Na przełomie lata i jesieni sady robią się fioletowe i zaczyna się sezon na śliwki. Oprócz dżemów, konfitur czy chutney śliwki wrzucamy do kompotu, robimy pyszne placki ze śliwkami, albo po prostu jemy je na surowo. Te przepyszne owoce są źródłem wielu składników odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Węgierki, mirabelki, renklody? Suszone, świeże lub w przetworach? Możliwości jest wiele. Dlatego warto wprowadzić śliwki do swojej diety.

Właściwości śliwek

Dzięki wysokiej zawartości pektyn (rodzaj błonnika) śliwki niezwykle korzystnie wpływają na nasz układ pokarmowy. Przeczyszczają nasz przewód pokarmowy i usuwają z naszych komórek gromadzący się tam tłuszcz i cholesterol. Mają silne działanie antyoksydacyjne, zwłaszcza te ciemniejsze (np. węgierki). Oprócz tego są bogate w witaminę B6 i magnez, co korzystnie wpływa na działanie naszego układu nerwowego i nasze samopoczucie. Znajdujący się w śliwkach potas reguluje ciśnienie krwi. Dlatego wykorzystajcie sezon i przygotujcie jak najwięcej przetworów, które wykorzystacie w następnych miesiącach. Powidła se śliwek to jeden z pomysłów. Ale mamy pomysł, by były jeszcze smaczniejsze.

Co dodać do powideł śliwkowych?

Klasyczne powidła śliwkowe przygotowujemy ze śliwek i cukru. W tym przypadku dochodzi jeden nietypowy składnik. To masło. Dzięki niemu powidła nabierają lekko maślanego posmaku zachowując jednocześnie smak smażonych śliwek. Masło sprawia też, że powidła są delikatniejsze. Dodatek masła wpływa też na to, że śliwki lepiej się smażą, a gotowe powidła nie wyciekają z ciasta i się nie przypalają.

Powidła śliwkowe maślane

Składniki:

  • 1,5 kg śliwek
  • 80 g masła
  • 1 łyżka cynamonu
  • 300 g cukru
  • 1/2 cytryny (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. Śliwki myjecie, usuwacie pestki i kroicie na mniejsze części.  
  2. W garnku z grubym dnem rozpuszczacie masło z cynamonem i cukrem. Dorzucacie pokrojone śliwki.  
  3. Smażycie na małym ogniu 2-3 godziny aż zmiękną i puszczą sok.
  4. Jeszcze gorące przekładacie do małych słoików, mocno dokręcacie i układacie do góry dnem. W takiej postaci można je przechowywać w lodówce do 3 miesięcy.

Jeśli śliwki są bardzo słodkie, można zmniejszyć ilość cukru w przepisie. Możecie też dodać do powideł sok z cytryny, który delikatnie złamie słodki smak.