Chcecie włączyć je do swojego jadłospisu? Świetna decyzja. Poniżej wyjaśniamy, jak jeść małże.  

Małże to bogate źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B12, żelaza oraz selenu. Nie ulega wątpliwości, że regularne spożywanie tego specjału wywiera korzystny wpływ na organizm. Nie można jednak zapomnieć, że małże kuszą nie tylko cennymi właściwościami, ale także wyjątkowym smakiem.

Co to są małże?

Małże to zaliczane do owoców morza skorupiaki z charakterystyczną muszlą – płaską i dwuklapową, która pokrywa całe spłaszczone bocznie ciało. Gromada ta obejmuje ok. 8 tys. gatunków. Z niektórych pozyskuje się cenne perły i masę perłową.

Małże do jedzenia poławia się i hoduje na całym świecie. Najpopularniejsze gatunki jadalne to:

  • omułki jadalne,
  • omułki śródziemnomorskie,
  • małże św. Jakuba (przegrzebki),
  • ostrygi.

Mięczaki reprezentujące tę gromadę żyją we wszystkich strefach geograficznych. Większość z nich bytuje w przybrzeżnych płyciznach wód morskich, niektóre gatunki zasiedlają głębiny.

Jak smakują małże?

Zwyczaj spożywania tych mięczaków narodził się wiele wieków temu. Dawniej, było to pospolite danie rybaków. Tak to już bywa z kulinarnymi rarytasami – zanim trafią na salony, najpierw są doceniane przez uboższe warstwy społeczne. Dziś, małże są kojarzone z kulinarną ekstrawagancją, jednak wiele osób nie decyduje się na degustację tego specjału. To zasługa delikatnego mięsa, które ze względu na „galaretowatą” konsystencję nie wygląda zbyt apetycznie. Często jednak bywa, że pozory okazują się mylące. Tak też jest w tym przypadku. Przełamując swój opór, szybko przekonamy się, że małże są wyjątkowo smaczne.

Jak można określić smak tych owoców morza? Najtrafniej charakteryzuje go określenie słono-słodki. W mięsie małży można doszukać się typowo morskich nut smakowych. Czy ich smak jest intensywny? Cóż, to kwestia mocno subiektywna. Niektórzy opisują swoje doznania smakowe jako silne, inni odpowiadają, że małże mają subtelny smak. Żeby to ocenić, warto spróbować tego specjału.

Jak jeść małże? Podstawowe zasady

Jak jeść małże w restauracji, żeby nie popełnić gafy? Zacznijmy od absolutnych podstaw. Na rynku dostępne są małże świeże, mrożone w muszlach i bez muszli, marynowane i panierowane. Można je jeść na surowo, gotowane, duszone i smażone. Doskonale sprawdzą się jako przystawka, ale tak samo dobrze wypadają w roli głównego dania na stole. Bez względu na to, które wybierzemy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim nie można zapomnieć, że nie wszystkie części małży są jadalne. Elementem, który trzeba oddzielić przed zjedzeniem mięsa, jest szyja. Można ją łatwo rozpoznać – ma ciemny kolor i jest pokryta jasną skórą. Przed zjedzeniem mięsa, musimy pozbyć się jej za pomocą palców. 

Do jedzenia nadają się tylko świeże małże! Nieświeże charakteryzują się wyjątkowo nieprzyjemnym smakiem i mogą wywołać silne zatrucie. Z tego względu, surowe małże polecamy spożywać wyłącznie nad morzem, kupione w sprawdzonej lokalnej restauracji lub na targu oferującym świeże ryby i owoce morza. Kupując małże, zwróćcie uwagę na muszlę. Powinna być zamknięta! 

Jak jeść małże na surowo? Przede wszystkim warto pamiętać, że ten przysmak szybko traci świeżość. Małże najlepiej zjeść jeszcze w dniu zakupu. Przed spożyciem, skorupę należy dokładnie umyć. Należy do tego użyć czystej szczotki kuchennej. Najpierw warto wstawić je do zimnej, posolonej wody. Surowe małże jemy rękoma, bez użycia sztućców. Najpierw otwieramy muszlę, delikatnie podważając ją palcami. Następnie przykładamy ją do ust i wysysamy mięso oraz soki. Zawartość muszli połykamy bez przeżuwania.

Małże parowane je się przy pomocy specjalnego widelca, ale w nieformalnych sytuacjach bez przeszkód można użyć palców. W pierwszej kolejności otwieramy muszlę, następnie wydobywamy z niej mięso. Przed zjedzenie, można zanurzyć je w bulionie albo rozpuszczonym maśle. Mięso przeżuwamy przed połknięciem.

Jak jeść małże w zupie?

Jak jeść małże w restauracji? W lokalach gastronomicznych, ten przysmak zazwyczaj jest serwowany w wywarze i podawany na talerzu do zup, ewentualnie w wazie. Wraz z zamówionym daniem, kelner przyniesie też duży talerz, miseczkę wypełnioną wodą i sztućce – łyżkę i widelec. Dodatkowy talerz służy do odkładania skorup, natomiast miseczka z wodą – do płukania palców. Sztućce będą nam potrzebne tylko na chwilę i użyjemy ich wyłącznie do wyjęcia pierwszego małża z talerza i wydobycia z niego mięsa.

Małża bierzemy do ręki i widelcem sięgamy po mięso. Teraz możemy odłożyć widelec, bo pozostała pusta muszla posłuży nam za szczypce. Łatwo wyjmiemy nią mięso z pozostałych małży, muszlą możemy też nabierać wywar, zupełnie jak łyżką. Nie musisz się obawiać, że takie zachowanie zostanie odebrane przez innych gości lokalu jako nieeleganckie.

Jak jeść małże marynowane?

Małże ze słoika i małże z puszki najczęściej jemy w domowym zaciszu, więc możemy odłożyć na bok wszelkie zasady i delektować się nimi dokładnie tak, jak jest nam wygodnie. Do wydobycia mięsa warto jednak użyć widelca. Będzie to zdecydowanie wygodniejsze niż jedzenie palcami.

Czy małże marynowane trzeba opłukać z zalewy przed zjedzeniem? To kwestia indywidualna. Niektórzy tak robią, ale wiele osób zajada się tym przysmakiem od razu po wyjęciu z pojemnika. Jeżeli zdecydujemy się na przepłukanie małży, trzeba pamiętać o ich dokładnym osuszeniu (ręcznikiem papierowym).

AdobeStock

Małże marynowane doskonale smakują solo. Sprawdzają się w roli ciekawej, oryginalnej przekąski. Można je podać z bagietką albo innym świeżym pieczywem. Warto jednak pamiętać, że można je wykorzystać także jako dodatek do potraw. Sprawdzą się jako składnik sałatki lub makaronu z sosem.