Jak zrobić farsz do gołąbków wegetariańskich?

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że w gołąbkach musi znajdować się mielone mięso, w wersji wegańskiej możemy zastąpić je np. soczewicą, ciecierzycą, fasolą. Są to dobre źródła białka, które sprawiają, że po zjedzeniu obiadu będziemy wystarczająco syci. Równie dobrym zamiennikiem mięsa w gołąbkach mogą być grzyby. Ugotowane i zblendowane do złudzenia przypominają konsystencją delikatne kawałki drobiu.

Najciekawsze propozycje farszu znajdziemy w przepisach takich, jak: 

  • wegańskie gołąbki, w których bazą jest soczewica – gdzie dodatkiem jest ryż, kasza bulgur, pieczarki, marchewka oraz por. 
  • gołąbki wegańskie z pieczarkami – z ryżem, cebulą i podstawowymi przyprawami w postaci soli i pieprzu.  
  • gołąbki z białą fasolą – o oryginalnym i mocnym smaku, który zawdzięczają wędzonemu tofu, kaszy owsianej, płatkom ryżowym i cebuli.  
  • gołąbki z kaszą gryczaną, z cebulą, pieczarkami, jajkami. Wszystko to duszone jest w bulionie warzywnym.

Warzywa to również dobry składnik farszu w gołąbkach wegańskich. Wystarczy spojrzeć, jak barwne i bogate jest nadzienie w potrawach takich, jak: 

  • gołąbki jarskie z warzywami – gdzie mamy i paprykę zieloną, czerwoną, cukinię, kaszę bulgur, pieczarki, tymianek, bazylię, majeranek i sok z cytryny. 
  • gołąbki wegetariańskie z kaszą i warzywami – tu  kasza jaglana połączona została z porem, marchwią, cebulą, natką pietruszki, cebulą i ziołami prowansalskimi. 
  • gołąbki ze szpinakiem – w towarzystwie zielonego groszku, cebuli, papryczek chili, pęczaku, selera naciowego, czosnku oraz prażonego sezamu. 

Z czym podawać gołąbki wegetariańskie?

Gołąbki wegetariańskie, podobnie jak te tradycyjne z mięsem, dobrze smakują w towarzystwie takich dodatków, jak: 

Jak przygotować gołąbki wegańskie? 

Gołąbki wegańskie dusimy lub pieczemy w sosie pomidorowym lub bulionie warzywnym. Wkładamy je do żaroodpornego naczynia lub garnka i zalewamy pasatą lub przecierem pomidorowym. Dosypujemy do tego podstawowe przyprawy takie jak sól i pieprz, a kiedy chcemy uzyskać mocny, wyrazisty sos możemy dodać np. zioła prowansalskie i czosnek. 

Bulion warzywny, którym zalewamy gołąbki wegańskie, musimy przygotować dużo wcześniej, warto więc zastanowić się, czy mamy na to czas. W ostateczności możemy posłużyć się skoncentrowanym, gotowym ekstraktem w słoiczku. Wtedy rozpuszczamy łyżkę takiego koncentratu np. w 1 litrze wody, zagotowujemy i sprawdzamy, czy jego smak nam odpowiada, czy nie wyszedł zbyt mocny (wtedy dolewamy wodę) lub słaby (wtedy dodajemy bulion).  

Gołąbki możemy też upiec w sosie grzybowym lub zupełnie bez sosu - wtedy kapusta na wierzchu będzie bardziej chrupka. Możemy też pod sam koniec duszenia lub pieczenia dodać do nich śmietanę zaprawioną mąką.