Jak zastąpić jajecznicę czymś nieco bardziej efektownym, a jednocześnie prostym w przygotowaniu? Najlepszym wyborem będzie szakszuka. Jeśli ta nazwa jest wam obca i nigdy nie próbowaliście tego przysmaku, to koniecznie go przetestujcie, a z pewnością będziecie regularnie do niego wracali. 

Szakszuka - skąd pochodzi?

Czym jest szakszuka? Są to jajka gotowane w pomidorach z dodatkiem aromatycznych przypraw. Choć to danie znajdziemy już w wielu polskich restauracjach, to nie wszyscy wiedzą, że jest to jedno z najpopularniejszych dań kuchni Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Potrawa ta szczególną popularnością ciszy się w Izaraelu, ale obecnie pokochał ją już niemal cały świat. 

Ta kultowa potrawa stała się nawet tytułem książki o kuchni Jerozolimy. Autor pozycji "Szakszuka. Kuchnia Jerozolimy. Bez granic." Nidal Kersh, już w słowie wstępnym tłumaczy, co oznacza słowo szakszuka:

Słowo szakszuka oznacza "mieszankę" albo "potrząsanie" i pod wieloma względami odzwierciedla kuchnię Jerozolimy. Miasto to zawsze było miejscem spotkań, tyglem rozlicznych kultur."

Autor tylko zatytułował swoją pozycję nazwą tej potrawy, ale podał też oczywiście oryginalny przepis na to kultowe danie. Zobaczcie, jak robi się tradycyjną szakszukę i otwórzcie ją w swoich kuchniach.

Szakszuka - przepis oryginalny

Składniki:

  • 1 cebula
  • oliwa z oliwek do smażenia
  • 3 ząbki czosnku
  • 5 pomidorów
  • 2 papryczki chili
  • 1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
  • 1 łyżeczka suszonej kolendry
  • 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka harrisy
  • przecier pomidorowy
  • 200 ml jasnego piwa lager (lub wody)
  • pęczek kolendry
  • 4 jajka

Kroki przygotowania: 

1. Obierz i pokrój w kostkę cebulę, smaż na oliwie na małym ogniu przez mniej więcej 15 minut, najlepiej pod przykryciem. Raz po raz zamieszaj.

2. Obierz i zetrzyj lub drobno posiekaj czosnek, dodaj do cebuli i smaż jeszcze przez 5 minut. 

3. Pokrój pomidory w dużą kostkę, posiekaj chili, wrzuć do reszty składników. 

4. Dodaj przyprawy, harrisę i przecier. Wlej piwo (możesz użyć wody, ale z piwem smakuje lepiej), doprowadź do wrzenia i gotuj na malutkim ogniu przez 15 minut. Dopraw solą i pieprzem, jeśli trzeba.

5. Posiekaj kolendrę, odłóż trochę do dekoracji, resztę dodaj i wymieszaj. 

6. Kiedy wszystko się ugotuje, wbij jajka. Rób to ostrożnie, by nie uszkodzić żółtek. Szakszuka powinna być dość gęsta, do tego stopnia, by dało się w niej zrobić łyżką zagłębienia na jajka.

7. Nałóż pokrywkę i gotuj powolutku jeszcze kilka minut, do ścięcia jajek. Podawaj z ciepłą pitą i talerzem hummusu. 

Jak się robi szakszukę?

Kultowe jajka w sosie pomidorowym przygotowuje się oryginalnie tylko z kilku prostych składników, za to z dodatkiem wielu aromatycznych przypraw. Prawdziwe jajka w pomidorach nie istnieją bez czosnku, cebuli, kolendry, kuminu i harrisy, jednak to danie, wraz z rosnącą na świecie popularnością, doczekało się już mnóstwa wersji smakowych. Z czym można zrobić szakszukę? Doskonale pasują do niej wszelkiego rodzaju warzywa, takie jak pieczarki, szpinak, kolorowe papryki czy dynia. Doskonale smakuje też szakszuka z cukinią oraz bakłażanem. Oprócz tego, w szakszuce genialnie sprawdzają się rozmaite sery, takie jak feta, mozzarella, ricotta czy brie. Odchodząc od tradycyjnej wersji, warto też dodać do przepisu mięsny dodatek, w postaci boczku, chorizo czy salami.

Ten i wiele innych doskonałych przepisów znajdziecie w książce "Szakszuka. Kuchnia Jerozolimy. Bez granic". Między stronami tej apetycznej pozycji zobaczymy między innymi recepturę na prawdziwy hummus, tradycyjny falafel czy klasyczną pitę, a także mnóstwo pomysłów na wypieki, mięsa, sałatki i desery.