Jak powstaje prażony ryż?

Ryż preparowany powstaje przez nadmuchanie ziarenek surowego ryżu. Odbywa się to w specjalnych warunkach, pod wysokim ciśnieniem. Używana jest do tego para wodna wytwarzana przez maszyny do ekspandowania ziaren. Ryż ekspandowany można kupić w większości sklepów spożywczych za niewielkie pieniądze. Możemy też w ramach eksperymentu spróbować zrobić go w domu. Wtedy w dużej ilości wody gotujemy ryż (około 20 minut). Potem wylewamy na sitko, a następnie odmierzamy 1 szklankę gotowanych ziaren. Odsączony z wody ryż rozsypujemy na papierze do pieczenia. Gdy podeschnie, przekładamy go do piekarnika nagrzanego do 110 stopni Celsjusza i suszymy 1,5-2 godzin. Wysuszony ryż ostrożnie wrzucamy partiami na rozgrzany w rondelku olej i czekamy aż ziarenka lekko wystrzelą (efekt powinien być podobny do strzelania ziaren popcornu). 

Czy preparowany ryż jest zdrowy? 

Preparowany ryż nie należy do najzdrowszych produktów. Podobnie jak zwykły, biały ryż, posiada mało witamin i składników mineralnych. Jego nadmierne spożycie może też grozić kumulacją arsenu. Wynika to ze specyficznej fizjologii ryżu, który częściej niż inne zboża, magazynuje w sobie ten pierwiastek. Jak przy każdej rzeczy: nie należy przesadzać z nadmiernym spożyciem preparowanego ryżu. Poza tym jest źródłem prostych węglowodanów, może więc sprzyjać nagłym wyrzutom glukozy, co nie będzie korzystne dla osób z cukrzycą i insulinoopornością. Przy regularnym spożyciu może też sprzyjać przyrostowi masy ciała oraz zaparciom.

Jak zrobić ryż preparowany w czekoladzie? 

Czekolada i ryż to jedno z bardziej smakowitych połączeń. Najprostszy sposób na zrobienie ryżu preparowanego o smaku kakaowym, to rozpuszczenie deserowej czekolady z odrobiną masła i wrzucenie tam ekspandowanych ziarenek. Tę masę można później wyłożyć na papier do pieczenia, rozsmarować na kształt prostokąta i pokroić na mniejsze kawałki, a potem schować do lodówki.  

Co można zrobić z ryżu preparowanego w czekoladzie: 

  • batony, to bardzo dobra alternatywna dla gotowych słodkości. Jeśli odpowiednio stężeją w lodówce, można je zabrać ze sobą do jedzenia do szkoły lub pracy. Batony te mogą składać się tylko z 3 składników np. preparowanego ryżu, czekolady i masła. Można też do nich dorzucić inne, składniki np. wiórki kokosowe, skórkę pomarańczową, a zamiast zwykłego masła dać np. orzechowe lub pastę tahini.  
  • kulki mocy - powstaną, jeśli dodamy do ryżu również orzechy, migdały lub pestki. Taką odżywczą masę lepimy w kulki, kiedy jest jeszcze ciepła, a potem odkładamy w chłodne miejsce, żeby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły, a czekolada zastygła. 
  • kultowe szyszki, które wszyscy dobrze znamy z dzieciństwa.

Inne desery z ryżem preparowanym 

Możliwości konstruowania deserów z udziałem ryżu preparowanego jest wiele. Należą do nich chociażby: 

  • Szyszki z ryżu preparowanego – które możemy zrobić, kiedy rozpuścimy w garnuszku cukierki-krówki, odrobinę masła, a do tak powstałej masy dorzucimy ryż preparowany. Zamiast masy krówkowej możemy tez użyć gotowego kajmaku z puszki. 
  • Ciasta z ryżu preparowanego – tu opcji jest wiele. Ryż preparowany może stanowić składnik kremu w wypiekach takich jak np.: ciasto biały lion. Tam połączony z kajmakiem, posmarowany budyniem, doskonale łączy się z nutą smakową blatów wykonanych na białej czekoladzie. Może też wchodzić w skład deserów bez pieczenia np. ciasta kinder country imitującego kultowy batonik właśnie z dodatkiem preparowanego ryżu. Oprócz tego zawsze można nim posypać wierzch ciasta z kremem, dzięki czemu zyska ciekawszy wygląd i niecodzienną strukturę. 
  • Blok czekoladowy - choć tradycyjnie zawiera on w sobie masę kakaową i pokruszone herbatniki, to jednak możemy do niego dorzucić preparowany ryż, jako dodatkowy, przyjemnie chrupiący składnik.  
  • Deser z jogurtem naturalnym – to idealna forma śniadania, również drugiego, która może być uzupełniona o ryż preparowany. Kremowy smak jogurtu, połączony z owocami, aż się prosi o to, żeby dodać do niego chrupką teksturę w postaci małych, delikatnych ziarenek umieszczonych na wierzchu deseru.

Ekspandowane produkty. Jak możemy wykorzystać je w kuchni? 

Ekspandowanie to proces technologiczny, w którym ziarna poddane działaniu wysokiego ciśnienia są rozrywane, co powoduje zwiększenie ich objętości. W ten sposób przygotowywane są obecnie kasze i zboża. Ekspandowany amarantus, quinoa, ryż i kasza gryczana, nikogo już nie dziwią i stanowią obecnie zdrowy dodatek do jogurtów, musli i owsianek. Zaletą tego typu produktów jest to, że: 

  • nie psują się tak łatwo, 
  • są od razu gotowe do spożycia,  
  • są lekkostrawne, 
  • mają delikatniejszy smak, co sprawia, że ekspandowana kasza jest chętniej spożywana przez dzieci niż np. gotowana, 
  • bez problemu można je przewozić - są więc wygodnym i zdrowym jedzeniem, które można zabrać w podróż.