Wydawać by się mogło, że bez mleka nie da się zrobić kremowego twarożku, ale okazuje się, że to możliwe. Co więcej, tak przygotowane smarowidło wygląda niemal identycznie jak klasyczny serek kanapkowy i ma idealnie aksamitną konsystencję. 

Jak zrobić domowy serek? Mleko nie będzie potrzebne

Z czego zrobić domowe serek bez mleka? Jedyne, czego potrzebujecie to migdały bez skórki, woda i sok z cytryny. Jak zamienić takie trio w kremowe smarowidło? Nic prostszego. Wystarczy zalać migdały wodą i odstawić na całą noc, a kolejnego dnia dokładnie zblendować je z sokiem z cytryny. W ten sposób powstanie gładka, aksamitna masa przypominająca w konsystencji śmietankowy serek kanapkowy. 

Podstawowy przepis można urozmaicać na dziesiątki sposobów, dodając do gotowego smarowidła ulubione dodatki, przyprawy czy zioła. Świetnie sprawdzi się w tej roli szczypiorek, koperek, odrobina chili czy drobno posiekane oliwki bądź suszone pomidory. Zobaczcie podstawowy przepis i wypróbujcie różne wersje smakowe. 

Zobaczcie podstawową recepturę, pochodzącą z Instagramowego profilu @misa_mocy. Poniżej znajdziecie nie tylko dokładne proporcje składników, ale i krótkie wideo z przygotowaniem krok po kroku. 

Prosty przepis na serek z migdałów

Składniki:

  • 200 g migdałów blanszowanych,
  • sok z 1 cytryny,
  • około pół łyżeczki soli,
  • około 300 ml wody,
  • 1 pęczek szczypiorku,
  • oliwa z oliwek do podania.

Przygotowanie:

Migdały zalewamy zimną wodą i odstawiamy do namoczenia na 8 godzin. Kolejnego dnia dokładnie je płuczemy i blendujemy z sokiem z cytryny oraz solą. Stopniowo dodajemy też wodę, do momentu uzyskania idealnej konsystencji gęstego, kremowego smarowidła. Gotowy twarożek z migdałów posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem i skrapiamy oliwą z oliwek. 

Tak przygotowany domowy serek do smarowania należy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Najlepiej zjeść go w ciągu maksymalnie tygodnia, dlatego nie ma co robić zbyt dużej porcji za jednym razem, a znacznie lepszym pomysłem będzie systematyczne przygotowywanie świeżego serka co jakiś czas. 

Źródło: Instagram.com/misa_mocy/