Nie ma nic lepszego na śniadanie niż ciepłe, domowe bułeczki. Najlepiej, aby mogły pozostać takie jeszcze przez najbliższe 2 dni. Jednocześnie miękkie, pyszne i bardzo aromatyczne. Maślane rarytasy możecie zrobić w domu, a wszystko macie w zasięgu ręki. Z babcinego zeszytu dowiedzieliśmy się, jak zrobić te pyszne maślane bułeczki, które przetrwają dłużej niż jedno śniadanie. Sprawdźcie koniecznie, w czym tkwi sekret.

Co zrobić, aby bułki nie pachniały drożdżami po upieczeniu?

Podczas pieczenia bułek czy innych drożdżowych wypieków zdarza się, że możemy wyczuwać nieprzyjemny, zbyt intensywny zapach drożdży po upieczeniu. Nie mówimy o tym subtelnym, który zachęca do spożycia, lecz przesadzonym, uderzającym w nozdrza. Gdzie popełniliście błąd? Jednym z najczęstszych jest zbyt duża ilość dodawanych suchych czy świeżych drożdży. Robicie tak w obawie, że ciasto drożdżowe nie wyrośnie? Niepotrzebnie. Optymalna ilość to 20 g świeżych drożdży na 1 kilogram mąki. Natomiast przy użyciu tych suszonych wybierzcie jedynie 7-8 g.

Kolejnym problemem jest czas i temperatura wyrastania. Zbyt długie oczekiwanie - nawet 3-4 godziny mogą spowodować, że drożdże zbyt długo będą pracować w misce z mąką. Dodatkowo temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza sprzyja nieprzyjemnego, zbyt intensywnemu zapachowi drożdży, który utrzymuje się potem w wypieku.

Przepis na śniadaniowe maślane bułeczki, świeże przez 2 dni

Możecie wykorzystać mikser planetarny lub uformować ciasto ręcznie. Jeżeli chcecie, aby bułki fajnie odchodziły od blachy, użyjcie silikonowej maty do pieczenia.

Składniki:

  • kilogram mąki,
  • opakowanie suchych drożdży,
  • 3 jajka,
  • szklanka mleka,
  • pół kostki masła,
  • szklanka wody,
  • 4 łyżeczki cukru,
  • szczypta soli,
  • dowolny dżem lub marmolada.

Przygotowanie:

Mąkę dokładnie przesiejcie do miski. Zróbcie rozczyn z drożdży na bazie mleka lub wody, jeżeli używacie świeżych. Przy suchych, wystarczy wsypać je do reszty składników. Wbijcie jajka. Dodajcie masło, cukier i sól. Wyróbcie dokładnie całość. Odstawcie na około 1,5 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie formujcie bułki i wypełnijcie je dżemem. Odstawcie do ponownego wyrośnięcia na 30 minut. Posmarujcie wierzch jajkiem, tuż przed włożeniem do piekarnika. Pieczcie w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około 20 minut na złoty kolor.