Sezon na kurki trwa już w najlepsze. Te małe, żółte grzybki smakują wyjątkowo w wielu potrawach. Jajecznica z kurkami, czy sos kurkowy nie maja sobie równych. Cała radość z jedzenia kurek odbiera jednak ich czyszczenie. Ponieważ są to maleńkie grzyby, rosnące tuż przy ziemi, w ich maleńkich blaszkach gromadzi się sporo piasku, ziemi i innych zanieczyszczeń znajdujących się w ściółce leśnej. Jeśli dobrze nie oczyścimy grzybów z tych zanieczyszczeń, podczas jedzenia pozostawione brudki będą nam trzeszczeć w zębach, co nie jest przyjemne.

Gdzie szukać kurek?

Kurki w naszych lasach można znaleźć od czerwca aż do jesieni. Te grzyby są bogate w witaminy i składniki mineralne, m.in. witaminy z grupy B czy potas. Zwykle rosną w pobliżu drzew iglastych - świerków lub sosen, dlatego lasy mieszane z przewagą tych drzew to dobre miejsce na poszukiwania. Są nieduże, i trudno je dostrzec, ale gdy już wypatrzycie choćby 1 sztukę, zatrzymajcie się na dłużej, bo prawdopodobnie obok rośnie cała rodzinka kurek.

Jak oczyścić kurki?

Kiedy już przyniesiecie do domu kosz świeżych kurek, trzeba je oczyścić. I tu pojawia się problem. Kurki nie lubią kąpieli w wodzie i długiego moczenia. Są delikatne, kruche i chłoną wodę jak gąbka. Gdy będą długo moczone, stracą smak i po przygotowaniu będą gumowe. Jak zatem dokładnie je oczyścić?
Z pomocą przychodzi popularny produkt z kuchni.

Czyszczenie kurek mąką

Dzięki tej metodzie wyczyścicie kurki szybko, a co ważne, nie stracą przy tym swojego cennego smaku. Będziecie potrzebować dużej miski, mąki, łyżki cedzakowej i ręczników papierowych. Zacznijcie od włożenia kurek do dużej miski, tak by zostało jeszcze sporo miejsca od góry. Następnie obficie posypcie je mąką pszenną. Na 100 g grzybów dodajcie 1 czubatą łyżkę mąki. Teraz delikatnie potrząśnijcie miską w ten sposób, by wszystkie grzybki obtoczyły się dokładnie mąką. Mąka sprawi, że wszystkie zanieczyszczenia się do niej przykleją. Teraz wystarczy już tylko zalać grzyby zimną wodą i delikatnie zamieszać dłonią. Po chwili zauważycie, że woda z mąką i całym brudem zacznie opadać na dno. Wtedy szybko wyłówcie pływające kurki i przełóżcie na sitko. Ważne, by nie przechylać miski z wodą i kurkami i całości nie wylewać na cedzak, bo tym sposobem brudy spłyną ponownie na kurki. Odcedzone kurki szybko opłuczcie pod bieżącą wodą i osuszcie ręcznikiem papierowym. Jeśli zauważycie, że jeszcze jakieś brudki pozostały na kurkach, usuńcie je szczoteczką do zębów albo pędzelkiem.

Co zrobić, gdy kurki są wyjątkowo zabrudzone?

Jeszcze przed posypaniem ich mąką usuńcie nadmiar zanieczyszczeń pędzelkiem lub miękką, nieużywana już szczoteczką do zębów. Delikatnie wymiećcie brudki spomiędzy blaszek i dopiero wtedy zasypcie je mąką. Pamiętajcie jednak, że do takiego mechanicznego usuwania piasku grzyby muszą być suche, podobnie jak sama szczoteczka.