Cebula bardzo często pojawia się w naszej kuchni - to popularne warzywo, uznawane jednocześnie za niezwykle zdrowe. Cebula zwyczajna należy do rodziny amarylkowatych i - co ciekawe - gatunek należy też do rodzaju czosnek. Warzywo to zawiera mnóstwo dobroczynnych składników, w tym przeciwutleniacze i związki siarki. Wykazuje korzystny wpływ na serce, posiada działanie antynowotworowe i antybakteryjne. 

Jak przechowywać cebulę?

Przechowywanie cebuli wydaje się banalnie proste - wiele osób nie zwraca na to nawet uwagi. Niektórzy umieszczają ją w lodówce, a inni trzymają na zewnątrz - wraz z innymi warzywami. Która wersja postępowania jest właściwa? Przede wszystkim trzeba pamiętać by nie chować cebuli w lodówce! To dość częsty błąd, ale mający daleko idące skutki - warunki panujące wewnątrz lodówki sprawiają bowiem, że na cebuli może się dość szybko rozwinąć pleśń.

Cebule powinny być przechowywane w miejscu ciemnym i zimnym. Piwnica jest zatem doskonałym rozwiązaniem. Miejsce to powinno być jednak jednocześnie suche, gdyż w przestrzeniach wilgotnych może się szybciej rozwinąć pleśń. Garaż czy spiżarnia sprawdzą się więc idealnie. Jest to jednak odpowiednie rozwiązanie w sytuacji, kiedy cebula jest nieobrana i niepokrojona. Jeśli ją obierzemy, pokroimy czy posiekamy, najlepszym miejscem jej przechowywania będzie jednak lodówka. Lepiej nie kłaść cebuli na talerzyku bez przykrycia, tylko umieścić ją w szczelnym pudełku, co pozwoli jej zachować świeżość. Będzie też wystawiona na mniejszą ilość bakterii. Cebula przechowywana w zamkniętym, szklanym pojemniku może przetrwać nawet do dwóch tygodni!

Jak przechowywać cebulę na zimę?

Gdzie przechowywać cebulę by można ją było zjeść zimą? Jeśli zbierzemy więcej tych warzyw, albo kupimy ich za dużo, zależy nam bardzo na czasie - chcemy maksymalnie wydłużyć czas zdatności cebuli do spożycia. Na szczęście cebula jest dość wytrzymałym warzywem, ale mimo wszystko należy postępować odpowiednio, by uchronić ją przed przedwczesnym zepsuciem. Jeśli cebula jest w całości i nieobrana, trzeba dla niej znaleźć jakieś ciemne, zimne, ale jednocześnie suche miejsce. Najlepiej umieścić ją w spiżarni, w jakiejś szafce. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Istotne jest również to, w czym przechowujemy cebulę - nadają się do tego najlepiej drewniane skrzynki, pudełka czy koszyki z otworami. Nie wkładajmy cebuli do foliowych torebek i reklamówek - to tylko przyspieszy moment ich zepsucia. 

Jak wysuszyć cebule na zimę?

Temperatura, brak słońca, wentylowane pomieszczenie - to elementy istotne, jeśli chcemy przechować cebulę przez dłuższy czas. Najlepiej sprawdzi się 0 stopni Celsjusza, wnętrze ciemne, ale jednocześnie suche. Cebula nie lubi bowiem wilgoci - wówczas dość szybko tworzy się na niej pleśń. Żeby nie gniła, musi zostać odpowiednio wysuszona. Jak wysuszyć cebule na zimę? Po zebraniu układamy je na rozłożonych gazetach, czy też w rozwieszonych siatkach - ale tych plecionych, przewiewnych. Chodzi o to, by cebula nie miała kontaktu z podłożem. W ten prosty sposób warzywa te można suszyć nawet przez 2 tygodnie - po tym czasie będą już odpowiednio suche. 

Cebulę można wygodnie suszyć na słońcu w ogrodzie. Wystarczy je ułożyć w jednej warstwie i co jakiś czas przewracać. Piękna, słoneczna pogoda pozwala im szybko wyschnąć - są wysuszone już po 3-4 dniach. Po tym czasie są już gotowe do przechowywania zimą. Jeśli zaś pogoda na to nie pozwala, trzeba skorzystać z pierwszego sposobu. Musimy tylko wybrać odpowiednie miejsce - wentylowane pomieszczenie. Cebule można także powiązać w pęczki lub warkocze. W zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ją suszymy, będzie gotowa po tygodniu lub 2 tygodniach. 

Sprawdź też: jak opalić cebulę

Jak przechowywać cebulę dymkę?

Jak przechowywać cebulę w domu? Czy jest jakaś różnica w przechowywaniu różnych rodzajów cebuli? Cebula dymka to odmiana cebuli zwyczajnej. Posiada postać niewielkich, białych cebulek, które mają znacznie delikatniejszy smak niż najbardziej znana nam cebula. Dymka - lub cebula zielona, jak też jest nazywana - jest też popularna z uwagi na szczypiorek, którym można doprawiać wiele potraw z jajek i twarożków. To świetny dodatek do dipów i różnego rodzaju sałatek

Dymka niestety nie nadaje się do długiego przechowywania - jest dość delikatna. Tak naprawdę jest to bowiem mała cebulka, przeznaczona bądź do szybkiego zjedzenia, bądź też do uprawiania tego warzywa. W przypadku przechowywania cebuli dymki na uprawę istotne jest zapobieganie jej jarowizacji. Najlepiej przechowywać ją w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy przechować nowalijkę w celu zjedzenia w późniejszym czasie, powinno się ją umyć, poczekać aż wyschnie, pokroić w drobne kawałki, a następnie umieścić w zamkniętym pojemniku w lodówce. W ten sam sposób postępujemy ze szczypiorkiem. Takie przechowywanie sprawi, że cebulka i szczypiorek będą zdatne do spożycia przez około 2 tygodnie. Warto też wiedzieć, że zachowają swój pyszny, delikatny smak. 

Zobacz jak szybko i łatwo pokroić cebulę!

Jak długo można przechowywać cebulę?

Jak przechowywać cebulę i ile dni czy tygodni można ją przechowywać? Cebule przechowywane w ciemnym, chłodnym, a jednocześnie przewiewnym miejscu można przechowywać nawet do 4 tygodni. Dobrej jakości produkty, bez uszkodzeń mechanicznych i przechowywane w odpowiednim miejscu mogą wytrzymać dłużej - nawet do 6 czy 8 miesięcy. Oczywiście, mowa o cebulach nieobranych i niepokrojonych. Jeśli je obierzemy i pokroimy, powinniśmy je trzymać w lodówce - zwykle są zdatne do spożycia przez 7-10 dni. Z kolei cebule obrane, ale w całości przy przechowywaniu w lodówce są zdatne do spożycia przez około 10-14 dni. Nawet jeśli cebula jest przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemniku, szybciej traci wilgoć gdy jest pokrojona.