Jak oczyścić owoce morza?

Zanim zabierzecie się za jedzenie owoców morza, musicie najpierw je oczyścić. To bardzo ważna czynność, której nie można ominąć. Oczyszczanie owoców morza wpływa na bezpieczeństwo ich spożywania i smak potraw. Jeśli ta czynność zostanie źle wykonana, całość może być łykowata, twarda i nieprzyjemna do jedzenia.

Świeże owoce morza należy oczyścić ze wszystkich błonek i wnętrzności. Najlepszym przykładem będą krewetki, z których należy wyjąć kręgosłup. Można to zrobić łyżeczką bądź nożem. Należy pilnować tego, żeby nie uszkodzić krewetki, a jednocześnie pozbyć się całości. Oczyszczać nie trzeba owoców morza kupionych jako zamrożone. Takie produkty wcześniej zostają oczyszczone i pozbawione wszelkich błonek, wnętrzności czy twardych osłonek, np. w postaci zewnętrznych skorup.

Każda sztuka powinna być oczyszczona przed obróbką i podaniem. Wyjątkiem są ośmiornice, tych się nie oczyszcza, a obtłukuje się tłuczkiem. Dzięki temu struktura mięsa jest delikatniejsza i przyjemniejsza.

Z czym można zrobić owoce morza?

Co dodać do owoców morza, aby w pełni wydobyć ich smak? Zacząć warto od tego, że owoce morza nadają się praktycznie do wszelkiego rodzaju potraw. Świetnie sprawdzą się w zapiekankach, sałatkach, gulaszach, makaronach czy zupach. Ważną sprawą jest to, że owoce morza świetnie komponują się ze sobą nawzajem. Mieszanka krewetek, ośmiornic czy kalmarów idealnie nada się do dań obiadowych, czy na wykwintną kolację.

Małże to jedne z najbardziej skomplikowanych, lecz także najciekawszych morskich produktów. To głównie przy nich początkujący zastanawiają się jak prawidłowo jeść owoce morza. Zamknięte muszle budzą wiele pytań, na które łatwo jednak odpowiedzieć. Jeśli małże nadają się do jedzenia, muszą być zamknięte. Otwarta muszla takiego owocu morza nie może być spożywana. Dodanie takiej do potrawy zepsuje smak całości.

Małże trzyma się w zimnej wodzie, w której również się je oczyszcza. W ich przypadku najważniejszą częścią całego tego procesu jest wypłukanie owocu morza z piasku, aby ten nie wpłynął na smak przygotowywanej potrawy. Słyną z prostego przygotowywania. Wrzucone na kilka minut do wywaru otworzą się, co świadczy o tym, że są gotowe do podania. Idealnie nadają się do sałatek czy makaronów. Świetnie łączą się z boczkiem, selerem naciowym, fasolą czy pieczoną dynią.

Kolejnym rodzajem owoców morza są krewetki. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Głównie wyróżnia się koktajlowe i tygrysie. Najczęściej spotyka się je dodane do makaronu, w sosie bądź podsmażone z czosnkiem. Jest na nie jednak wiele ciekawych sposobów. Krewetki można dodać do gulaszu, np. z cebulą i warzywami, ale równie dobrze smakować będą wśród orientalnych przypraw; w curry z dobrze przygotowanym ryżem i lekką surówką idealnie sprawdzą się na obiad czy też romantyczną kolację. Do takich dań można podać wino, aby wzmocnić walory smakowe całej kompozycji.

Kalmary to idealne owoce morza dla początkujących. Można podawać je w wersji grillowej, smażonej, pieczonej czy nawet faszerowanej. Oczyszczanie ich należy do bardzo prostej czynności, ponieważ wystarczy usunąć z nich jedynie cienką błonę. Najczęściej podaje się je z sosami, np. aioli w towarzystwie ryżu.

Świetną przekąskę zrobisz również ze smażonych kalmarów. Ich wykonanie przypomina przygotowywanie kotletów schabowych czy też krążków cebulowych. Pokrojonego kalmara otacza się mąką i przyprawami, a następnie wrzuca się go na rozgrzany tłuszcz. To świetne danie do filmu, które zastąpi frytki czy chipsy.

Jakie przyprawy pasują do owoców morza?

Do owoców morza warto dodać przyprawy, które podkręcą ich smak, ale go nie zabiją. Do takich dań pasuje:

  • czosnek,
  • papryczka chili,
  • suszone pomidory,
  • cukier,
  • biała gorczyca,
  • sól,
  • koper,
  • imbir,
  • pieprz biały,
  • natka pietruszki,
  • kurkuma.

