Gałka muszkatołowa, bo o niej mowa, jest przyprawą wytwarzaną z suszonych nasion muszkatołowca korzennego. Doskonale uzupełnia zarówno potrawy wytrawne, jak i desery. Na całym świecie cenione są jej właściwości prozdrowotne oraz wzbogacające smak i aromat wielu dań.

Głównym składnikiem gałki muszkatołowej jest tłuszcz zwany balsamem lub masłem muszkatowym, składającym się z mirystyny. Aromatem gałki jest olejek eteryczny, zawierający m.in. mirystycynę odpowiadającą za działanie toksyczne i halucynogenne. Charakterystyczną cechą gałki muszkatołowej jest jej intensywny, słodkawy aromat i smak, który jest ceniony w wielu kuchniach świata.

Gałka muszkatołowa w kuchni

Kulinarne zastosowanie gałki jest powszechne w wielu kuchniach świata. Najczęściej używa się jej w postaci sproszkowanej. Jej zapach jest ulotny i nietrwały, dlatego bywa sprzedawana również w swojej naturalnej postaci twardego nasiona, którego potrzebną ilość ściera się na tarce tuż przed przyprawieniem dania przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji.
Gałka muszkatołowa stosowana jest do słodkich wypieków (przede wszystkim pierników) oraz do wykwintnych potraw obiadowych i kolacyjnych. Mogą nią być doprawiane sosy, zupy oraz gorące napoje, dania warzywne, mięsne oraz rybne.

Właściwości gałki muszkatołowej

Oprócz walorów smakowych, gałka muszkatołowa ma wiele cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. W jej składzie znajdziemy witaminy A, C, witaminy z grupy B, błonnik, kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, olejki eteryczne. Zawiera też cenne składniki mineralne: żelazo, fosfor, magnez, potas, wapń i cynk.

Dodatkowo spożywanie gałki muszkatołowej:

  • poprawia metabolizm
  • przyspiesza trawienie
  • pomaga pozbyć się toksyn z organizmu
  • dzięki zawartości błonnika zapewnia dłuższe uczucie sytości i zmniejszenie apetytu
  • redukuje stres
  • wpływa na lepszy sen (1 gramem gałki dodany do napoju przed snem uspokoi i poprawi komfort snu)
  • ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka
  • doraźnie pomaga przy przeziębieniu

Uwaga na dawkowanie

Pomimo, że gałka muszkatołowa to głównie przyprawa kuchenna, to jednak jej nadmierne spożycie może spowodować nieprzyjemne skutki. W małych ilościach dodatek gałki muszkatołowej wiąże się jedynie z nadaniem potrawie egzotycznego smaku. Natomiast w dużych ilościach (od 5 do 15 gramów) przyprawa ta ma działanie psychoaktywne ze względu na zawartość mirystycyny. Ponieważ jednak skutki uboczne nadmiernego zażywania są bardzo nieprzyjemne, bardzo rzadko bywa używana jako środek dopingujący bądź rekreacyjny. Do skutków ubocznych można zaliczyć konwulsje, palpitacje serca, odwodnienie, a w szczególnie skrajnych przypadkach uczucie bólu i śmierć. Z tych powodów gałka muszkatołowa bywa stosowana wyłącznie w kuchni, pod stałą kontrolą używanej ilości.