Żaden gulasz nie obejdzie się bez dodatku papryki. Wrzucamy do garnka świeżą, pokrojona w kosteczkę i przysmażoną, ale też sproszkowaną, by wydobyć więcej smaku z potrawy. Mało kto jednak wie, że wsypanie sproszkowanej papryki bezpośrednio do gulaszu nie ma sensu. Dodana bezpośrednio do gulaszu, czy innej potrawy będzie miała wyczuwalny proszkowy smak. A przecież nie to chcemy poczuć, tylko głęboki aromat papryki.  Zanim więc tam wyląduje, trzeba zrobić 1 ważną rzecz.

Otwieranie mielonej papryki na patelni

Jeśli wsypiemy sproszkowaną paprykę bezpośrednio do gulaszu, nie wydobędziemy jej aromatu. Dzieje się tak, ponieważ jej najważniejsze składniki smakowe, zapachowe  oraz barwnik rozpuszczają się dobrze jedynie w rozgrzanych tłuszczach. Węgrzy wiedzą o tym od zawsze, dlatego ich gulasz jest najlepszy. Teraz i wy możecie poznać ten trik.

Dlatego też mieloną paprykę trzeba wcześniej wsypać na rozgrzany na patelni smalec i podgrzać na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż papryka zacznie wydawać mocny aromat. Nie można dopuścić do smażenia się przyprawy, ponieważ stanie się wtedy gorzka. Temperatura tłuszczu nie powinna mieć więcej niż 100 °C. Dopiero tak przygotowaną paprykę dodajemy do garnka z gulaszem.

Warto pamiętać, by dodawać paprykę pod koniec przygotowywania gulaszu, ponieważ dalsze przyrządzanie potrawy również wyklucza smażenie. Można ją gotować, dusić, ale nie można dopuścić do smażenia. Dodanie papryki oznacza więc koniec smażenia i rozpoczęcie końcowej części przygotowania potrawy.

"Otwarcie" papryki na patelni uwalnia z niej cały aromat, smak i intensywną czerwień, dlatego nigdy nie pomijajcie tego kroku w przygotowywaniu gulaszu.

Właściwości papryki mielonej

Papryka mielona to nie tylko pyszna przyprawa, ale też źródło cennych substancji.

  • Jest źródłem takich witamin jak witamin C, A, E, które dbają o kondycję naczyń krwionośnych, młody wygląd skóry oraz wspierają odporność.
  • Zawiera  flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, które chronią organizm przez szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Spożywanie papryki wspiera pracę układu pokarmowego i jest źródłem witamin z grupy B, potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu.
  • Zawiera spore dawki błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłową przemianę materii.
  • Pobudza apetyt oraz poprawia trawienie.
  • Jest źródłem beta-karotenu, który odpowiada za jej piękny, wyrazisty kolor. Zawartość beta-karotenu i luteiny ma pozytywny wpływ na nasz wzrok.

Warto więc dodawać tę smaczna przyprawę do potraw na co dzień.

GettyImages