Należy pamiętać o tym, że każdy owoc morza jest inny. Delikatne mięso krewetki potrzebuje mniejszej ilości przypraw, niż np. ośmiornica, którą można marynować nawet przez kilka godzin.

Owoce morza dobrze przyprawiać również bulionami i winami. Mięso skorupiaków dobrze wchłania smak z płynów i przesiąka nimi. Dzięki temu potrawy z owocami morza są jeszcze miększe, delikatniejsze i smaczniejsze.

Jak długo gotować owoce morza?

Czas gotowania owoców morza wpływa na ich smak, jednocześnie jest ściśle powiązany z ich rodzajem. Przygotowanie krewetek czy małż zajmuje kilka minut, ale w przypadku ośmiornicy warto brać pod uwagę już prawie godzinną pracę w kuchni.

Owoce morza w kwestii obróbki cieplnej można przyrównać do kurczaka. Nie wymagają one długiego pieczenia, smażenia czy gotowania, a perfekcyjnego zarządzania czasem. Dobrym przykładem są krewetki – jeśli będą za długo przygotowywane, stwardnieją, przez co stają się łykowate i niesmaczne.

Jeśli zależy wam na czasie, owoce morza sprawdzą się idealnie. Najprostsze dania można przygotować w zaledwie 10 minut. Do tego świetnie nadadzą się mrożone mieszanki, które można kupić w praktycznie każdym supermarkecie. To idealna opcja dla nowicjuszy, którzy chcą sprawdzić smak owoców morza.

Jak przyrządzić owoce morza na patelni?

Przygotowywanie owoców morza nie jest skomplikowane. Do tego zadania możecie wykorzystać nawet zwykłą patelnię. Wystarczy rozgrzać oliwę, a następnie dodać na nią przyprawy. Może to być sól, pieprz, czosnek i papryczka chili. Po ich podsmażeniu oliwa pochłonie smaki, dzięki czemu cała potrawa będzie jeszcze bardziej aromatyczna.

To idealny moment na dodanie owoców morza. Trzeba ich pilnować, aby na pewno się nie przypaliły. Możecie mieszać albo potrząsać patelnią, aby wszystkie smaki w pełni się połączyły. Przed końcem warto dodać wino bądź cytrynę. To wykończy całość i sprawi, że danie będzie jeszcze pyszniejsze.

Jak jeść owoce morza świeże?

Świeże owoce morza przed przygotowaniem należy dokładnie oczyścić. Dopiero po wykonaniu tej czynności można zabrać za pieczenie, gotowanie czy smażenie. Jeśli jednak danie jest już gotowe, a zastanawiacie się jak prawidłowo jeść owoce morza, to pamiętajcie, żeby traktować je jak zwykłe mięso.

W przypadku przystawki należy ją jeść palcami. Jeśli owoce morza podawane są w formie głównego dania, należy użyć sztućców. Poprawnie przygotowane owoce morza można jeść w pełni, bez wyjmowania jakichkolwiek kawałków.

Najtrudniej je się skorupiaki, które podawane są wraz z ich twardą powłoką. W ich przypadku należy pierw przełamać ich skorupę, aby dostać się do mięsa. Jeśli nie wiecie, jak jeść owoce morza, a jesteście w restauracji, warto poprosić o pomoc kelnera.

Owoce morza można jeść na surowo. Do tego nadają głównie krewetki. W takim przypadku traktuje się je jak ryby typu: łosoś, dorada, tuńczyk, makrela czy węgorz. Surowe owoce morza najczęściej spotyka się w sushi bądź w niewielkich przekąskach.

Jak jeść owoce morza mrożone?

W przypadku mrożonych owoców morza sam proces przygotowania jest znacznie prostszy, chociaż i dłuższy. Zamrożone produkty należy odmrozić. W tym celu najlepiej zostawić mrożonkę na noc w lodówce w szklanym pojemniku. Dobrą alternatywą będą również wszelkiego rodzaju urządzenia kuchenne, które umożliwiają rozmrażanie produktów. Po rozmrożeniu owoce morza należy przyprawić bądź zostawić w przygotowanej marynacie. Nie trzeba ich oczyszczać, ponieważ ten proces został wykonany przed ich zamrożeniem.

Mrożone owoce morza nadają się świetnie do zup i gulaszów. Najczęściej spotykanym daniem jest jednak makaron z miksem mrożonych owoców morza. Nie wymaga on dużej pracy. Rozmrożone i osuszone produkty wystarczy wrzucić na rozgrzany tłuszcz, wraz z dodanymi do niego przyprawami. Wystarczy kilka minut, aby całość podsmażyć, dodać ugotowany makaron, wymieszać i nałożyć na talerze. To zdrowe danie, które nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych ani kosztów, dlatego idealnie sprawdzi się nawet dla początkujących.