 

  • dżem z dyni i jabłek – w zależności od tego, jaki gatunek wybierzemy, przetwory staną się słodsze lub bardziej kwaskowe. Późnym latem można wykorzystać antonówkę, a jesienią szarą renetę. Dynia potrafi być dość mdła, a dodatek jabłka (lub gruszki) pozwoli otrzymać wyraziste w smaku przetwory. 
  • dżem z dyni z cynamonem – podstawowy przepis aż się prosi o rozgrzewające przyprawy korzenne. Do garnka z gotującym się warzywem można dorzucić nie tylko cynamon, ale także goździki, kardamon lub anyż. Smak dyni ciekawie podkręci esencja waniliowa.  
  • dżem dyniowo-grejpfrutowy z rumem – miąższ kwaskowego owocu spełni podobne zadanie, co cytryna z pomarańczą, ale oferuje też charakterystyczną goryczkę. Kieliszek rumu pogłębi smak przetworów. To składnik, który dobrze pasuje także do konfitury z mirabelek lub jeżyn.   

Z czym podawać dżem z dyni? 

Dżemy z dyni będą świetnie smakować na ciepłym toście posmarowanym masłem i posypanym uprażonymi orzechami laskowymi. Ponadto to świetny dodatek do biszkoptu, ciasta kruchego lub drożdżowego, a także do posmarowania czekoladowego placka przed ozdobieniem go kremową polewą. Dżem z dynią to aromatyczny i rozgrzewający akompaniament dla domowych gofrów, puszystych amerykańskich pancakes i delikatnych naleśników. Korzenne przetwory zaskoczą domowników podczas odświętnego obiadu. Można je wykorzystać jako składnik nadzienia do pieczonego kurczaka lub schabu. Dynia z pomarańczą na zimę może w tym celu zostać wymieszana z kaszą orkiszową i orzechami włoskimi.  

Inne przetwory z dyni 

Przepis na dżem z dyni może zaskoczyć niektórych fanatyków tradycyjnych babcinych receptur na powidła śliwkowe lub konfitury wiśniowe. Co ciekawe, z tego uniwersalnego warzywa można przyrządzić także inne przetwory na zimę, zarówno słodkie, jak i wytrwane. Co można zrobić z dyni? Przedstawiamy kilka pomysłów: 

  • syrop z dyni – można dodawać go do różnych koktajli i deserów, ale przede wszystkim podbił serca wielu smakoszy mlecznej kawy na całym świecie jako składnik jesiennego pumpkin spice latte
  • ketchup z dyni – z dodatkiem czerwonej papryki, cebuli i przecieru pomidorowego. Ciekawa alternatywa dla podobnych domowych przetworów z cukinii lub śliwek. Można go używać do kanapek, hamburgerów i frytek, a także różnych sosów.  
  • dynia w occie – słodko-kwaśna zalewa z goździkami i zielem angielskim świetnie marynuje dynię i sprawia, że doskonale łączy się ona z daniami mięsnymi. Harmonizuje na przykład z kotlecikami z piersi kurczaka lub indyka. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne