Grzybki marynowane to prawdziwy smak jesieni zamknięty w słoiku. Chętnie przygotowujemy je w sezonie na grzybobranie, gdyż są fantastycznym sposobem na przechowanie leśnych skarbów na cały rok. Ten smak i aromat zachwyca każdego, ale nie wszyscy lubią ich specyficzną, śliską strukturę. Ten śluz to niejako znak rozpoznawczy marynowanych grzybków i wynika z zawartych w nich substancji, jednak można się go łatwo pozbyć. Jak to zrobić? Zobaczcie sprytny sposób.

Co zrobić, aby grzybki w zalewie nie były śliskie?

Jest na to banalnie prosta metoda. Przed gotowaniem należy je namoczyć w 10% solance. Grzyby powinny spędzić w takim roztworze około godziny. Po tym czasie wystarczy je odlać, jednak musimy pamiętać, aby dokładnie je wypłukać. Najlepiej zrobić to kilkukrotnie, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się nadmiaru soli. 

Jak pozbyć się śluzu z grzybów? Inne metody

Jeśli nie macie czasu, aby zostawić grzybki w solance, istnieje też inny, nieco szybszy sposób. Miłośnicy grzybów radzą również, aby przed marynowaniem obgotować je w wodzie z odrobiną octu i soli przez 10 minut. Po tym czasie należy odcedzić grzybki i wylać wodę, a dopiero wtedy można przejść do przygotowania klasycznej zalewy. Ta metoda przyniesie tak sam efekt, a zabierze nieco mniej czasu.

Kolejna porada zakłada jeszcze inne działanie, polegające po prostu na odcedzeniu śluzowatej zalewy. Według tej receptury marynujemy grzybki bez uprzedniego moczenia czy gotowania i odstawiamy je na całą dobę. Kolejnego dnia przecedzamy je przez sito, pozbywając się zawiesistego płynu, a następnie marynujemy je po raz drugi, używając nowej zalewy. Tak przygotowane grzybki będą wyraziste w smaku, a jednocześnie pozbawione śluzu.